Web’de Herşey Bedava

Çoğu zaman fiyat kalitenin göstergesidir. Ancak internet üzerinden sayısız yasal ve yasadışı araca ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Sadece nerede olduğunu bilmeniz yeterli. CHIP sizlere internetin en yeni filmler ve şarkılar dahil olmak üzere ücretsiz imkanlarını gösteriyor.

Web’de Herşey Bedava (Sayfa 3)

BEDAVA BİLGİ

Geleneksel bir cumartesi kahvaltısında, çay ve ekmek kadar gazete de vazgeçilmez bir yere sahiptir. Ancak hafta içi iş stresiyle sabahları gazete okumaya vakit bulamayabilirsiniz. Eğer günlük haberler ve bilgiler sizin için bir vazgeçilmez ise, bunların tümüne internet üzerinden üstelik ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Günlük gazetelerin jet hızında özeti: Haberjet
Eğer saatlerce web’de vakit geçirmeden günlük gazetelerin ilk sayfalarına hızlıca bakmak, son dakika haberlerini okumak, tüm ulusal yayınların web sitelerine ve internet gazetelerine hızlıca erişmek istiyorsanız www.haberjet.com sitesini ziyaret etmelisiniz. Bu site üzerinde gazetelerin özetleri dışında, son gelişmeleri de görebilir ve üzerlerine tıklayarak ayrıntılı bir biçimde okuyabilirsiniz.

Haber ve gazete arşivleri: Gazetelerin eski sayılarına ulaşın
Tüm dünya üzerindeki haber arşivlerine ücretsiz olarak erişim oldukça işinize yarayabilir. Örneğin Cumhuriyet, Sabah, 1Numara, Fotomaç ve Yeniyüzyıl gibi yayınların arşivini tutan www.garildi.com.tr adresinin açılış sayfasında anahtar kelimelerle konu taraması yaparak tüm bu yayınlarda 1997-2002 yılları arasında haber araması yapabilirsiniz. Aynı zamanda http://arsiv.hurriyetim.com.tr adresinden yine aynı tarihler arasındaki Hürriyet Gazetesi arşivine erişilebilir. Ayrıca yabancı kaynaklı haber ajanslarının haber özetlerini arşivleyen www.moreover.com ve www.newshub.com gibi sitelerinin açılış sayfalarında en güncel haberleri hızlı bir biçimde okuyabilirsiniz. Çoğu haber sitesi güncel haberlerin e-mail'inize gönderilmesini de destekler. Ancak bu durumda e-mail hesabınızın limiti hızlı bir şekilde tükenebilir. Ayrıca oldukça geniş bir içeriğe sahip www.iyi.net sitesi üzerinden en güncel haberlerle birlikte finans, borsa, hava durumu, lig fikstürü, en son yaşanan depremler ve şiddetleri gibi güncel bilgilere ve yüzlerce kullanıcı arasında bilgi alışverişi yapabileceğiniz birçok konuda foruma erişebilirsiniz. Ek olarak site üzerinden en popüler Türkçe içerikli sitelerin kategorilere ayrılmış listesini bulabilirsiniz.

Gruplar ve Mailing-List'ler: Web’de tartışan ve sohbet eden gruplar
Özel ilgi alanlarınız, hobileriniz, meraklarınız ve hatta ücretsiz eğitimler için özel yaratılmış birçok mailing list’ten, web üzerinde, ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Mailing list’ler bir e-mail adresine gönderilen e-mail’lerin tüm üye kullanıcılara iletilmesini sağlar. Böylelikle oldukça geniş bir paylaşım ortamı yaratılır. Bu sayede ister eski okul arkadaşlarınızla mesajlaşabilir isterseniz kendinizi sistem mühendisliği veya Cisco gibi uzmanlık sınavlarına hazırlamanız için gerekli olabilecek dokümanlara erişebilirsiniz. Örneğin meşhur arama makinelerinden biri olan Yahoo www.yahoogroups.com adresi altında kullanıcılarına bu tür hizmetler veriyor. Sitenin ana sayfasında ilgilendiğiniz konu başlıklarına tıklayarak istediğiniz gruplara kendinizi üye yapabilirsiniz. Ancak eğer e-mail’lerinizi sürekli olarak kontrol edemiyorsanız bu durumda gruba gönderilen e-mail yüzünden mesaj alışverişiniz yavaşlayabilir.

Soru cevap: Sorunlarınızı bir uzmana danışın
Çoğu zaman daha önceden hiç karşılaşmadığınız durumlarla ilgili çözümlere ve önerilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda kesinlikle bir uzmana danışmanız gerekebilir.Örneğin www.ehow.com sitesi kullanıcılarına yemek tariflerinden sağlığa, bahçe düzenlemeden finans ve bilgisayar konularına kadar birçok konuda yaklaşık 15 bin adet çözüm sunuyor. Örneğin Computer üzerine tıklayarak erişebileceğiniz bilgisayar kategorisi altında bilgisayar donanımları, harici elektronik cihazlar, işletim sistemi temelleri, internet, ağ bağlantıları, uygulamalar ve kullanım alanlarıyla ilgili alt kategorilere yer veriliyor.

Bill Gates de internet gezginlerini bilgilendirecek çözümler sunuyor. Bunun için Microsoft www.encarta.msn.com sitesi altında online bir ansiklopediye yer veriliyor. CD veya DVD sürümleriyle karşılaştırıldığında, biraz kısıtlı olduğu görülen bu siteyi bilgiye hızlı erişmek isteyenlerin
mutlaka ziyaret etmesi önerilir.

BEDAVA PC AYARLARI

Bir PC’den daha yüksek performans almak isteyenler için web üzerinde sayısız ve ücretsiz birçok ince ayar önerisi sunuluyor. Örneğin Türkçe içerikli www.darkhardware.com adresinde işlemcilerin ve ekran kartlarının doğru biçimde hızlandırılması için detaylı bir anlatım ve açıklama bulunuyor. Ayrıca sitede komple bir bilgisayar sistemi satın almaya niyetli, ama bilgisayar konusunda da çok fazla deneyimi olmayan kullanıcılara rehber olmayı amaçlayan “Sistem Satın Alma Rehberi” bulunuyor. Bu bölüm bilgisayar reklamlarında sık rastlanan kimi yanıltıcı ifadelerden de bahsediliyor. Yine Türkçe içerikli www.hardwaremania.com sitesinde de overclock ile ilgili ücretsiz öneriler bulabilirsiniz. Ek olarak site üzerinde donanım haberlerine yer veriliyor. Yeni başlayanlar için ayrıntılı açıklamaların yer aldığı www.aceshardware.com adresi de aynı konu üzerine hazırlanmış İngilizce içerik sunuyor.

Eğer benchmark’lar ile ilgileniyorsanız çok yakında Türkçeye de çevrilmesi planlanan www.tomshardware.com web sitesinde bir bilgisayarın oluşturulmasında kullanılan tüm parçalar hakkında ayrıntılı bilgi, atölye bölümleri ve testleri bulabilirsiniz. Donanımlar hakkında kritik ve ayrıntılı tartışmalarla ilgilenenlere ise, www.anandtech.com adresini ziyaret etmeleri tavsiye ediliyor. Hindistan asıllı Anand Lal Shimpi sitesinde test adayları hakkında çoğu zaman sert ve sık sık destansı uzunlukta yorumlarını sunuyor. Anand’ın yorumlarından tam puanla çıkabilen bir donanım hakkında hiç düşünmeden satın alma kararı verebilirsiniz.

İster analiz ister ince ayar konusunda olsun web’de istediğiniz yazılıma hızlı bir biçimde ulaşabilirsiniz. Eğer sisteminizin diğer sistemlerle karşılaştırıldığında hangi sırada yer aldığını görmek istiyorsanız www.powertweak.com adresine bir göz atın. Powertweaker PC’nizi analiz ederek kaynaklarınızın kullanımında size yol gösterecektir. Sistem belleğini tam performanslı olarak kullanmak için www.tweaknow.com/ramidl.html adresinden indirebileceğiniz Ramidle aracından yardım alabilirsiniz.

Ayrıca ATI Radeon ekran kartı sahipleri http://radeontweaker.sourgeforge.net adresinde bulabilecekleri Radeontweaker yardımıyla ek olarak ekran kartının performansını arttırabilirler. http://www.hardoverclock.com sitesinde de PC Tuning hakkında ücretsiz öneriler ve önemli bağlantılar bulunuyor. Sisteminizde bulunan donanımların analiz edilmesini sağlayan olağanüstü ve ücretsiz bir araç olan Sisoft Sandra yazılımını www.sisoftware.demon.co.uk/sandra adresinden indirebilirsiniz.

Tartışma gruplarına ve eğitim bölümlerine de yer verilen www.warp2search. net/index.php web sitesinde sisteminizin ince ayarları için sayısız güncel araca da yer veriliyor. Eğer donanım sürücülerini bulamamaktan şikayetçiyseniz Almanca içerikli www.treiber.de adresine de mutlaka göz atmalısınız. Burada üreticilerine göre sıralanmış bir türde yazıcıdan dizüstü bilgisayarlarına kadar birçok donanımın güncel yazılımlarına yer veriliyor.

BEDAVA TELEFON ve WEB

Web’de birçok alternatif sunulurken normal telefon görüşmeleri artık pek de ucuz kabul edilemiyor. Örneğin bazı donanımlar ve yazılımlar sayesinde Amerika’yla ücretsiz veya oldukça ekonomik bir biçimde görüşebilirsiniz. Her gün arkadaşlarıyla sohbet etmek isteyen kullanıcılar ise Instant Messenger’lardan yararlanabilirler.

Web’deki telefonunuz: Tüm dünyayla ücretsiz görüşün
www.freewebcall.com adresi üzerinden iki bilgisayar arasında ücretsiz telefon görüşmesi yapabilme olanağı sunuluyor. Üstelik “Punctuate Your Point” fonksiyonu sayesinde konuşmanıza ses efektleri uygulayabilir ve bu sayede kelimelerinizde vurgu sağlayabilirsiniz.

Web üzerinden hizmet veren başka bir sunucu ise PhoneFree firmasına ait ((). Burada kullanılan yazılım size telefon görüşmesi yapabileceğiniz kullanıcıların buddy-list’ini sunuyor. Bunun haricinde bir webcam aracılığıyla görüntülü görüşme imkanı da bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Chip'ten yine faydalı bir yazı.Teşekkürler.Emeğinize sağlık.

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir