Windows 7: IE 8 devre dışı bırakılabilir...

Microsoft, Internet Explorer 8'i Windows'a yapıştırmaktan vazgeçtiğini gösteren ilk adımı böyle attı

  • Halil Mollaoğlu
Windows 7: IE 8 devre dışı bırakılabiliyor
Windows 7: Nihai sürümde Internet Explorer 8 devre dışı bırakılabiliyor.

Öyle görünüyor ki, Microsoft Windows 7 kullanıcılarına Internet Explorer 8'i devre dışı bırakma imkânı sunacak. İşletim sisteminin şu sıralar internete sızan derlemesinde (Build 7048) buna uygun fonksiyon sunuluyor.

Böylece Microsoft ABD ve Avrupa'dan gelen kartelleşme şikâyetlerine tepki vermiş oluyor. Microsoft, kendine has web tarayıcısının işletim sistemine entegre ederek pazar gücünü kötü kullandığı için suçlanıyordu. Rakip Opera durumla ilgili şikâyetlerini kısa bir süre önce dile getirmişti.

Şikâyetin bir sonucu olarak Microsoft, ilerde Windows kurulumu sırasında rakip firmaların tarayıcılarını da sunmak zorunda kalabilir.

AeroXperience yöneticileri tarafından tespit edilen bu özellik, halka açılan betada yer almıyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Opera'nın para kazanabilmek için böyle bir yöntem seçmesi, yani dava açarak dikte ettirmeye çalışması gerçekten trajikomik bir durum. Kimileri şimdi bunun güzel birşey olduğunu söyleyecek fakat ben o kanıda değilim. Çünkü İşletim sistemini oluşturan şirket tabi ki kendine has yazılımlarını sunacak.

Bununla ilgili daha uzun sohbet edilir...

Flock, sistemle birlikte gelmeli... Firefox'tanda hızlı bir tarayıcı ama Türkçe değil.

Böyle yola getirirler.

sadece bunu değil XP Home özelliğine dönüş yaparmış gibi imkan da kazandırsınlar derim. Aslında Vista Game Edition ve Win 7 Game Edition olsaydı keşke XP nin Game Edition ı XP home du ancak XP pro kullanıcısı çoğunlukta olunca tüm oyunlar bu platform için gelişti yayıldı. Elimde XP home var ancak çok ISS mı IIS için yetersiz miş bir tezgahtardan öğrenmiştim Desktop pc alırken bilgilendirmişlerdi. Şimdi Elimde kullanmakta olduğum PARDUS 2008.2 Taze taze elime geçti kullanıyorum.Yetişkinlerin yaşadığı olayları çocuklarımıza oyun olarak sunmuyor ancak gelecek de vaad ediyor bu sistem.

yaa bu IE 8 microsoft'un başına dana çok dert açacağa benziyor....

Bence kurulumda hangi tarayıcıların kurulacağını gösterse ve biz onları seçsek ve birçok seçmeli olursa herkes için daha iyi olur

Microsoft'u savunan arkadaşlarıma hitaben bu yazıyı yazıyorum. Sorun sizin dediğiniz gibi Microsoft'un IE'u Windows ile beraber dağıtması değil. Microsoft IE'yi alıp Windows'un omurgasına yerleştiriyor. Onun belkemiği haline getiriyor. İşletim sistemiyle gelen birçok özelliği, kontrolü vs. IE üzerinen sunuyor. Hal böyle olunca da kullanıcı IE'yi kaldıramıyor, kullanmak istemiyorum diyemiyor. Çünkü IE kalktığı zaman sistem çalışmıyor. Söylüyorum size, bunu yapmaya kimin hakkı var. Ben IE kullanmak istemiyorum. Windows Explorer'ın bile IE tabanlı olması, güvensiz ve yavaş olması hoş birşey değil. Ben daha kullanışlı şeyler arıyorum. Ama kullanmadığım şeylerin de sistemimi meşgul etmesini, kaynaklarını tüketmesini istemiyorum. Bu her kullanıcının doğal hakkıdır. İstediğini kullanmak, istediğini kullanmamak. MS ise zorla kullanacaksın, kullanmazsan da sistemini tüketmeye devam edecek diyor. Böyle bir dayatmanın nesi haklı sorabilirmiyim? Fazla bilgisayar bilgisi olmayan arkadaşların, Windows Explorer üzerinden internette dolaşmaları sonucu çoğu kez virüs, trojan vs. yediğine şahit oldum. Adam ne bilsin, yazıyo giriyor. Ama Windows'un belkemiği güvensiz olunca da her halt oluyor bilgisayara.

