Üniversite öğrencilerinin mucize sandalyesi!

Bir 3, diğer 1.5 yaşında iki ufaklığı sevindiren haber, üniversite öğrencilerinden geldi!

Artık daha ucuz elektrikli sandalyeler de var...

Üç yaşındaki Tanner Jensen ve 20 aylık kardeşi Skyler, nadir rastlanan "Spinal Muscular Atrophy" olarak adlandırılan bir rahatsızlığa sahip. Bunun anlamı da bu gençlerin yürüyemediği, emekleyemediği, kafalarını kontrol edemediği ve hatta kollarını kaldıramadığı. Ancak, Brigham Young University'deki bir grup öğrencinin geliştirdiği küçük ve ucuz elektrikli tekerlekli sandalyeler sayesinde bu gençlerin hayatları yakın bir zaman içerisinde daha iyi bir hal alacak.

Küçük çocuklar için motorlu tekerlekli sandalyeler zaten bulunmakta ancak bunların fiyatı 15.000 dolara kadar çıkabilmekte ve sağlık hizmetine sahip olan ailelerin bile büyük çoğunluğu bu sandalyeleri satın alamamakta. Üstelik Jensen ailesinin bunlardan iki tanesine ihtiyacı bulunmakta. Ayrıca bu sandalyeler genellikle o kadar büyük oluyorlar ki, kullanılabilmeleri için evin içerisinde ciddi değişiklikler yapılması gerekiyor.

Bu yüzden de BYU'nun makine mühendisliği bölümünde eğitim gören beş lisans öğrencisi, Jensen kardeşler için dünyanın en küçük elektrikli sandalyesini üretmeye karar verdiler. Bir yıl süren tasarım ve test sürecinin ardından, sadece 9 kg ağırlındaki PVC boru çerçeveye sahip olan ve yaklaşık 25 kg'a kadar ağırlık taşıyabilen bir sandalye geliştirmeyi başardılar.

Bu sandalyenin fiyat etiketi ise, pilleri, tekerleri, motorları, kontrol kolu için gerekli olan elektronik donanım ve koltuğu ile beraber sadece 495 dolara ulaşmakta. Öğrencilerin başarısının en önemli noktasının da muhtemelen bu olduğu söylenebilir. Ayrıca, bu tekerlekli sandalyenin tasarım planlarını The Open Wheelchair Project adlı internet sitesinde yayınlamakta olduklarından dolayı, böyle bir sandalyeye ihtiyacı olan her ailenin bu sandalyeyi üretebilmesi mümkün olacak...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

keske herkes para amaci gutmeden boyle calismalari sunsa.... ah su para hirsi....

@12 Nis 2015 07:41 İşin ne ise aldığını ücretsiz satmayı dene. Sonra böyle konuşabilecekmisin diye düşün ? Kuyumcu altını alsın işlesin bedava dağıtsın. BP petrolü alsın mazotu bedava dağıtsın. Yazılımcı donanımı disk, elektrik, interneti para ile alsın, Dağıtım için birkaç sunucu alsın, aylık 2-3.000 ücretli host hizmeti ödesin bedava dağıtsın. Bu bedavacılar nasıl bir akıl eseri ? Bedava diyen Google reklamları bedava yayınlasın ? Marketlerde yiyecek içecek bedava olsun ? Kargoda bedava olsun ayağıma getirsin ?

@12 Nis 2015 13:34 adam kar amacı gütmeden insanlık adına çalışanlar olsa diye yazmış sende altına söktürmşsün ayrıca haberde düşük fiyatla satıldığı söyleniyor bedavaya değil. Yorumda da bedavaya olsa demiyor zaten sen o bedava lafını nereden çıkardın ? Günümüzde 2-3 katına satılan ürünler para hırsının ürünüdür ne insanlık ne de başka bir şeye katkı sağlamazlar.başka bir konuya yazsa belki ses çıkarmazdım ama böyle bir konunun altında çok gereksiz bir yorum yazmışsı kusura bakma.

İnsan evladı beş kahraman. Saygıyla.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir