Vodafone Türkiye'den önemli açıklama!

Vodafone Türkiye, Sakarya'da yaşanan ilginç gelişmeyle ilgili önemli bir açıklamada bulundu!

Vodafone Türkiye'den önemli açıklama!

Vodafone Türkiye, dün itibariyle Sakarya'ya bağlı Karasu Belediyesi'nde bulunan Vodafone çekim noktalarının, Karasu Belediyesi tarafından hiçbir yargı kararı olmadan mühürlenerek devre dışı bırakıldığını bildirdi.

Vodafone Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, 17 Kasım itibariyle Karasu Belediyesi'nde bulunan Vodafone çekim noktalarının, Karasu Belediyesi tarafından yargı kararı olmadan mühürlenerek devre dışı bırakıldığı aktarıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ülkemizde çekim noktalarının kurulumunda, 2009 yılında Anayasa Mahkemesi'nin Telekomünikasyon Kanunu Ek 35. Maddesi'ni iptal etmesi ve iptal edilen maddenin yerine yenisinin gelmemesi nedeniyle operatörlere fiili müdahaleler gerçekleşmektedir. Vodafone Türkiye olarak çekim noktaları kurulumunu düzenleyen bir imar mevzuatı altyapısına acil ihtiyaç duyulduğunu uzun süredir dile getirmekteyiz. Mevcut durum Karasu Belediyesi tarafından istismar edilmiş ve yargı yoluna gidilmeden fiili olarak çekim noktalarının elektrikleri kesilmiştir.

Özellikle deprem bölgesi olan Karasu'da acil durumlarda halkın iletişimini sağlayacak olan mobil iletişim altyapısının hiçbir yargı kararı olmadan devre dışı bırakılmak suretiyle abonelerimizin iletişiminin kesilmesi, kabul edilebilecek bir durum değildir."

Açıklamada, Anayasa ile güvence altına alınmış bir hak olan "Haberleşme Hürriyeti" ve Yasa'da ifade edilen "Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir" ilkesine hizmet eden bir kurum olarak Vodafone'nin, Karasu halkının iletişim özgürlüğüne haksız bir müdahalede bulunulduğu düşüncesinde olduğu ifade edildi.

Vodafone Türkiye olarak, Karasu Belediyesi'nin bu müdahalesine karşın idari ve yasal süreci başlattıkları ve bu fiili davranışın sonuçlarının ne olacağını Belediye'ye yazılı olarak bildirdikleri belirtilen açıklamada, "Müşterilerimizin kesintisiz iletişimlerine devam edebilmeleri için konuyu yakından takip etmekte ve sağduyulu bir çözüm üretilmesi için Belediye ve ilgili otoriteler nezdinde girişimlerimizi sürdürmekteyiz. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız" denildi.

Turkcell'den de açıklama geldi

Çekim noktalarının devre dışı bırakılmasıyla ilgili Turkcell'den de bir açıklama geldi. İşte Turkcell'in açıklamasının tam metni.

Ülkemizde haberleşme hürriyeti, Anayasamız ve ilgili mevzuat ile güvence altına alınmış, evrensel bir haktır. Şirketimiz, Türkiye genelinde hizmet alan abonelerimizin haberleşme hizmetine kolay, ekonomik ve kesintisiz bir şekilde ulaşabilmelerini sağlamakla yükümlüdür. Bu hizmetin aksamadan yürütülmesi ise Şirketimizce kurulan elektronik haberleşme altyapısının kesintisiz hizmet verebilmesi koşuluna bağlıdır.

Şirketimizin elektronik haberleşme altyapısı, elektronik haberleşme mevzuatına uygun olarak kurulmakta ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gözetimi ve denetimi altında işletilmektedir. Elektronik haberleşme sistemlerine müdahale edilmesi halinde, kişiler arasındaki haberleşme aksayacağı gibi, kamu güvenliğine dair ihtiyaçların, acil durum ve afet durumlarına ilişkin eylem planlarına dair gerekliliklerin de sekteye uğrayacağı ve kamu sağlığının tehlikeye düşeceği açıktır.

Sakarya ili Karasu ilçesinde bulunan Şirketimize ait elektronik haberleşme sistemleri, Karasu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bazı idari işlemlerden dolayı devre dışı kalmaktadır.  Bu nedenle Karasu ilçesinde Şirketimiz kaynaklı olmayan iletişim kesintileri yaşanabilmektedir. 

Bu konuda ilgili kurumlarla görüşmelerimiz ve hukuki süreç devam etmektedir. Elimizde olmayan sebeplerle yaşanabilecek olumsuzluklar için üzüntülerimizi bildirir, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Belediyenin tutumu yanlış. Ancak Vodafone yi bu ükeden gelmemek üzere gitmesini canı gönülden istiyoruz... Bknz. Cebilişim Dolandırıcılığı vs. vs. vs.

BURDAN HEP vodafone haberleri duyuruyosunuz turkcellde duyurun yani

Belediyeler özellikle hangi partiden olursa olsun, belediye meclislerinde Baz istasyonu kurulumu söz konusu olduğunda operatörlerden kim kulis çalışması yaparsa (!!) onunkini hiç sorun çıkarmadan, kural mural tanımadan hemen onaylıyor. Vodafone'a haksızlık etmişler büyük ihtimal maddi beklentileri var. Vodafone halen uyanamamış, tıkır tıkır anlayın işte..

Belediyeye ek gelir kaynağını nerden bulacaklar? Vodafone mahkemelerde çok sürünür, yok bilmemne idare mahkemesi belediye kararını iptal eder, temyize üst mahkemeye itiraz vs. çok başları ağrır! Bu işin, faturasını ödemeyenlerin tepesine avukatlarla çökmeye benzemediğini acı tecrübe ile öğrenirler. Mahkeme yerine Belediye ile anlaşma yoluna gitseler, biraz para bak nasıl olmaz oluyor!

Neden belediyelere para vermesini tavsiye ediyorsunuz anlayamiyirum.bu dunyada herkesnisini rusvetlemi haraclami halledecek.en guzeli yargi yolu..durum zaten avanta isteklerine cevap vermeme ile alakali.vodafonu korudugumdan degil ama boyle avantacilara olumku cevap vermedigi icin tebrik ediyorum.herkes havadan para nasil bulurjm diye dusunecegine iş uretmenin gayesi ile yasasa daha guzel olmazmi..

@20 Kasım 2015 17:49 Sakarya-Karasu veya bir başka yerde olası teknik arızanın veya kapsamı alanının içinde kalabilecek bir Vodafone kullanıcısı olduğunuzu farz etsek bakalım, yargı yolu ile Vodafone'nun ''sayın müşteri 1-2 yıl sabredin sorunu aşacağız'', yanıtını pek de makul karşılayacağınızı sanmıyorum. Ucu size dokunmadıkça böyle beylik lafları herkes savunur! Yoksa elbette ağır aksak da yürüse Adaletten şaşmamak gerekir, bu ülkede hukuk maalesef guguk oldu!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play