Windows 10'un büyümesi yavaşladı!

Yeni verilere göre Windows 10, ilk günlerdeki büyüme hızını kaybetmeye başlamış olabilir!

Windows 10'un büyümesi yavaşladı!

StatCounter'ın yeni istatistiklerine göre Microsoft, yeni işletim sisteminin pazar payını yüzde 5,95'e yükseltmeyi başardı. Firmanın henüz 1 ay bile geçmeden elde ettiği bu başarı hem iyi, hem de kötü anlamlar taşıyor.

StatCounter, geçtiğimiz hafta Windows 10'un pazar payının yüzde 4,95 olduğunu söylemişti. Ancak firma, verilerini revize etti ve işletim sisteminin 10 - 16 Ağustos haftasındaki pazar payının yüzde 5,39 olduğunu söyledi. Bu, Windows 10'un ikinci haftasında pazar payını yüzde 42,59 artırdığı anlamını taşıyor. Kötü olan ise 16 - 23 Ağustos haftasında Windows 10'un ancak yüzde 5,95'e yükselebilmiş olması. Bir başka deyişle önceki haftaya göre sadece yüzde 10,39 büyümüş olması.

Windows 10'un çıkışı, verilere göre Windows 8.1'e darbeyi vurdu. İşletim sisteminin pazar payı, yüzde 14,39'dan yüzde 13,84'e geriledi. Windows 7 ise yüzde 52,91'lik pazar payını biraz büyüterek yüzde 53,3'e ulaştı.

Bununla birlikte verilerini web sitelerindeki izleme kodlarıyla elde eden StatCounter gibi firmaların sağladığı istatistiklere dikkatle yaklaşmakta fayda var. 3 milyon web sitesi az değil, ancak beklenmedik sıçramalara da rastlayabiliyorsunuz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Windows 10 Mobile'nın tam sürümü çıkana kadar iyi bir pazar payı elde etse iyi olur.Malum uygulama sıkıntısı var ve bu durumu evrensel uygulama taktiğiyle PC pazarındaki gücünden alarak bu sorunu çözebilir.

bedava diyip siizi her türlü kayıt altına alan bi windows var kurmayın disk dosyalarını bile ana merkeze atıyo

@24 Ağustos 2015 20:32 bierde şu facebookdaki durumu söz etseniz ?

@24 Ağustos 2015 20:32 Hepsi yapıyor o dediğini ...

@i.y4114 Hardiskindeki verileri sen upload etmediğin sürece facebook ve google da dahil kimse alamaz ama Windows 10 alıyor. Aile arşivin çoktan ellerinde. 200 yıl sonra siz öldüğünüzde porno sitelerine satacaklar

@25 Ağustos 2015 09:37 bunu her windows sürümü yapıyordu aile resmini almasına gerek yok zaten çoğu insanımız günlük düzenli olarak faceye bilgi veriyor resim olsun ruh hali olsun adresine varasıya orada yazılı günlük aktivitileri desen yine orada neden acaba ruh hali iletişim bilgileri artı foto destekli oluyor bu zincirleme sistem ? windows senin hdd içindeki korsanlarla işi olmaz onun gayeside aynı bedava dinleme win10 tahmini dinliyor face ise senin verdiğin bilgilerle nokta atışı

MS bu kadar gizlilik ihlali yaparsa batsın bile MS hak ediyor milyonlarca kişinin bilgilerini çalmak nasıl bir düşüncedir.

4. millenium faciası oldu... klavye ve touchpad hatası çekilmez...

@GORT Gerçekten facia oldu. Ama bir yandan da iyi oldu çünkü insanların ne kadar süre daha sürünün gittiği yere gideceğinin sınırını görmüşoluyoruz yavaştan.

Bence Bu Crack'li Oyunların Programların Win10'da Çalışmıca Haberinin Üzerine Doğal Bi Sürec Düşüşü...

@24 Ağustos 2015 21:36 bende o yüzden yüklemedim zaten wp10 için bir sürü proğramdan ve oyundan olamam ...!!

Windows 8 hiç çıkmayacaktı aslında. Win 7'nin üzerine güncelleme yaparak devam edeceklerdi

daha beter ol microsoft.

Bedava olup bir işe yaramayan Windows'u kim ne yapsın. Bedava verseler kullanmam :):):)...

Windows 10' u yükleyenlerin bir kısmı DirectX 12 yi merak ettiği için yüklemiştir ama DirectX 12 destekli oyun bulunmadığı için benim gibi hayal kırıklığına uğramıştır yani şimdiye kadar çıkmış oyunlar Wİndows 8.1 de nasıl çalışıyorsa Windows 10 da da öyle çalışıyor fark yok ama Windows 7 oyunları hantal çalıştırıyor yani akışkanlık yok...

Gerek işletim sistemi, gerekse de uygulama yazılımları olsun her zaman en güncel sürümleri kullanmaya özen gösteririm. Windows 10 yayınlandığı gün masaüstü ve dizüstü bilgisayarımı Windows 10'a yükselttim. Fakat sonuçlarından hiç memnun kalmadım. Uygulama pencerelerinin açılırken ekrana tekrar ederek gelmesi mi dersin, kapattığın pencerelerin anlık olarak yeniden açılması mı dersin, uygulama mağazası ve Microsoft uygulamalarını açılmaması mı dersin!

win 7 sp1 x64 devam herşey tıkır :D

bende windows 10' a geçtim ama eğer şu crackli oyun engellemesi felan yaparlarsa kesinlikle geri w8.1'e dönerim

Benim anlamadigim ben crackledim korson oyunda oynaniyor? Bilgilerimide malesef neredeyse hepsi aliyor cep telefoni facebook ve bi dunya sosyal platform.. Bulunmaz cok olmak istiyorsaniz sahte bir ben uretin kendinize ne diim :)

Haydi beyler Windows 8.1'e dönme zamanı...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir