Virüsler: Sonunda onu da vurdular!

Bilgisayar kullanıcısının korkulu rüyası virüsler, bakın son olarak nereye kadar girdiler...

  • Ertuğrul Süngü
Kaspersky olaya müdahele etti
Google'ın başı dertte

Teknolojik cihaz kullanan insanların en büyük korkularından bir tanesi olan trojan, bu sefer de Google'ın Adroid işletim sistemini vurdu.

Kaspersky'ın ortaya çıkardığı trojan aynı zamanda da Adroid işletim sistemine SMS bazlı giren ilk Trojan olma özelliğne sahip. "Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a" isimli 13KB'lık dosya, adroid işletim sistemi kullanan akıllıtelefonlar için bir media player olarak çalışıyor.

Nitekim işin gerçek yüzü pek de öyle değil. Kaspersky'ın yaptığı araştırmalara göre bu program bir trojan ve telefona girdiğin andan itibaren, periyodik olarak ücretli sms servislerine mesaj gönderiyor. Hal böyle olunca da kullanıcıya bir hayli pahalıya mal oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

linux'a da girdiler sonunda...

ne yaptığını bilmiyorsan nokia 3330 bile hacklenir

hani virüs olmayan bir işletim sistemi olacaktı bu google firması kasım kasım kasılıyordu yedimi ayvayı oda artık keyfini sürsün virüslü yaşantının

yorumlar yine her zamanki gibi komik :)
bunun için kullanıcının bunu bile bile kurması gerekiyor.

"linux'a da girdiler sonunda"
bu yeni bir olay değil
burda bişey eklemek isterim bence arkadaşlar kaspersky gelecek vaadeden bir güvenlik programı(enaz 4 yıllık bir kullanıcı deneyimine dayanarak bunu söylüyorum yoksa babamın malı olduğu için değil artı mükemmel olduğunu da söylemiyorum ki bu bana göre imkansız birşey) ve ilerde daha büyük bir pazar payına sahip olabilir hatta büyük firmalara satılabilir

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play