VirusTotal ile BIOS'ta virüs taraması!

Google'dan, BIOS üzerinde virüs taraması yapabilen özel bir araç geldi!

VirusTotal ile BIOS'ta virüs taraması!

Bilgisayar açıldığı anda işlemciye diğer donanımları sırasıyla tanıtan BIOS donanım yazılımı cihazınızın en temel unsurlarından biri. Söz konusu yazılım çoğu cihazda yalıtılmış bir katman olarak bulunuyor. Ve aralarında ABD'nin Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) gibi kurumların da yer aldığı kuruluşlar da standart bir virüs taramasından geçmeyen bu donanım yazılımına virüs bulaşmasını engellemek için özel önlemler alıyor.

Teknoloji devi Google, VirusTotal adını verdiği yeni bir araç sayesinde BIOS'un maruz kalabileceği bu tehditleri ortadan kaldırabilecek bir gelişmeye imza attı. VirusTotal'ın güvenlik mühendisi Francisco Santos tarafından yayınlanan bir blog gönderisinde geliştirdikleri yeni aracın bu donanım yazılımına bulaşan virüslerin de artık taranabileceğini duyurdu.

Yapılan açıklamada ayrıca araştırmacıların hangi antivirüs ürünlerinin kötü amaçlı kodları belirlediğini görmeleri için VirusTotal'a kötü amaçlı yazılımlar yükleyebileceği de belirtiliyor. Bu yeni aracın BIOS'un sertifikalı kodları ve çalıştırılabilir dosyalar arasında bir ayıklama yapabiliyor. Araç ayrıca Portable Executable (PE) olarak adlandırılan ve üst düzey bir kötü amaçlı yazılım kaynağı olarak bilinen dosyaları da ayıklama yeteneğine sahip.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Peki her yazılımın kurulum dosyasından reklam truva atı gibi çıkan Google'a nasıl güveneceğiz ?

@31 Ocak 2016 17:56 o google deil microsoft. directx den bing cıkıyor

@01 Şubat 2016 01:16 Yandex'i kastetmiş.

Windows dışında işletim sistemi kullandırtmasınlar diye uğraşıp duruyorlar...

Google bile yapmış olsa güvenemiyorum BIOS'a müdahale edebilecek bir araca.

biosu nasıl taratıyoz?

BIOS nasıl taratılıyor? Detaylı bilgi veriri msiiniz? Teşekkürler. Asus P7P55D-E-LX

Yıllarca BIOS'u, Graphic Card BIOS'unu, Keyboard Controller Chip'i, HDD Firmware'ini ve çevre birimlerin virüs yerleşebilecek noktalarını tarayın dedik dinletemedik! En azından bu da bir gelişme! Tüm drive'ların Boot Sector'lerini ve Registry'leri de tıpkı bellek gibi özel olarak ve hatta programlı bir şekilde tarayabilme imkanına sahip olmalıyız...

Tabii ki Boot Sector'leri ve Registry'leri özel olarak tarayan yazılımlar da var ama şu anda birçok yazılımda bu konuda sıkıntı var. Yazılımlar bu bölgelerin taranmasına artık gerekli özeni göstermiyorlar. Her yazılım ile sadece bu bölgelere yönelik özel taramalar da yapabilmeliyiz...

@cleverman hangi yazılımlar onlar?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost