Ve PlayStation 3 kırıldı (mı?)

PS3'ün kırılmaması için çok çaba sarf etti ama ortalıkta dolanan çip, Sony'nin canını sıkıyor...

  • Ümit Öncel
PlayStation 3 için çip geliştirildi mi?
PS3 kırıldı mı?

Sony, PlayStation 2'de yaşadığı çip sorununu bir daha yaşamamak için PlayStation 3'te ekstra çaba sarf etmiş ve yeni oyun konsolu için bir çip hazırlanmasını elinden geldiği kadar zorlaştırmıştı. Fakat ortalarda dolaşan bir habere göre Sony'nin mutlu günleri sona ermek üzere. Çünkü Belzar adlı bir grup, PS3'ü kıran bir çip geliştirdiğini duyurdu.

Belzar'ın iddiasına göre tüm PS3 modelleri ile uyumlu olan çip "yedeklenmiş" oyunları oynamanıza olanak tanıyor. Buradaki en hassas nokta ise bu "yedeklenmiş" oyunlar bölümü çünkü eğer çip gerçekten çalışıyorsa, bu PS3 sahiplerinin artık kopya oyun oynayabilecekleri anlamına geliyor.

Fakat oyunlarını "yedeklemek" için can atan okurlarımızın hemen heyecanlanmaması gerekiyor çünkü Belzar çipin halen test aşamasında olduğunu, 50 gönüllüye gönderilen çipin testlerden sonra daha yaygın bir şekilde dağıtılacağını söylüyor. Diğer bir önemli nokta ise bu çipin PS3'e takılabilmesi için cihazın tamamen sökülmesi ve yerleştirilebilmesi için 12 adet kablonun lehimlemesinin gerekiyor olması. Tabi ki Belzar bu işlemden sonra PS3'ünüzün çalışıp çalışmayacağına dair bir garanti vermiyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

millet cesaret edemez söküp takmaya

hadi bakalım innşallahh bı oyuna 80 100 ytl vermekten bıktım gari:D

"Fakat oyunlarını "yedeklemek" için can atan okurlarımızın... "
:D:D:D:D:D:D

oyunlar pahalı olmasa herkesde kırmak için uğraşmaz, en iyisi 3-4 oyuna o kadar para verene kadar 3-4 oyun parasına en kaliteli ekran kartını bilgisayarıma takar en iyi oyunları oynarım.

yaa ne uğraşıosunuz gidin xbox360 alın :D

ciğerini bile sökerim ps3'ün o çip ömer için :)

PS3 alıp kopya oyun kullanmak ferrari alıp tüp taktırmaya benzer. PS3 oynamak için full HD bir LCD 5+1 ses sitemi ve tabiki PS3 gerekli. Bunların toplam maliyetide 4000 ytl. Sen 4000 lira bayıl sonra kopya bluray derdine düş, saçmalıktan başka bişey değil. Her lüksün bir bedeli vardır.

Türkiye için aşırı lüks bir konsol oldu o yüzden bu ülkede playstation 2 oyanmaya devam edilecek.Asgari ücretin 500 tl olduğu unutulmamalı.

xbox 360 alın 7.5 tl ye her oyunu oynayın.

ps 2 en çok satan oyun konsolu neden cünkü cip olayı yüzünden.sadece makine satısından sony voleyi vurdu.orjinal oyun alanlarıda unutmamak gerek tabi.ps3 satısı yerlerde doğal olarak oyunlarda öle cünkü yeteri kadar makine satısı olmadı.eğer cip olsa ben başta olmak üzere tanıdığım tüm arkadaşlarım 1000 tl verip ps3 alacağız.avrupada 300-400 dolar teknosada 1000-1200 tl arasında revamı.gelde cipsiz al her oyuna 100 tl ver.daha baska derdi sony nin.aynı olay windows ta da var sayet orjinalden baska windows kullanamasaydık kim windows alırdı.kimse kim program yazardı kim oyun yapardı.kimse uğraşmazdı.bunlar birbirini tetikleyen seyler.sony bunu görmeli ve cip olayında artık ısrar etmemeli...bence...

Hala daha Sony çipte ısrar etmesin diye yorum geliyor yaa! SOny playstation'U zararına satıyooooo! kafanız almıyo mu! Oyundan para kazanıyor sadece!!!! HAyatta çipe izin vermez.

@ 14:03 kesinlikle katılıyorum...

Suanda avrupada iki oyun 30-40€ arasinda paket halinde satilmakta. Umarim en kisa zamanda Turkiye'yede gelir boyle seyler. Yoksa 100 lira bir oyun icin cok fazla. Ben play.com dan 36€ ya iki oyun aldim ve suanda en son oyunlar iki oyun bir arada 39€ ya satiliyor neredeyse.

ps3 e chip takılmaz.

bilgisayar işlemcisi kadar gelişmiş bir işlemciyi çözemezler

Oda olur oda :d

arkadaşlar ps3ünüze hiç bişe olmaz benim yan dükkanda hergün bi dünya ps2 çipi takıyorlar makinelere ve sandığınız kadar basit değil. adamlar ekstra bi dünya kablo ve leyim yapıyorlar makineye. çalıştığını kontrol ettikten sonra satıyorlar. bende de çipli ps2 var 5 yıldır kullanıyorum. o yüzden hiç gözümü bile kırpmadan çipli ps3 alırım

Ben kırdım! Nasıl yaptığımı anlatayım siz de yapın. Ama bu işlemlerden ps3ün çalışmama ihtimali var. Sorumluluk size aittir:

- Yüksek bir binanın tepesine çıkılır.
- Playstation 3 binadan zemine yavaşça bırakılır. Bu sırada yoldan geçen bir insan olmadığına emin olunuz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play