Windows 10'da Cortana'yı açmanın yolu!

Windows 10'un 10041 numaralı yapısında, pek çok ülkede çalışmayan Cortana'yı çalıştırmak mümkün!

Windows 10'da Cortana'yı açmanın yolu!

Windows 10'un Microsoft tarafından resmi olarak en son yayınlanan yapısı 10041, Cortana'yı ABD dışındaki birkaç ülkeye daha taşıyor. Bu ülkeler Çin, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya'dan oluşuyor. Peki Cortana'yı Türkiye'de (ve diğer ülkelerde) nasıl deneyebilirsiniz?

Microsoft destek mühendisi John Rubdy'nin firmanın forumlarında yaptığı açıklamaya göre Windows 10'un dilini tam anlamıyla değiştirmenin bir yolu, henüz bulunmuyor. Cortana'yı kullanabilmek için işletim sisteminin dil ayarlarında değişiklik yapılması gerektiğinden, Cortana'yı çalışır hale getirmek, biraz zorlaşıyor. Dolayısıyla Rubdy'nin açıklamasına göre Cortana'yı kullanabilmek için, Windows 10 Teknik Önizleme'yi onu destekleyen dillerden birinde yüklemeniz gerekiyor.

Microsoft'un "sorunu çözmeye yönelik önerisi" ise bu adrese giderek İngilizce (Birleşik Krallık), Çince (Basitleştirilmiş), Almanca, Fransızca veya İspanyolca Windows 10 Teknik Önizleme ISO dosyalarından birini indirmek.

Yapı 9926'yı ISO dosyasından yüklerken, doğru dili seçmeye dikkat edin. Bunun ardından güncellemeleri almayla ilgili ayarı "Fast ring" olarak seçmeniz gerekiyor. Bunun ardından 10041 numaralı yapıyı Windows Update yoluyla indirip, işletim sisteminizi güncelleyebiliyorsunuz. Bu durumda Cortana'yı da kullanabiliyorsunuz.

10041'e geçerken kişisel profili saklamanız halinde Microsoft, buradaki birkaç ayarı dikkatle gözden geçirmeniz gerektiğini söylüyor.

Rubdy, yapı 10041 "slow ring" kanalında yayınlandıktan sonra, 9926'yı indirmeye gerek kalmadan, direkt olarak da indirebileceğinizi söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Türkçe olmadıktan sonra bir önemi yok

Turkce deyil ne ise yararki

@25 Mar 2015 15:34 ilk önce türkçe konuşmayı düzgün öğrenip sonra türkçe dilinin gelmesini istesek nasıl olur

@25 Mart 2015 23:55 2 yıl geçmiş :D sen bekle ;)

zaten 10041 iso dosyaları indirilebilir durumda

çok da meraklıydık. siriye türkçe dil geldi bile microsoftçular hala cortana cortana desin.

@25 Mar 2015 17:59 senin siri hala ekmege ma suya gu diyor :) cortana ablamız daha yetenekli ve sesi daha dogal cumlelerde mekanik degil siri gibi

Devlet okulları ingilizce öğretiyor o yüzden Türkçe olmadıktan sonra önemi yok

Sirinin bozuk türkçesi mi

ok google neyimize yetmiyor. zaten google cok basarili ne yapim cortanayi

açsan ne olacak tr desteği yok.

merhabalar tüm yönlendirmeleri eksiksiz yapmama rağmen cortana aktif edemiyorum.ayrıntılı bilgisi olan varsa paylaşabilir mi acaba

abiler ben açmaya çalıştım açamayınca kararımı deyiştirdim. bilgisayara sıkıntı yapardiye sıfılıyıcaktım ama yüzde 1 oldu. vazgeçtim sıkıntı yaparmı yorum ile cevaplarmısınız

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir