"Uzay aracını uzaylılar kaçırdı!"

NASA'nın uzay aracını gerçekten uzaylılar kaçırmış olabilir mi? Dev gazetenin iddiası böyle diyor...

"Uzay aracını uzaylılar kaçırdı!"

Almanya'nın en çok satan gazetesi Bild, ortaya attığı inanılmaz iddia ile ortalığı karıştırdı. İddiaya göre, NASA'nın iki ay önce iletişimi kaybettiği Voyager 2 uzay aracının başına akıl almaz bir şeyler gelmiş olabilir.

Gazete, Voyager 2 uzay aracının 22 Nisan 2010 tarihinde uzaylılar tarafından kaçırıldığını öne sürdü. İki aydır süren tartışmalarda, bilim dünyası zaten ikiye bölünmüş durumdaydı. Bazıları Güneş Sistemi'nin bir ucunda bulunan uzay aracının uzaylılar tarafından kaçırıldığını öne sürerken, NASA cephesi iddiaları şiddetle reddetti.

Peki ama olay nasıl gelişmişti, 1 aylık süreçte neler yaşandı, bu iddialar neden ortaya atıldı? Haberimizin devamında...

Voyager 2'nin başına 1 ayda gelenler...

22 Nisan 2010 tarihinde, NASA'nın Voyager 2 uzay aracının veri iletim sisteminde beklenmeyen bir arıza yaşandı. Uzay aracından sorumlu mühendis ekibi veri akışını düzenlemek için çalışmaya başladı. Ancak veri komutu göndermesinde yaşanan resmi gecikme süresinden dolayı, uzay aracına ilk komutlar 30 Nisan tarihinde gönderilebildi.

6 Mayıs'ta, NASA bilim adamları, Voyager 2 uzay aracının ayarını değiştirerek, veri iletim sistemindeki nedeni bilinmeyen arızayı düzeltmeye çalıştı. Yeni ayara göre, uzay aracının arıza nedeni tespit edilmeye çalışıldığı esnada veri iletmeyi keserek sadece durum raporu göndermeye başladı. Yapılan incelemede, aracın uçuş veri sisteminde arıza olduğu tespit edildi.

12 Mayıs'ta, mühendisler Voyager 2'nin elde ettiği bilgileri düzenleyerek Dünya'ya gönderen uçuş veri sistemi bilgisayarından tam bir veri iletisi almayı başardı. 17 Mayıs'ta ise, NASA'nın California eyaletindeki Pasedana Jet İtiş Gücü Laboratuarları'ndaki mühendisler, veri iletim sistemindeki bozukluğun, Voyager 2'nin bilgisayarındaki bir bit arızasından kaynaklandığını belirtti. Arıza, tek bir hafıza birimindeki işlem değerinin 0'dan 1'e değiştirilmesiyle onarıldı.

... Sorun çözüldü ama tartışması bitmedi

20 Mayıs'ta, arıza gösteren bit işlemi sıfırlanarak Voyager 2'de görülen hasarın onarıldığı belirtildi. 19 Mayıs'ta gönderilen sıfırlama komutlarının bir gün sonra sonuç verdiği açıklanırken, veri aktarımı sisteminin sürekli denetlenmesine karar verildi.

24 Mayıs'ta, NASA mühendisleri, Voyager 2'nin bilgisayarını başarıyla sıfırladıklarını ve uzay aracının rotasından sapmasına neden olan aksaklığı giderdiklerini açıkladı. Ayrıca, yapılan onarım ile 23 Mayıs tarihinden itibaren uzay aracının Dünya'ya düzgün veri transferine tekrar başladığı belirtildi. ABD'nin California eyaletindeki Pasedana Jet İtiş gücü Laboratuarları'nda arızayla ilgilenen mühendisler, Voyager 2'nin Dünya'ya gönderdiği verilerden sorumlu uçuş veri sistemi bilgisayarındaki hatanın düzeltildiğini belirtti.

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

tmmda uzaylılarla ne bağlantısı var onu yazmamışssınız.

Benide dün gece rüyamda uzaylılar kaçırdı... :)

peki zeki mürende bizi görecekmi :D

bende bi bağlantı kuramadım alakaya maydonoz

Tamam kabul ediyorum başlık çarpıcı olmalı ilgi çekici olmalı,ama konu ile de bağlantılı olmalı.

demek ki ingiliz uzay hackeri mak kinnın doğruyu söylüyormuş...
acaba uzayda bitli kedi, köpek mi var ki o bitler zıp zıp yer değiştiriyor.???

saygılar...

uzaylı napsın senin dandik uzay aracını :)

Habere göre arıza sebebiyle Voyager 2'nin veri iletim sisteminde problem yaşanmış ve düzeltilmiş.
Voyager 2'nin uzaylılar tarafından kaçırıldığını düşünmelerinin sebebi neymiş ?

koskaca evrende sadece insanlarmı yaşıyor sanıyorsunuz

voyager 2 nin belgeselini seyretmiştim National Geographic te.
20 Ağustos 1977 de fırlatıldı görevi dünyadan sonraki bütün gezegelerin yakınından geçerek bilgi toplamaktı ve sadece o dönemde gezegenler tek sıra halinde diziliydi. yanılmıyorsam bi kaç sene sonra plutonu da geçerek görevini başarı ile tamamladı ve nasa mühendisleri yıllar boyunca voyageri dinlediler. diğer görevi ise dünya dışı yaşam formlarını araştırmaktı. voyagerin içinde altından bir cd var içinde dünyamız ile ilgili bilgiler resimler var. kaçırılma olduğunu zannetmiyorum sadece biraz fazla uzaklaştı hepsi bu.

Adamlar telepati yada moleküler transport yapıyorlar afedersin ama kıytırık dünya teknolojisini ne yapacaklar

altından cdmi bu voyager i nerde bulabiliriz?

belki de uzaylı zekiye' nin işidir, yada kendini uzaylı zanneden mustafa topaloğlu' nun işide olabilir...!!!

nasa bence bir türkiye ye gelip bu kişilerle bir görüşsün...

saygılarrr..r.r.r.rrr

keşke 155 i arasalarmış.

uzaylılar almış olabilir mantıklı

<Uzaylımı bence olmaz o ancak meteor çarparak parça haline gelebilir.Bilim adamları sadece Mars'ta olucagını düşünüyor . >

inanmayın böyle şeyleri kaçırıldı diye milleti kandırıyorlar kaçırılma falan filan yok voyager 2 arıza yapmış nasa da bunu 13 mayısta düzeltmiş hepsi bu milleti uzaylılar kaçırdı diye kandırıyorlar kaçırma falan yok nasa uzay aracını sıfırlayarak düzeltmiş ...

Sen de yorum yaz