Windows 7 neden Vista'dan farklı?

Windows 7 bugün çıkıyor: Peki ama Vista çıkarken neler olmuştu, şimdi neler oluyor?

  • Ali Güngör
Kullanıcıların Windows 7'ye geçiş heyecanı
Bu sefer kullanıcılar heyecanlı

Windows Vista'da heyecanı Microsoft başlatmıştı, Windows 7'yi sırtlanan ve heyecanı körükleyen ise kullanıcılar oldu

Microsoft Windows 7'nin Vista'dan kalan kötü anıları sileceğini umuyor. Windows 7'ye kullanıcı yaklaşımı inanılmaz olumlu. Ancak bu durum devam edecek mi? Windows Vista çıkmadan önce de umutlar büyüktü, Windows 7'de de büyük, tüketicilerin beklentileri karşılanacak mı?

Bu büyük iyimserliğin sonu kötü biter mi sorusu arka planda kafaları kurcalıyor. Microsoft bile bir yandan mutlu, bir yandan düşünceli. Windows 7 satışlarına bel bağlayan dünya devi şirket beklediğini bulabilecek mi? Windows 7'nin çıkışı geldi çattı ve bu soruyu sormakta fayda var. Bu sorunun cevabını bütün dünya merak ediyor.

Windows 7 sürücüleri ve Vista sürücüleri

Windows 7 için duyulan heyecan çıkıştan sonra sürecek mi?

Freeform Dynamics'ten analizci Dale Vile'a göre Microsoft Windows 7'yi, Windows Vista'da yaptığı kadar gazlamıyor. Duyulan heyecanı körüklemek için önceki kadar para akıtmıyor. Bu sefer duyulan büyük heyecanın arkasında, beta sürecinden inanılmaz memnun ayrılan büyük bir kullanıcı kitlesi var.

Windows 7'nin genel kullanıma hazır olduğu, Vista'nın ise yeterince hazır olmadan piyasa çıktığı konusunda görüşler uyuşuyor. Vista'nın sürücüleri ne kadar sorunluysa, Windows 7 sürücü konusunda o kadar başarılı. Elbette bu çıkış için geçerli, Vista'nın da hakkını yememek gerekiyor. Çünkü servis paketlerinden ve sürücü güncellemelerinden sonra Vista düzgün bir işletim sistemi haline geldi. Ancak bu hakkında oluşan kötü intiba silinemedi.

Windows 7'nin çıkışına donanım satışlarının başarısını bağlayan perakende satıcılar, Microsoft'tan çok daha hevesli ve heyecanlı. PC sektöründe krizden çıkış için bu olumlu görüş dalgasını herkes yakalamak istiyor. Microsoft'un iş ortakları bunu bir toparlanma ve ibreyi tekrar yukarı çevirme fırsatı olarak görüyor.

Microsoft'un temkinli yaklaşımı

Ballmer açıklamalarında oldukça dikkatli

Microsoft ise temkinli yaklaşıyor ve Windows'nin PC satışlarına etkisini abartmıyor, ifadelerine çok dikkat ediyor. Pozitif etkisi olacağını düşünen Microsoft, satıcıların bunun ölçeğiyle ilgili gerçekçi olmayan hayallere kapılmasını istemiyor. Ancak şunu da göz önüne almak gerekiyor, Windows 7 bundan daha iyi bir zamanda çıkamazdı. Yurt dışında yılbaşı alışveriş çılgınlığı yaklaşıyor ve yeni PC'ler Windows 7 yüklü geliyor.

Perakendecilere göre yeni bir dizüstü veya masaüstü almayı düşünen müşteri oranı yüzde 19. Bir diğer yüzde 15'lik kesim ise Windows 7'yle birlikte yeni bir sisteme geçmeyi veya parça almayı düşünüyor.

Buna karşılık Gartner'dan araştırma direktörü Annette Jump'a göre bu yılbaşında gerçekleşecek yılbaşı satışlarında dev bir artış beklemiyor. Windows Vista'nın 2007'de piyasaya çıktığı dönemdekine benzer bir durum bekliyor. Bunda krizin de etkisi var ve artışın minimum düzeyde gerçekleşeceği düşünülüyor.

İşlemci değiştirmek gerekmiyor

Windows 7 güçlü işlemciye ihtiyaç duymuyor

Windows 7'nin bir işletim sistemi olarak yeni PC'lerden bağımsız satışını arttıracak olan unsur ise eski sistemlerde hızla çalışabilmesi. Eski PC sahibi olan ve sistem yenileyemeyecek olanlar da az bir bellek ve sabit disk takviyesiyle Windows 7'yi hakkıyla kullanabilecekler. Windows 7'nin en büyük avantajı daha güçlü bir işlemci istememesi. XP kullanan bir PC'de Windows 7 kullanmak mümkün. Zira işlemci gücü ihtiyacı artsaydı işler kötüydü. Farklı soket işlemcilere geçmek için yeni bir anakart, yeni bir ekran kartı derken işler yeni bir bilgisayar almaya doğru gidecekti.

Windows 7'nin ön satışları bile Microsoft'u memnun etti. Bu da işletim sisteminin kendisinin satışlarının iyi gideceğini gösteriyor. Windows 7 belki de dünyanın en hızlı satılan işletim sistemi olabilir. Windows 7'nin iyi satışlarında fiyat indirimlerinin ve farklı avantajlı paketlerin de rolü büyük. Ülkelere göre başarıya gelince, Avrupa'daki fiyatlar biraz daha pahalı olduğu için Windows 7'nin esas başarısı Amerika'da olacak gibi görünüyor.

İş yerlerinin Windows 7'ye geçişiyle ilgili pek çok haber yaptık. Pek çok farklı etken, bir yıl içerisinde Windows XP kullanan iş yerlerinin Windows 7'ye geçişi tamamlamış olacağını gösteriyor.

Bir oyun stüdyosunun Windows 7 görüşü

Oyuncuların da yüzü gülecek, oyun yapanlar şimdiden memnun

Bu bir yıl sonunda Windows XP'nin yüzde 80'lik yüzdesini yakalamak gerçekten zor olsa da imkansız değil. Muhtemelen bu oran ilk sene sonunda yüzde 60 olacak. Windows müşterilerinin antlaşmaları ve diğer hizmet alımları da Microsoft'un yüzünü güldürecek.

Üstelik geçişi planlayan yüzde 60'lık dilimin yüzde 30'u ilk 6 ayda bu işi bitirmeye niyetli. İlk Servis paketini bir yıl boyunca beklemek isteyen kullanıcı oranı ise sadece yüzde 11. Bu oranın düşük olmasının başlıca sebebi ise Windows 7'nin RC sürümünün uzunu uzadıya test edilmiş ve açıkların kapatılmış olması.

Güvenliğin ve sistem ihtiyaçlarının mütevaziliğini vurgularken, Windows 7'nin sunduğu performans artışını atlamak olmaz. Mesela bilgisayar oyunları geliştiricisi Media Molecule'den Paul Davis yeni işletim sistemiyle üretkenlikte yüzde 50'ye varan artış yaşadıklarını belirtiyor.

Windows 7 başarılı olacak mı?

Windows 7 en hızlı satan işletim sistemi olabilir

Başta da söylediğimiz gibi, bu Windows 7 için duyulan heyecanın, Microsoft'un reklamını yaparak şişirdiği bir şey değil, kullananların tecrübe ve görüşü sonucu ulaşılan bir durum olduğunu gösteriyor.

Davis'e göre önceden 8-10 dakika süren işleri artık 3-4 dakikada tamamlamak mümkün oluyor. Media Molecule'da teknik detaylar halledildiğinde bütün şirket çapında Windows 7'ye geçmeyi planlıyor. Bu performans artışının ardında yeni sürücüleri, çok çekirdekli işlemci ve DirectX 11 desteğinin yattığını görmek zor değil.

