Unutulmayan 11 büyük felaket!

Vista ve diğerleri: Devlerin başını ağrıtan bu 11 olay, ancak felaket kelimesiyle tanımlanabilir...

  • Zeynel A. Öztürk

Yahoo ve Çin ilişkisi, Vista

Yahoo ve Çin ilişkisi, Vista
Sahip olduğu uyumsuzluklar hayal kırıklığına yol açmıştı

Yahoo ve Çin: Yahoo, baskıcı Çin yönetimiyle çalışma isteği nedeniyle birçok eleştirinin hedefi olmuştu. Yahoo, Çin yönetimine arama sonuçlarını sansürlemeye yardımcı olacağını söylemişti. Google ve Microsoft da buna katılmıştı ancak bu iki şirketin aksine Yahoo, özel kullanıcılarının bilgilerini Çin yönetiminin gözetlemesinden korumamıştı. Yahoo hizmetleri yoluyla edinilen bilgiler, bazı Çin muhaliflerinin hapse düşmesine neden olmuştu.

Windows Vista: Windows Vista, 2007'de yayınlandığında heyecan yerini düş kırıklığına bıraktı. İşletim sisteminin satışları iyiydi ancak donanım uyumsuzlukları, DRM endişeleri ve yazılım uyumluluk sorunları Vista'nın başına dert olmuştu. İki yıl sonra piyasaya sürülen Windows 7 ise geniş bir kesim tarafından Windows Vista'nın onarılmış bir sürümü olarak görülüyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Vista felaket olarak görülemez bence. Laf olsun unutmadık diyelim gibisinden konulmuş gibi geliyor bana...

Google'ın WiFi olayı: Şirket geçtiğimiz sene Street View arabalarıyla şifresiz WiFi ağlarından 'yanlışlıkla' e-posta adreslerini ve şifreleri topladığını itiraf ettmişti.
----
o da bişey mi be, bizim ülkemizde yanlışlıkla (!) terörist telefon numaraları teğmenin telefonuna kopyalanıyor, hiç ses çıkıyormu???

"Google'ın WiFi olayı: Şirket geçtiğimiz sene Street View arabalarıyla şifresiz WiFi ağlarından 'yanlışlıkla' e-posta adreslerini ve şifreleri topladığını itiraf ettmişti."

Google bu açıklamayı yapmak yerine küfretse daha az alınırdım.:D

Vista felaket değildir diye yazanlara - kusura bakmasınlar ama - resmen katıla katıla gülüyorum...
Vista Microsoft'un en büyük başarısızlığıdır. Resmen dağ fare doğurmuştur. XP çıktıktan uzun süre sonra yen işletim sistemi yapacağız - şöyle olacak - böyle olacak derken hiçbir donanım uyumuna bakmadan, etmeden her PC'ye Vista Uyumlu etiketi yağıştırarak işin içinden sıyrılacaklarını düşünmüştür Microsoft...
NTFS'ten sonraki dosya sistemini ballandıra ballandıra anlatmıştır ama Vista'dan kırpmıştır - hatta Windows 7 de bile gelmemektedir. Ne zaman çıkacağı meçhuldür.
Kimse bana Vista iyi bir işletim sistemidir demesin - diyeni görmedim, duymadım.

Windows ME'yi unutmuşsunuz. Windows 2000 NT teknolojisinin devamı (profesyonel), ME ise ev kullanıcısı için denilmişti vakti zamanında. ME kurulu olarak gelen bilgisayarlara kullanıcıları tarafından Windows 98 yüklenmişti. Üzerinden 12 yıl kadar geçtiği için unutuldu galiba.

Vista Microsoft'un en büyük başarısızlığıdır. Resmen dağ fare doğurmuştur. XP çıktıktan uzun süre sonra yen işletim sistemi yapacağız - şöyle olacak - böyle olacak derken hiçbir donanım uyumuna bakmadan, etmeden her PC'ye Vista Uyumlu etiketi yağıştırarak işin içinden sıyrılacaklarını düşünmüştür Microsoft...

Kaç sene aradan sonra çekirdeği neredeyse baştan yazmak herhalde fare değildir...
Ki MS hiç bir zaman etiketli pc lerdeki performansı şöyle olcak böyle olcak aero vs. hepsi full açık olunca kasmayacak dememiştir. Sadece çalıştıracak demiştir. Ayrıca unutulmamalıdır ki yaptığınız konfigürasyonlar da önemlidir.

Donanım uyumu yoktu dediğiniz olay 5-6 senelik pc lerde çalışmamasıdır. Ki bu da gayet normaldir...

vista s. paclten sonra gayet toparlandı, ama ilk çıkışında, resmen faciaydı.

>> Donanım uyumu yoktu dediğiniz olay 5-6 senelik pc lerde
>> çalışmamasıdır. Ki bu da gayet normaldir...

Valla Fattur arkadaş - ben Windows Xp x64 Edition ile 15 gün önce çıkan oyunları da çalıştırıyorum, 15 yıl önce çıkan oyunları da... Hemi de 64-bit... Var mı benden daha kralı - yok :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir