USB bellekler ve autorun birleşince...

Bütün Windows'larda olan bir özellik virüs yaymayı sürdürüyor. Nedir, nasıl kapatılır? İşte detaylar

Windows "autorun" USB belleklerle birleşince...
USB belleğinizi taktığınız yere dikkat edin!

USB günümüzün en vazgeçilmez standartları arasında yer alıyor. Neredeyse bütün cihazlarda bir USB portu var ve USB flash bellekler de ceplerde, anahtarlıklarda kolaylıkla taşınıyor.

Kullanıcıların bu derece kolaylıkla veri taşıması, virüslerin de yayılma hızını arttırıyor. Özellikle internet kafeler ya da baskı merkezlerinde dikkatsizlik, çok hızlı bir şekilde virüslerin USB belleklerden sistemlere, herkesin bağlandığı sistemlerden de USB belleklere virüs bulaşmasına sebep oluyor.

Peki bu sorunun sebebi ne? Microsoft Windows'un autorun yani otomatik başlatma özelliği sorunun ana sebebi olmasa da başlıca sorumlularından. USB bellekler, sabit diskler, hafıza kartları gibi taşınabilir medya depoları takıldığında autorun çalışıyor. Kullanıcının hayatını kolaylaştırmaya yönelik olarak düşünülen bu özellik ne yazık ki kötü amaçlarla kullanılarak virüslerin yayılmasını sağlıyor.

Anti-virüs kullanmaya ek olarak bizim tavsiyemiz autorun özelliğini kapatmanız ve ihtiyacınız olan yazılımları kendiniz tıklayarak çalıştırmanızdır. Microsoft'un destek bilgileri arasında bunu nasıl yapacağınızı Türkçe olarak bulabilirsiniz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

100 e yakın flash bellek virüsü var bunlar için en iyi çözümü söylüyorum
combofix ve kaspersky 2010 güncelli hali :)

Nedir bu windowscuların derdi.Linux varken windows gereksiz, yani demek istediğim sadece zaman kaybı.Bilgisayarda önemli bir iş yaparken bi anda bi virüs giriyor tüm iş yalan oluyor.Mavi ekranları saymıyorum bile (Bu yüzden mavi renkten nefret ediyorum :)) Yükle Linux'unu kendi tarzında masaüstünü kur içinde korku olmasın.Virüslere zaman ayırcağımıza daha yararlı işlere vakit ayırabiliriz.

Alternatif olarak kullanılabilecek olan , özel ve başarılı bir diğer program '' USB Disc Security '' ...

Linuxculara kısaca söylüyorum hackerların çoğu linux kullanıyor çünkü çok beğenilen şeye zarar verilmek istenir ;) ms kullanmak isteseler bile virüs hack türü her şey windows a göre yazılıyor linux kullanan çoğalsa zaten kolay patlatırlar linuxu yani linuxcular tek taraflı düşünüyosunuz :)

virüs yerine kernel exploit mavi ekran yerine kernel oops...
haklı değilmiyim ozan ;)

YAık ya şu windows kullananlara iyi ki Mac varda orada rahat edebiliyorum hehehehe

autorun zaten güncellemelerle birlikte kapanıyor.Yayınlanan güncellemeri takip etse kullanıcılar sorun olmaz birde Kaspersky Internet Security gibi sağlam bir güvenlik yazılımı edinirseniz birazda dikkatlı olursanız %95 oranında virus,trojan bulaşma riskini azaltır.Böyle bir durumda en fazla düşük tehlikeli worm bulaşabilir.

Ayrıca hala linuxu savunulması çok komik,linuxu savunanlara sorarım Linuxde CoD serisini,Crysis,Fifa,Pes,WoW,Assasin Creed vb. oynayamazsın.(oynayabileceğiniz en fazla counter strike grafiğinde üç beş oyun)
Linuxde Photoshop(Gimp'i Photoshop'a rakip göstermeyin Gimp photoshop'un yanında Paint.Net gibi kalır.),CorelDraw,AutoCad vb. programları çalıştıramazsın(çalıştrabileceğiniz ancak dandik kopyaları olur)
buna rağmen hala neyini savunuyorsunuz.Güvenlik derseniz linuxdeki güvenlik windows dakinin 1000/1 kadar bile değil linux un güvenlik sistemini kırmak hackerlar için cocuğun elinden şekerini almak kadar kolay ama hackerların tercihi popüler olan işletim sistemine virus yazmak olduğu için linuxle ilgilenmiyorlar.

aslında yorumlardan konu linux windows savaşına çekilmiş de ben windows kullanıyorum ama bi kaç elimde olmayan sebebplerden linux kullanamıyorum yoksa bir dakika durmam virüs derdim yok çünkü orada....

Linuxculara kısaca söylüyorum hackerların çoğu linux kullanıyor çünkü çok beğenilen şeye zarar verilmek istenir ;) ms kullanmak isteseler bile virüs hack türü her şey windows a göre yazılıyor linux kullanan çoğalsa zaten kolay patlatırlar linuxu yani linuxcular tek taraflı düşünüyosunuz :)

...............................................................................
Mozilla Firefox'un da windows sürümü var ve kullanılma payı %20 lerde bişey ve çok güvenli bir taraycı.Safari kapalı kaynak kodlu ve daha az kullanım payı var.Bi hacker yarışmasında en az zamanda haclenen tarayıcı olmuştu ve Chip Online sitesinede çıkmıştı.