Windows 7, Vista gibi yavaş ve çok sistem kaynağı gerektiren bir işletim sistemi olmadığı için gerçekten de Windows XP'nin başarısını yakalayacak ve tahtına oturacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Win7 XP'ye oranla daha performanslı çalışabilir(Tabii eğer gerekli donanıma sahipseniz.), Windows'un sahip olduğu özellikler bir miktar geliştirilmiş olabilir, sistem görsel açıdan oldukça etkileyici bir hale getirilmiş olabilir ama ben performans artısı hariç -ki XP'nin performansından hiçbir şikayetim yok- bu artıların çok daha gelişmiş biçimlerini ve bir sürü extra özelliği XP'ye kurduğum programlar ile zaten yıllardır kullanıyorum.

Taşları yerinden oynatmanın gereği yok.

Yeni bir şey yok, XP'ye devam!

Win9'u bekliyorum...

Çevremde Windows 7 kullanıpta memnun olmayan bir kişi görmedim.

istesenizde istemesenizde yeni win7 geçeceksiniz çünkü tüm yeni yazılımlar win7 şartı koşturacak hiç şansınız yok explorer8'in bile hali malum xp ile tam uyumlu değil gelin görünki diğer win7 ile uyumlu yazılımlarında çoğu xp ortamında sorun yaşatacaktır. bir win7 ortamında düşük konfigürasyon pc'de explorer 8 kullanın birde xp ortamında xp traktör gibi gır gır ses çıkartıp vitese takasıya win7 çoktan açmış ve işleme başlamış olacaktır. bu en basit örnek verilebilecek.

sen daha cok beklersin win9 bekliyormus.
Tasla falan ilgiside yok 512 ramle bile xp kadar hizli calisiyor denedik sizin gibiler aynisini win98 icinde yapiyorlardi simdide xpci oldular

Bir 8-10 sene daha xp uyumlu programlar üretileceğinden hiç kuşkunuz olmasın.

Kaldı ki şu andan itibaren XP uyumlu programların üretimi durdurulsa bile insanların elinde uzun yıllar XP ile sorunsuz bir şekilde devam etmeye yetecek kadar çok yeni vesiyon program var.

Ayrıca bir programın Win7 uyumlu olması XP'de sorun çıkaracağı anlamına gelmez.Bir program sadece Win7 için üretilmişse işte o zaman sorun çıkarır.

Yani bir kıtlık asla söz konusu bile olamaz.

Benim tam donanımlı XP'im Vista'ya da, Win7'ye de hatta çıkacak olan Win8'e de nal toplatır.

XP'nin traktör olduğu tanısı da sadece fanteziden ibarettir.

IE'den de vazgeçin artık! FireFox ile, Safari ile, Opera ile WebBrowser kavramı evrim geçirmiştir.Ve bundan sonra da IE'de olmayan nice özellikler de bu firmalar sayesinde kullanıma sunulacaktır.

Unutmayın:Bu firmaların işi WebBrowser üretmektir.Bu yüzden de IE'nin yenilgisi kaçınılmazdır.IE ancak onları takip edebilir.

hala xp diyenlere gerçekten üzülüyorum. ya arkadaşım herkes memnun yeni teknoloji, bütün şirketler iyi diyor sen daha neyi bekliyorsun ki?!

geçmezsende senin kaybın olur zaten.

14:33'teki yorumuma istinaden:

"Unutmayın:Bu firmaların işi WebBrowser üretmektir.Bu yüzden de IE'nin yenilgisi kaçınılmazdır.IE ancak onları takip edebilir."

"Bu firmalar" sözüne Apple dahil değildir.Safari, Apple'ın bir ürünüdür.

Şirketler için yeni PC almak gerekmez, çünkü Windows 7'nin sistem gereksinimleri düşük ama ev kullanıcıları, özellikle de performans isteyenler uzun yıllar sorunsuz ve hızlı kullanım için yeni PC alabilir ya da toplayabilir.

Bu arada Windows 7'yi beta iken en çok test edip geri bildirim yapan ikinci ülke Türkiye'ymiş. Bizim de geliştirme aşamasında büyük payımız olmuş.

@Bugün 15:38 eee tabi korsan kulanıcağız ya bari bi işe yarayalım tamamen beleşe getirmeyelim diye yapmışızdır:D Ne de alçak gönüllüyüz biz:D

Bugün 14:33

Tam donanımlı XP'niz Win 7'ye ya da 8'e nal toplatır demişsiniz.
Bahse girerim siz DirectAccess, BranchCache, Applocker, Bitlocker To Go gibi Windows 7 özelliklerinden haberdar bile değilsiniz!

Oyunlarda dediği gibi %50ye yakın performans artışı bekliyoruz. Bildiğiniz gibi windows 7 birden çok çekirdekli işlemcileri kullanımda şuan en iyisi.Ama tabiki o uygulama ona gö yazılmış ise.
O yüzden özellikle oyun yapımcılarından birden çok işlemcilerde yükü çekirdeklere eş olarak dağıtan oyunlar yazmasını istiyoruz.Yani çok çekirdekli işlemcilerden daha fazla yararlanmazk istiyoruz.Bunun yanında 64-Bit destekli oyunları da daha fazla görmek isteriz.
64-bit ve çok çekirdeğe göre yazılmış bir uygulama veya programı düşünseniz ya. Şimdikiye oranla ort. %100 daha performanslı olacaktır.

yaşasın windows 95

XP çoklu çekirdekte sana uygulamalarda felaket... sanal pc uygulamaları yapanlara tavsiyem windows 7 dir...

ben windows 2000 advanced server sp4 butun islevleri yerine getiriyor
2002 de amerikadan getirtim harika

şimdiye kadar windows sürümlerinin zamanlarına göre en iyileri win95b windows 98 windows xp aradaki diğerlerini at çöpe gitsin. bakalım win 7 ne olacak daha denemedim. ama gerçekten önemli bir fark yaratmayacaksa lisanslı xp yi bırakıp bir de para verip 7 yi almam.

xp Service Pack 3 den win 7 ye geçtim ve 64bit kullanıyorum. Şimdi diyeceksiniz ki ne farkı var. Ben ilk bakışta şu farkları gördüm - ve + yönleriyle:
* Dirext x 11 desteğiyle çalışıyor.
* İşlem merkezi diye bi eleman koymuşlar sana yapman gerekenleri söylüyor. Daha güzel crack yapılıyor =)
* Daha şık görüntülerle birlikte yavaşlama ve takılma önlenmiş.
* Program uyumlulukları mükemmel olmasada %80 oranında giderilmiş.
* Efetkler miğde bulandırmıyor.
* Daha güvenli
* Başlangıçta kapattığınız programlar için size uyarı vermiyor ki vista da en gıcık olduğum şeydi.
* Xp de rahat çalışan bir bilgisayarda kurulabilir olması.
* Sürekli hata vermeyen bir yapısı var, örnek olarak usp den kaynaklanan veri kayıplarını umursamıyor yüklemeye devam ediyor, xp olsaydı gönder, gönderme yapardı :)
*Artık hava durumu veya haberler gibi görsel eklentileri kullanmak beni germiyor.
- Yönleri:
* Bazı uygulama başlangıçlarında bug oluyor. Açtım deyip açmıyor yada açıyımmı diye soruyor gene açmıyor :)
* Zamanında full ünü bulmak için çok uğraştığınız programlarınız gümleyebilir. (donanım uyumluluğu)
* Xp nin üzerine kurun win 7 ye yükseltin diye birşey koymuşlar ama beş para etmez çalışmıyor bile :)
* Internet explorer da bazı hatalar gördüm. Hemde bariz hatalar copy paste yaptığınızda noluyo l.n diyebilirsiniz.

WIN VISTA dan win 7 gecis yaptim yükseltme vs deyil silip yeniden kurdum inanin cok büyük farklar var Grafik karti sanki ucuyor vista da takilan donan en son oyunlar sanki buz pistinde gibi kayarak takilmadan süzülerek oynuyor En son Call of Duty modern warfare 2 yi oynadim harika ayni oyun vistada takiliyordu GRID oda takiliyordu cok iyi calisiyor .acilirken pc hizli aciliyor ve cok hizli bir sekilde kapaniyor zirt pirt hata raporu istemiyor ben cok memunum XP ye 10 basar...

Sen de yorum yaz