Windows 10, Denetim Masası'nı yeniliyor mu?

Windows 10, Windows 8'in iyice karıştırdığı Denetim Masaları'nın sorununu böyle çözecek!

Windows 10, Denetim Masası'nı yeniliyor mu?

Windows 10'un yenilenen Teknik Önizleme sürümü, şu an birçok meraklı kullanıcının ellerinde sınav veriyor. Yapılan yeni keşiflere göre büyük değişikliklerden bir tanesi, Denetim Masası konusunda olacak.

Yeni 9860 numaralı yapıda zPC Settings adında, henüz geliştirilmekte olan bir uygulama bulunuyor. Bu uygulama, daha önceki PC Ayarları uygulamasına göre bazı farklılıklara, ek ayarlara sahip. Bazı ayarların çalışmadığı gözlense de yeni uygulama, klasik masaüstü Denetim Masası'nın sonunun geldiğini gösteriyor olabilir.

Windows 8, bir Metro, biri masaüstünde olmak üzere iki farklı Denetim Masası'yla birlikte geliyordu. Görünen o ki Microsoft, kullanıcıların kafasını karıştıran, dahası kullanımı zorlaştıran bu durumu üzerinde çalıştığı metro arayüzlü Denetim Masası'yla çözmek istiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Bizi metrodan uzaklaştır diyoruz adam metroya bir vagon daha ekliyor

@23 Eki 2014 17:25 o vagonların başıyla sonunu birbirine başlayacak sonunda kullanıcıları sonsuz çıkmaza sokacak.

@23 Eki 2014 17:25 kendi adına konuş genelleme yapma....

Şu uygulamaların her türlü etkileriyle kaldırılması şeklinde çözerlerse süper olur, bi uygulama kuruyorsun 5-6 uygulama daha kuruyor, kaldırdığım zaman hepsi kalksın, pc e hiç yüklenmemiş gibi olsun, böylece pc nn program yükledikçe yavaşlamasının önüne geçilmiş olur.

hem kendi bozdu hem de düzeltmeye çalışıyor. çözümü de ekranın yarısını kaplayan tek satır yazıda bulmuş belli ki. windows phone'dan port edilmiş gibi duruyor kalitesizlikten. insanlar metronun masaüstüne gelmesini istemedikçe microsoft inat etti galiba. bir de windows 10 deneme sürümünü kullanıcılardan görüş alıp şekillendirmek için yayımlıyorlarmış. komikliğe bakın ki kullanıcıların ne dediği umurlarında bile değil. metronun gelmesini isteyen kişiler %1 civarındayken hala metroyu getiriyorlarsa kullanıcı görüşü bunun neresinde? o kadar paragöz bir şirket ki anca en sonunda satışlar düşmeye başladığında kullanıcıları dinliyormuş gibi yapmaya başlar (kullanıcıların iyiliğini düşündüğünden değil tabi ki). fakat windows 8in satış ve eleştiri alanındaki rezilliklerinden sonra bu metro saçmalığına devam edeceklerini düşünmediğimi itiraf etmeliyim.

@23 Eki 2014 18:07 Bu senin fikrin. Hem metro isteyen %1 olduğunu nereden çıkardın. Windows 10 Deneme sürümü kullandın mı hiç ? Windows 8.1 Update 1, Windows 7 den daha hızlı çalışıyor. Bu sistemi kullanıp kullanmadığını merak ediyorum. Bir şirket birkaç değişiklik yapıyor tasarımda hemen eleştiri, ara sıra değişiklik iyi olur hep aynı şeyi mi kullanacağız. win 95 ten beri aynı. Küçük değişiklikler oldu sadece ana tema aynıydı hep. !

Performansa baktığım kadar görselliğine de bakıcam tabiki. 2 gb. dan düşük makine kaldı mı ki de görselliği iplemeden sadece performansa bakayım. Şu metro arayüzüne gelirsek gerçekten berbat. Tamam arkadaş her platformda çalışmasını istediğin bir sistem yapmak istiyorsun iyi güzel de yapamadın işte daha ne kurcalıyon. Ordan burdan çıkan saçma sapan çubuklar, kare kare canlı kutucuk dediği ayrı saçma doğru dürüst çalışmayan kutucuklar. Ve sevimsiz arkadaş ya. Alıyorsun eline android ve ya ipad tableti simgeler güzel ne işe yaradığı belli takır takır çalışıyor. Bunun sevimsiz kutucuklarıysa canlı bildirim yapıyormuş.! Windows 10'u indirip kurdum. Bu sefer sevimsiz kutucukları başlat menüsüne ekleyerek Devrim! yaratmaya çalışmışlar. Neyse ne bi dönem Xp için söylenen (hiç katılmadığım) forever xp lafını, windows 7 için kendimin söyleyeceği hiç aklıma gelmezdi. Tabiki 8'in ve 10'un performansına bir lafım yok, gayet sağlam çalışıyorlar ama dediğim gibi bu devirde görsellik ve işlevsellik önemli. Oyunla işim yok, windows'ta alışkanlığım olan programlar var. Vista'yı bile severek kullanmış biri olarak şunu söyleyebirim; alışkanlıklarımı değiştirerek Linux alemine dalmak niyetindeyim.

Metrodan vazgeçene kadar winows 7 ye devam.

Sen işine bak Microsoft. Gayet iyi gidiyor. Ben Windows 10'u bekleyenlerdenim.

windows sp kalktı.bunun için windowsun hangi sürümünü yüklemeliyim.

ilk başta yorum yapan arkadaş sen Linux a geç dünyanın en iyi işletim sistemi :) pazar payı % 0.01 :) :) Windows % 96,8 pazar payı yani pazar paylarına bakılacak olursa en iyisi Linux :) :) :)

@25 Eki 2014 19:43 neden linux yada OS tarzı işletim sistemlerini kullanmamamımın sebebi istediğim tüm programlar hep windows üzerine kurulu yani internete kavramına bakıyorum hep Winows programları oyun ve professionel programları katmıyorum bile ,yani Windows işletim sistemi ihtiyaclarımı karşılıyor ve memnunum .Linux işletim sistemi kursam bir siteye girdiğimde direk windows programları karşıma çıkıyor yani %97 olmuş Windows kullanılıyor aynı internette yaklaşık %97 si windows oluşturuyor .

@25 Eki 2014 19:43 pazar payının % 0.01 olduğunu sana kim söyledi? :)) elindeki iphone, android tüm cihazlar linux, unix türevleridir. ayrıca macos ta bir linux/unix türevi olan bsd üstüne kuruludur. dünyadaki sunucu pazarının %75'i , güvenlik duvarlarının %85'i linux tabanlıdır. pazar payı olarak bakarsan şuan microsoft sistemlerinden daha fazla kullanımdalar. masaüstü kullanımda, pazar payının bu ülkede yada bazı ülkelerde microsoft üstünlüğünde olması, onun süper bir işletim sistemi olduğu anlamına gelmez.. kaldı ki, bir çok ülke, nsa için arka kapı barındırdığından, ulusal linux sürümlerini geliştiriyor. mesela türkiye bile Pardus isminde kendi ulusal işletim sistemini linux çekirdekleri üstüne kuruyor. hayatında bir kere ubuntu kullansan, hangisinin daha akıllı bir sistem olduğunu da net olarak kendi gözlerinle görür ve anlarsın.. "yanlızca cahiller, ağızlarından çıkan herşeye son derece güvenir, ve bu fikrin arkasında sonuna kadar durur"

Metro ayarlar menüsü klasik denetim masasından daha basit ve anlaşılır /berat

Mac e gececem

W10 iyi iyi

asıl masaüstünü tamamen kaldırmak lazım

masaüstünden kurtulmak lwzım metro süper

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir