USB 3.0: Kazanacak mı, kayıp mı edecek?

USB 3.0 büyük bir heyecanla bekleniyor. Peki ama hızlı USB'nin falında neler var?

USB 3.0: Kazanacak mı, kayıp mı edecek?
Intel destekli USB 3.0 bu yıl içinde hayatımıza girmeye başlayacak.

USB teknolojisi artık her bilgisayar kullanıcısının günlük hayatının bir parçası haline geldi. Hatta USB sayesinde optik sürücü olmayan, dolayısıyla daha hafif ve daha ucuz taşınabilir bilgisayarlar bile yaygınlaşmaya başladı. USB'nin tek sorunu ise sınırlı veri transfer kapasitesi. Neyse ki USB 3.0 bu durumu değiştirmeye aday.

Üstelik pazar araştırmacıları USB 3.0'ın tahminlerin ötesinde başarıyı, tahmin edilenden de daha kısa bir süred yakalayacağını düşünüyorlar. In-Stat adlı analiz firmasına göre 4 yıl içerisinde, her dört aygıttan biri USB 3.0 kullanıyor olacak.

USB 3.0'ın yaygınlaşmasının arkasındaki itici güç olarak ise Intel gösteriliyor. İşlemci devinin USB 3.0'a özel bir önem vermesi ve geliştirilmesi için çaba sarf ediyor olması süper hızlı USB'nin yaygınlaşmasına büyük katkısı olacağı tahmin ediliyor ve USB 3.0 destekli cihazların bu yıl içerisinde günlük hayatımıza girmeye başlanması bekleniyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

sn de ne hız yapıo bu

Ondan peynir ekmek gibi USB 2.0 harici sabit disk satiyor herkes, 2010 da USB 3.0 cikinca kimse yuzlerine bakmayacak cunku.

şimdiye usb 5.0 çıkmalıydı

Çok geç kalınmış bir teknoloji...

bu usb den başka böyle bi iletişim birimi varmı yok biara sony i400 diye bişi cıkardı yemedi özellikle bu hafıza kartı usb olayını bitirdi adam anahtarlıkta 8gb taşıyor direk takıyor aracının teybine dinliyor mp3 nü takıyor ofiste bilgisayarına evde calıştıgı dosyalar önünde şimdi hızıda artınca yeni bi standart cokzor bu saatten sonra mesela ceplerdede sd kart patladı destek vermeyenler bile meçburkaldı destek vermeye pulgibi 32gb si cıkmış

şimdiye usb 5.0 çıkmalıydı

usb 5.0 mı? 3.0 olunca bile 10 kat hızlıysa artık 5.0 olursa ne kadar hızlı olur düşünemiyorum?

Çok geç kalınmış bir teknoloji...

belki eski anakartlar bu hıza yetişemediğinden dolayı geç kalmışlardır.

bende kaybeder. uçu falan başka zaten :D
millet disketten yeni usb bellege geçiyor.

ama hız bakımından ele alırsak başarılı olur tabiki...

USB 3.0 : Hız 4,8 Gbit/sn (600 MByte/sn)

Usb 3.0 yapılan testler sonucunda en fazla 1320 MBit ile sınırlı kaldı. 5 Gb hıza ulaşmak zaman alacağa benziyor. Yinede saniyede 1320 MBit hız bile insanı heyecanlandırmaya yetecek bir yazma hızı.

Nitekim aynı şey 2001 yılında olmuştu. Usb 2.0 için belirlenen hıza ulaşılamamış. En yüksek hız olarak 250 Mbit hıza ulaşılmıştı. Çalışmalar ilerledikçe Usb 2.0 gerçekten 480 Mbit hızı gördü ve kullanılmaya başlandı. Usb 3.0'ında aynı şekilde 5 Gb hıza erişmesi zaman alabilir.

usb 3.0 yine de hızlı, aynı anda 3 ya da 4 port kullanınca performansının değişmeyeceğini anlamak zor değil

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir