Windows 10'a bir ağır eleştiri daha!

Microsoft, Windows 10 için uyguladığı sert politikası nedeniyle kendini bir kez daha hedef tahtasında buldu!

Windows 10'a bir ağır eleştiri daha!

Windows 10'un kullanıma sunulmasının ardından geçen ilk yıl, Microsoft için pek de kolay geçmedi. Windows 10 aslında genel olarak bir hayli olumlu geri dönüşler alsa da gizlilik ve aşırı ısrarcı güncelleme bildirimleri firmanın birçok olumsuz eleştiri almasına neden oldu.

Dijital haklar savunuculuğu yapan Electronic Frontier Foundation adlı bir kuruluş tarafından yeni bir açıklama ise Microsoft'un bu anlamda başını daha da ağrıtacağa benziyor. Zira açıklamada Windows 10'un topladığı veriler ve bu sürümün kullanıcılara dayatılma biçimi hakkında sert eleştiriler yer alıyor.

Microsoft'un Windows 10 güncellemesine yönelik uyguladığı taktiklerin "kötü niyetli" olarak nitelendiği açıklamada bu sürümün tanıtımın yapılması için Microsoft'un kullanıcılarının sistemine, kolaylıkla kaldırılamayan bir uygulama yüklediği belirtiliyor.

Açıklamada ayrıca Windows 10'un Microsoft'a daha önce eşi benzeri görülmemiş miktarda kullanım verisi gönderdiği ifade ediliyor. Bu verilerin özellikle Cortana kullanımı sonucunda elde edildiği belirtilirken firmaya iletilen veriler arasında şunlar yer alıyor: Konum bilgisi, metin girdileri, ses girdileri, dokunma girdileri, ziyaret edilen web siteleri, hangi programları ne uzunlukta çalıştırdığınız gibi bilgisayarın genel kullanımına dair telemetrik veriler.

Öyle görünüyor ki Microsoft'un; Windows 10'la birlikte yara alan imajını düzeltmesi için ileride daha çok çabalaması gerekecek.

Okuyucu Yorumları