Windows 10 ve Chrome OS'a teşekkürler!

Her yeni Windows ile artan PC fiyatları, Windows 10 bile birlikte tarihi bir düşüş yaşayabilir...

  • Cem Şancı
Windows 10 ve Chrome OS'a teşekkürler!

2015'te PC üreticileri Windows 10 ve Chrome OS'lu PC'lerin savaşına hazırlanıyor. Bu savaştan galip çıkacak işletim sistemi PC piyasasında büyük ağırlık kazanacak. Bu sebeple PC fiyatlarında da büyük bir düşüş bekleniyor.

Chromebook'ların 250 doların altına kadar inmesi beklenirken, Windows 10'lu PC'lerin de büyük indirimlerle Chromebook'ların önününü kesmeye çalışmasına kesin gözüyle bakılıyor. Halihazırda Windows 8 çalıştıran PC'lerin kullanıcıları da cihazlarını Windows 10'a yükseltmek için heyecanla bekliyorlar, zira Windows 8'den 10'a geçiş, 1 yıl boyunca ücretsiz olacak.

Geçtiğimiz günlerde PC pazarı hakkındaki raporunu açıklayan IDC'ye göre, 2014 içinde PC satışları yüzde 4.7 oranında düştü. Bu düşüşte tablet ve phablet satışlarının da etkisi olduğu gibi, Microsoft'un hiç beğenilmeyen Windows 8 sisteminin de önemli payı bulunduğu iddia ediliyor. Dolayısıyla üreticiler şimdi Windows 10'un satışları canlandırmasını bekliyorlar. Hatta Lenovo'nun yetkilileri neredeyse tüm ümitlerini Windows 10'a bağlamış durumdalar ve CES fuarı sırasında yaptıkları açıklamalarla da bunu belli ettiler.

Peki ama fiyatların düşmesine etki edecek asıl neden ne? Tabii ki, yukarıda da söylediğimiz gibi, Windows 10'a geçişin bedava olması... İnsanların eski laptop'larına veya masaüstü bilgisayarlarına, yeni PC almadan, yeni işletim sistemini bedava kurabilecek olmaları, müşterilerine yeni PC'ler satmak isteyen devler için aslında bir sorun. Daha önce pek çok kullanıcı, yeni Windows'a tek başına para vermek yerine, onunla gelen yeni bir PC almayı tercih edebiliyordu. Çünkü aradaki fark gerçek anlamda az oluyordu. İşte bu yüzden, PC fiyatlarını düşürmek zorunda kalacakları düşünülüyor. Kısacası, kendinize yeni bir bilgisayar alacaksanız, 2015 sizin için güzel bir yıl olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bu dolar yüksekken,bu vergiler ve yönetim devam ettiği sürece Türkiyede bilişim sektörü hiç bir zaman ucuzlamaz.

Evet dusus olabilir. Fakat bu pc ureticilerinin zarar etcegi anlamina gelmez. Microsoftunda oyle. Bedava suresi bitene kadar uygun olur sonra yine cikar.

Haberde hatalı bilgi verilmiş. 1 yıl süresince ücretsiz yükseltme fırsatı Windows 7 için geçerli. Windows 8/8.1 sahipleri istedikleri zaman ücretsiz olarak Windows 10'a yükseltebilirler.

@02 Şub 2015 03:43 Bu bilgilendirme doğruysa çok faydalı. Teşekkürler. Windows XP den Windows 7 ye geçen firmalar yazılımlarını güncellemek için sürelerini dikkatli kullanması gerekir.

Chromebook kullanan var mı Türkiye de? Üstelik Microsoft'un yarışı kurumsal alanlarda ev bilgisayarında değil

Şöyle windows 10'lu fansız ssd'li bir dizüstü almak istiyorum ama sanırım 2016 dan önce olmaz bu dediklerim

Ben yeni bilgisayar aldım ya kesin düşer :(

Bizde bu hükümet varken ve KDV bu kadar yüksekken hiçbir anlamı yok bence.14 yıldır sağolsunlar öyle bir soydular ki bizi kicimizdaki dona kadar üç katı vergi ödüyoruz..

Google önce şu sanal donanım sömürücü gerçek bir sistem olmayan androidi adam etsin chrome osu düşünürüz.

wimdows 10u ücretsiz olarak orjinal kullanmayanlarda yükleyebilecekmi

Beter olsunlar. Rekabet kullanıcıya yarar...

almayı düşünmüyorum elimdeki bozulsa bile almam geliştirmiyorlar leptop alacagima gider masaüstü dizerim leptop yerine telefon var zaten

2000 liranın altında adam akıllı dizüstü yok. Fiyat düşmüyor boyna yükseliyor. İ7 almak ise hayal ürünü oldu...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play