VLC Player ve BS Player da dava açacakmış. "Ne demek oluyor windows media playerın entegre gelmesi" diye.
Nero da dava açıormuş windowsa entegre gelen cd dvd yazıcı programına.
Bence çok saçma. Apple macos ta explorer seçeneği vewriyor mu mesela. bir tutturmuşlar " tu ka ka windows" diye.

Biri Pardus Der Diğeri Operanın Acttığı Davaya Traji KomiK Der.Bilgili Görünüpde Cahil OlmaK Böyle Bişey..

Rahat bırakın MS'yi.

explorer denilen hurdanın önü bir şekilde alınmalıydı iyi oldu bu...ama açık kaynağın bilincinde olmayan türklerin bunun anlamını çözmesini beklemek komik olurdu zaten...

Güncellemeleri neresiyle indirtecek peki? Aslında yeni bir şey yapabilirler. WL-setup diye birşeyleri var biliyorsunuz sohbetle alakalı şeylerinin tümünü indiriyor kuruyor aile koruması sağlayan imkanı bile var paketin içinde.Kullanıcı emailiyle bunları alabiliyorsa güncellemelerini bununla da alabilir en azından o pc nin kullanıcılarını tanımlıyor ve işletim sisteminin güncellemelerini kim online oluyorsa o gün o zaman indirir kurar güncellemeleri böylece disable ederseniz sohbet mohbette olamaz çünkü pc nizi güvenli kararlı hale getirmezseniz bulaştıran olarak kalırsınız.

Tamamen saçmalık.. Adamlar işletim sistemini yapmışlar istedikleri uygulamayı gömerler.. İşine gelen kullanır. Media player, windows gezgini gibi uygulamaların da alternetifleri var.. Artık her programın alternatifi var..

O zaman windows kurunca karşımıza bomboş bir ekran çıksın biz istediğimizi yükleyelim..

Bu kadarda aç gözlülük olmaz. Eğer Windows 7 ilen firefox ve opera gelirse ilk sileceğim programlar olucak :D

ie 8 kullanın acaip iyi uyumluluk problemini çözebilirsiniz uyumluk ayarlarından tüm siteleri uyumlu modda çalıştır. bu kadar basit ben en iyi ie 8 firefox çok yavaş.en hızlı ise chrome

Bir arkadaşçok güzel açıklamış. Dediği gibi sorun IE'nin yüklü gelmesi değil, ayrı bir yazılımdan çok sistemin bir parçasıymış gibi olması. Ben güncelleme yaparken bile sinir oluyorum çünkü her güncellemede küçük bir yama yerine tüm IE baştan kuruluyor ve aşırı zaman alıyor. Böyle saçma şey mi olur. Diğer tarayıcılar 3-4 MB boyutundayken IE 14 MB ne hikmetse. Artık IE'yi bağımsız bir program gibi kurulup kaldırılabilir bir hale getirmeleri gerekli.

Uygulamalar onların, işletim sistemleri onların istediği programıda koyarlar. Operada işletim sistemi yapsın içine operayı gömsün o zaman kimse bişey diyemez. Ama internet explorer'ın güvensiz ve kötü çalışmasına rağmen windows ile birlikte geldiği için çok kullanılması diğer tarayıcıların gelişimine balta vurabilir düşüncesi olabilir.

Pardusun kendisine has güncelleme odası var biliyor herkes ancak microsoft bunu vistada gidermiş hem güncelliyorsunuz hem de onunla interneti geziyordunuz.Oysa windowsun 5 inci sürümünde ikinci bir logon adı açın ve adı da "XP güncellemesi" olsun bu logon adıyla XP nizi güncelleyin güncellemeler bittikten sonra bu logon adını disable yapın sonra kendi adınızla log in olun ve tarayıcınızı güvenle kullanın.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play