Ünlü ücretsiz antivirüs bu testte 'döküldü'!

Antivirüsler arasında yapılan yeni test, MS'in bedava Security Essentials'ını yerden yere vurdu!

  • Zeynel A. Öztürk
Security Essentials
Yeni sıfırıncı gün zarlarlıları performansını kötü etkiledi

Microsoft'un ücretsiz olarak sunduğu popüler antivirüs yazılımı Security Essentials, Alman antivirüs test sitesi AV-Test.org'un son yaptığı testte 22 ürün arasında sondan ikinci oldu.

Security Essentials 2.0, 2011'in birinci çeyreğinde Wildlist selection tarafından yapılan testlerde zararlıları yakalamada oldukça başarılı olmuş ve 100 üzerinden 100 puan almıştı.

Ancak aracın performansı, son zamanlarda ortaya çıkan 107 sıfırıncı gün zararlılısı ve e-posta ile yapılan zararlı saldırıları ile düştü. Aracın 'dinamik algılama testi' adı verilen zararlılar çalışmadan önce algılama özelliği de sadece yüzde 45'lik bir performans sergileyebildi. Testlerde en başarılı antivirüs ise BitDefender'ın Internet Security Suite 2011 paketi oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Bence en iyisi Antivir.Hem bedava hem de güvenilir..

ucuz etin yahnisi böyle olur işte..

Avira Antivir ücretsiz ve çok hızlı Microsoft un 40 fırın ekmek yemesi lazım antivirüsünü geliştirmesi için. kendini koruyamayan antivirüs sistemi nasıl koruyacak. görev yöneticisinden çat diye kapatabiliyosun :)

MS'un Security Essentials antivirüs programı zaten çok iyi olmadığını kurduğun ilk günden beri biliyorum. Güven vermiyor. Başarısız ve vasatın altında.

Ayrıca BitDefender'ı birkaç hafta süreyle test ettim. Ve sanıldığı kadar iyi olmadığını bizzat deneyimlerimle gördüm. En çok güveni Kaspersky veriyor. Ancak, Kaspersky sistemi kasıyor. Ve paralı olması en kötüsü. :D

Hem TürkTelekom hem de Superonline'ın sunduğu antivirüs programları çok iyi değil. Ya Kaspersky, ESET varken McAfee, Norton, Webroot ile anlaşılır mı? Ben buna akıl, sır erdiremiyorum. AntiVir + Panda Cloud Security + Norton DNS kullanıyorum. Nasıl ama? :D

Aslında MS güzel bir antivirüs programı geliştirilmesi lazım , bazı yerlerde eksiklikleri var.

bu testlerin hepsi hikaye ben işyerinde çok gördüm avastın bulduğunu kaspersky bulamazdı onun bulduğunu öteki bulamıyor hikaye resmen. bizim yazlılmcı arkadaş çok doğru demişti antivirüs program bilgisayarını sömürmekten başka bir halta yaramıyor sen girdiğin siteye taktığın usb ye dikkat et gerisi hikaye diyordu ve hiç kullanmazdı antivirüs. bense comodo kullanıyorum memnunum ama bilinmez tabi virüsler cirit atıyormu atmıyormu :)

Testi satın almaya microsoft'un parası yetmemiş. :)

ne derse desinler ücretsz ve güvenli. o kadar iyi testlerden geçiriyolarsa ve yoğun işlem yapan kullanıcı varsa gitsin paralı alsın. hem beleş hemde çok iyi tatkik. o zaman kendileri beleşe versinler internet securty yi. mademki o kadar çok kullanıcıları düşünüyolarsa.

Hiç yoktan iyidir :)

Gayet yeterli bir AV bence, hatta bazı liste başı AV ler gibi sistemi virüs sanmıyor çökertmiyor en azından. 6 aydır kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım.

yanlı bir test olduğu msse'nin son 2 ye kalmış olmasından belli.araştırmayı yapan kurum para almış geliba bazı kodamanlardan...

win7 ultimate x64 7.600 + win7 firewall control +nod 32 antivirüs sürüm 3.0.659.0 master edition güncel + spybot search vs destroy güncel + ccleaner + malwarebyte's anti malware güncel + firefox güncel :D

Parayla satılan bütün antivirüs programları iyi olacak diye bir kural yok. Fakat iyi bir koruma isteyen herkesin elini cebine atması lazım. Yoksa ücretsiz olan programları istemesek bile kullanmak zorundayız. Başımdan geçen bir olay... Microsoft Security Essentials programı her ne kadar kötü olsa da Norton Internet Security 2010 programının fark edemediği virüsü temizleyebilmişti. :)

Testi yapan firma zaten Microsoft karşıtı o yüzden test etmeden sona koymuşlar. Microsoft Security Essentials ücretlilerle yarışır derecede başarılı bir antivirüs diğer testlere bakın hepsini oranlayın göreceksiniz.

Avira Antivir ücretsiz ve çok hızlı Microsoft un 40 fırın ekmek yemesi lazım antivirüsünü geliştirmesi için. kendini koruyamayan antivirüs sistemi nasıl koruyacak. görev yöneticisinden çat diye kapatabiliyosun :)

-------------------------------------------------------------------------

program ayarlar bölümünden rahatça kapanıyor...

AV-Test.Org'un taraflı olduğunu herkes söylüyor. Bense Av-Comparatives.Org'u takip ediyorum. Bence o site daha mantıklı sonuçlar veriyor. Testlerde 1. hep değişiyor ama sonuçlar üç aşağı beş yukarı aynı.

Kaspersky olayına gelince... Eskiden en iyisi Alman malı Kaspersky idi. Ancak zevk için yaptığım virüsleri VirusTotal'e atığım gün AntiVir tanıyor. Kaspersky biraz geç kalıyor. F-Secure, Bitdefender (=>doğal olarak GData), Avast... Bunlar da sonradan (belirli bir sıraya göre dizmedim) geliyor. Eset mi? Eset de ne yahu :) Hiç tınlamıyor... Yalnız AntiVir'de sanırım biraz fazla false positive olayı var. İşin ilginç tarafı AntiVir o virüsü bir kere tanıdı mı evirip çevirseniz bile hissel olarak mıdır nedir o hep tanıyor ama diğerleri genelde bu numaraları yutuyor :) Bir de AntiVir eğer zararlı bir casussa (misal Keylogger) TR/Spy.Gen olarak tanıyor. Yani her virüse ayrı ad vermeye gerek görmüyor.

False positive'i az olduğu ve tanıma motorunun da fena olmadığı için F-Secure kullanıyorum. Yalnız onun da Eset gibi her programda Güvenlik Duvarı izini istiyor :(

Kaspersky olayına gelince... Eskiden en iyisi Alman malı Kaspersky idi. Ancak zevk için yaptığım virüsleri VirusTotal'e atığım gün AntiVir tanıyor.

-----------------------------------------------------
kaspersky rus malı bilmiyorsan yazma....

alman malı gdata var

benim vüsü hiçbirisi göremez

Sen de yorum yaz