Misafir arkadaşımızın dediği doğru.Linuxta oyun ve tasarım programları yok AMA bu Linuxun suçu değil , Adobe firması Linux için Photoshop çıkarmıyorsa bunu Linux a atma.Bir kere COD Linuxta oynanıyor.Wine adlı programla DirectX ihtiyacı duymayan oyunlar yüklenebiliyor.
Ayrıca Kaspersky i bize bedava vermiyorlar ücreti 60 tl den başlıyor.Ve istediğin kadar işlemci gücü yüksek bilgisayarın olsun bir gecikme yaşarsın.Sonuçta antivirüs programı işlemciyi kullanmıyormu.

Ve windows un havası yok 6 yaşından başla tüm dünya windows kullanıyor. Yani Linux kullanmak ayrıcalıktır.
Ve bu hackleme işleri çoçuğun elinden şeker almak kadar kolay bi olay değil.Linux çekirdeği çok hızlı bir şekilde güncelleniyor.O açık kapatılır zaten.

USB belleği olup ta virüs bulaşmayan yoktur. bunun çözümü de ya kapat ya da zararlı yazılımıyla temizlemektir. sağa sola takarken de taramadan geçrimeden kullanmamadır.

Bu kadar Microsoft milliyetçisi olmayın lütfen. Görende Microsoft için çalıştığınızı zannedecek. Her iki işletim sisteminide kulanan biri olarak şunu net söylüyorum. Linux Windowstan çok daha kararlı bir işletim sistemi. Daha düşük sistem kaynakları ile daha sorunsuz çalışıyor. Linux a uygun program elbette Windows kadar yok ama bu yazılım şirketlerinin suçu.

Değişime kapalı olmak bir fikri körü körüne savunmak özellikle bilgisayar dünyasındaki insanlara hiç yakışmıyor

Arkadaşlar yapısı gereği linux windows dan daha güvenlidir.Çünkü admin şifresi girmeden ne bir program kurabilirsiniz nede dosyalrla ilgili bir işlem.Linux kabuğu da bu şifreyle korunur.Ayrıca unix tabanlı olduğu için sistem hatalarından dolayı kolay kolay çökmez.Sistem hata yokmuş gibi çalışır.Windowsta ise durum tersidir.Zaten server bilgisayarlarında pazar lideridir linux.Ve ayrıca linux için yazılan virus ve hack saldırıları da çok azdır.Bu yüzden linux windowstan daha güvenlidir.Ama linuxa virus yazılamaz yada hacklenemez diye bir durum da söz konusu değildir.

evet linux yazlım şirketlerı neden anlasma olmuyor bence olsa cok guzel her programı kolaylık kurabılrık

Windows un o kadar çok popüler olmasının sebebi window sun kusursuz bir işletim sistemi olmasından kaynaklanmıyor.XP sanırım 2001 de çıktı.
O zamanlarda linux un otomatik sürücüleri tanıma desteği yoktu açık kaynak yeni yeni gelişmeye başladı.Linux gelişinceye kadar XP kendi hayran kitlesini oluşturmuştu bile.
Şu anda Linux çok önemli yenilikler yaptı , ve yapmaya devam edicek.
Windows un güvenliği zayıf antivirüs programları almanız şart,
sistem hataları çökmeler artık baş edilemiyor.Disk birleştirmek CD veya disket takarken av ile taratmanız şart en küçük autorun virüsü bile büyük kayıplara yol açabilir.
Eğer Linux a büyük yazılım şirketleri yatırım yaparsa daha da çok gelişiceğini düşünüyorum.

güvenlik linux ta var
çünkü linux ta kodlarla istediğin gibi oynama iznin var.
Yaz algoritmanı al sana güvenlik.
Ama windows' a para verdiğin halde kodlarıyla oynaman yasak.
İYİ OKUYUN mikrossoft un anlaşmasını.
Hatta anlamaya çalışmak bile suç diyor
çünkü temelli haklarını satmıyor windows kopyasını kullanma hakkı veriyor.
inat edenlere allah akıl fikir versin diyorum.

İstediği zaman istediği programa girip
değişiklik yapma hakkı var uzaktan
yani buda yaptığın her tıklama özel hayata tecavüz
olarak bize dönüyor

İnsanların Windows kullanmasının nedeni ; Nerdeyse bütün oyunların Windows'a çıkmasıdır. 19:17!

oyun oynamak iii..ama ilerde ne oynayacağıma karar
vermeye çalışılması veya diğer istatistik programları var.
gözünü kapat ve oyna, itaat et türü insan nesli
üretilmek isteniyor.işte kötü olan bu
şimdiden geleceğe ipotek konulmak istenmesi
hatta zihinlere
zaten savaş artık burda başlıyıp bitiyor

" USB Disk Security " kullanın işe yarıyor. Tavsiye edilir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir