Windows 7 seminerlerini izleyin!

Türkiye'nin en yetkin uzmanları sizin için hazırladı: İşte Windows 7'nin en önemli özellikleri...

Uzmanlardan sizlere, CHIP Online farkıyla

Windows 7'nin çıkışı yaklaştıkça bu yeni işletim sisteminin nasıl bir şey olacağı konusunda merak da artıyor. Belki beta sürümlerini denediniz, belki şu anda kullanıyorsunuz, belki de arkadaşlarınızın bilgisayarında görüp inceleme fırsatını buldunuz.

Peki Windows 7'yi bir de alanında en iyi Türk uzmanlardan dinlemek ister misiniz? Türkiye'de Microsoft ürünleri konusunda en yetkin uzman olarak kabul edilen MVP'ler (Most Valuable Professional) tarafından hazırlanan Windows 7 seminerlerini CHIP Online farkıyla bilgisayarınızın ekranına getiriyoruz.

Etkinlik hakkında
Microsoft Türkiye İstanbul binasında gerçekleştirilen ve Ineta Türkiye tarafından organize edilen "Windows 7 ile 7 saat" etkinliğinin amacı, piyasaya çıkması yakınlaşan Windows 7 işletim sistemi ile ilgili hem yazılım geliştiriciler hem de sistem yöneticilerine bilgi aktarmak, Windows 7'ye hazırlanabilmeleri için bir fikir verebilmekti. Etkinlik planlaması yapılırken sistem yöneticileri ve yazılım geliştiriciler için ayrı ayrı oturumlar hazırlandı ve gün içerisinde isteyen istediği diğer konudaki oturumları da takip edebildi.

Etkinliğin ilgi çekici yanlarından bir tanesi de katılan tüm konuşmacıların MVP (Microsoft Most Valuable Professional) olmasıydı. Etkinlikte konuşmacı olarak Baki Onur Okutucu, Burak Selim Şenyurt, Daron Yöndem, Mesut Aladağ, Muammer Benzeş yer aldı.

O 7 saatte neler oldu?

Beklenenin üzerinde katılım sağlayan "Windows 7 ile 7 saat" etkinliği oldukça keyifli ve neşeli bir ortamda gerçekleşti.

İki ayrı salonda gerçekleşen etkinlik için tahmin edilen üstünde bir katılım gerçekleşti ve bu katılım çok az fire vererek akşama kadar devam etti. Katılımcı sayısının fazla olması nedeniyle kapasitesi toplamda 150 kişiyi bulan salonlara sandalye takviyesi yapılması gerekti. Oturumlarda katılımcıların salon dışına da taştıkları görüldü. (Toplam katılımcı sayısı 200 civarında)

Katılımcılara dağıtılan değerlendirme formlarından çoğunlukla kurumsal katılımcıların olduğunu görmek de ayrıca heyecan vericiydi. Gönüllü bir organizasyon olarak gerçekleştirilen etkinliğe, özellikle de yaz döneminde bu şekilde bir ilgi olması sevindiriciydi.

Etkinliğin en neşeli anları yemek zamanıydı. Yoğun katılım sebebiyle salonları için ayrı ayrı vakitlerde yemek arası verildi. Özellikle sistem yöneticileri tarafındaki yemek kuyruğu oldukça uzun olduğu için yemek arası da uzun tutulmak zorunda kaldı.

Etkinlik içerisinde komik anlar da yaşandı. Ses sisteminde yaşanan aksaklık nedeniyle birkaç defa konuşma diğer salona geçtiği ve konuşmacıyı böldüğü için mikrofon kullanmaktan vazgeçildi.

Etkinlik başlangıcında şapka, defter, kalem vb. küçük hediyeler ve Windows 7 RC DVD'si dağıtıldı. Ancak yoğun talep nedeniyle oturumlara başlamadan tüm hediyeler tükendi. Gün içerisinde oldukça fazla sayıda DVD talebi yapıldı.

Gün sonunda her iki salon birleştirilerek katılım formlarından çekiliş gerçekleştirilerek bir katılımcıya imzalı bir Windows Vista hediye edildi. Hediye edilen bu Windows Vista, Windows 7 ürünü piyasaya çıktığında Microsoft Türkiye tarafından ücretsiz olarak Windows 7'ye geçişi sağlanacak.

Beklenenin üzerinde katılım sağlayan "Windows 7 ile 7 saat" etkinliği oldukça keyifli ve neşeli bir ortamda dopdolu bir içerik ile gerçekleşti. İzleyenlerin gün sonuna kadar tüm oturumları takip etmesi ve sorularıyla aktif olarak katılmaları da memnuniyetlerinin ve etkinliğinin başarısının bir göstergesiydi.


Konuşmacılar hakkında ayrıntılı bilgi için: Baki Onur Okutucu
Burak Şenyurt
Daron Yöndem
Mesut Aladağ
Muammer Benzeş

İşte videolar

Windows 7 ye Genel Bakış
Windows 7'nin getirdiği yenilikler ve özellikler
Sunan: Muammer Benzeş / MVP

Windows 7 Direct Access
VPN ihtiyacı olmadan organizasyon içerisindeki kaynaklara erişim sağlayan DirectAccess teknolojisi
Sunan : Mesut Aladağ / MVP

Windows 7 Bitlocker&Bitlocker to go
Windows 7'de Bitlocker geliştirmeleri ve taşınabilir cihazları şifrelemeyi sağlayan Bitlocker to Go özelliği
Sunan: Muammer Benzeş / MVP

Windows 7 Search Federation
Windows 7'nin kurum çapındaki tüm kaynaklarda arama yapılmasını sağlayan yeni özelliği
Sunan: Muammer Benzeş / MVP

Windows 7 UAC geliştirmeleri Problem Steps Recorder
Windows 7'de User Account Control'deki geliştirmeler ve yeni bir özellik olan Problem Steps Recorder
Sunan : Mesut Aladağ / MVP

Windows XP Mode
Windows XP ile çalışan uygulamaların Windows 7'de çalıştırılabilmesini sağlayan XP Mode özelliği.
Sunan : Muammer Benzeş / MVP

BranchCache
Merkezdeki içeriği önbelleğe alarak şubedeki bilgisayarların bu içeriğe hızlıca ulaşmasını sağlayan BranchCache özelliği.
Sunan : Mesut Aladağ / MVP

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Windows 7 Professional OS yukledim bugun ve ilk testlere gore SUPER BIR SYSTEM oldugunu dusunuyorum ve Microsoft sirketinin yaptigi en iyi OS olarak dusunuyorum. Saygilarimla - Kerkuk Turkmen

Windows 7 Professional OS yukledim bugun ve ilk testlere gore SUPER BIR SYSTEM oldugunu dusunuyorum ve Microsoft sirketinin yaptigi en iyi OS olarak dusunuyorum. Saygilarimla - Kerkuk Turkmen

peki profesional os yüklemeyi nasıl başardın???

Os nedir ? açıklamıısını

Editörün notu:
Operating System yani işletim sistemi.

win7 şöyle anlatılır ancak

windows 7 anlatılmaz yaşanır.

windows 7, windows vista tabanlı olmasına rağmen vista da olmayan uyumsuzlukları var. microsoft aslında daha uyumlu işletim sistemi geliştirebilirdi. windows 7 aslında yeni bir işletim sistemi de değil. windows 7 nin vista dan farkı biraz daha hızlı olması .
böyle iken windows 7 hayranlığı mantıksız.

syn chip..herkesin yorumunu yayınladınız ama benim yorumumu yayınlamadınız..ayrıca sizleri yani CHİP,i sevdiğimizide belirtmiştik..acaba yanlış ifademi kullandık syn. chip ????????????????????

Editörün notu:
İçerik yüzünden değil karakterlerin çoğu bozuk çıktığı için yorumunuz silinmişti. Çok ağır eleştirileri de onayladığımızı görüyorsunuz. Pek çok farklı sebebi olduğu gibi yanlışlıkla da silinmiş olabilir, üst üste tekrar aynı yorum geldiyse Flood yüzünden silinmiş olabilir.
Lütfen yorumu silinen kullanıcılar meseleyi kişisel algılamasın. Silinen her yorumun sebebini yazıp açıklamamız imkansız.

insanları aldatma KERKÜKLÜ TÜRKMEN..bizler yükledik, pişman olduk ve sildik........neresi en iyisi bu 7,nin .........

Kardeşim lamı-cimi yok, uzun lafın kısası tek kelimeyle mükemmel... Çıktığı ilk gün yükledim ve o gün bu gün her geliştirilen yeni versiyon ve güncellemelerini de zevkle takip ettim. Halen de dizüstümde 32 bit ultimate yüklü ve 2010 Ağustos itibarı ile süresi dolduğunda ne yapacağım onu düşünüyorum. Satın alsaaak; çok pahalı... Bakalım, bir şeyler düşünecez artık:)

en iyi windows 7 hangisi,,,bilen arkadaşlar lütfen bilgi versin..
kimisi 7200 den bahsederken,kimiside final,dan bahsediyor veya daha başka versiyonlardan,,acilen bilgi verilmesini rica ederiz.

Daron Abi I Love U . Bizim okula gelmişti bu sene 10 numara adam :)

On beş yıl önce sorulan soruyu size sorayım. Oyunu iyi oynatıyor mu?

microsoft bu kez turnayı gözünden vurmuş

windows 7 yi sevemedim gitti.. ikinci defa torrent ten windows 7 rtm yi download edip kurdum yine grafik problemi var. windows 7 kesinlikle mükemmel değil..

ben vista home basiç kullaniyorum çok problemli bir işletim sistemi windows 7 bulur bulmaz hemen yuklüyecegim süper bir işletim sistemi anlaşilan vistada yapilan hatalardan ders çikarilmişlar

Ekran kartlarının yazılımlarını tanımıyor.Grafikleri berbat,görüntüler renksiz ikili gibi,ve çok kareli.Hele bir dvd-rip izleyin tam ekran yapın kabak gibi gözüküyor.Directx'in en son sürümünü yüklememe rağmen sorun çözülmüyor.Xp yükledim görüntü cam gibi.Sorun kesinlikle var...

İki aydır kullanıyorum.Vista ile kasılan makinem şu anda çok daha hızlı çalışıyor. Pencereler arasında geçiş çok pratik.Diyelim ki şansınız yaver gitmedi ve bir noktada işletim sisteminiz çalışmaz hale geldi. Windows 7, aslında işletim sisteminin CD'den açılan bir versiyonu olan sistem kurtarma diski hazırlamanıza olanak tanıyor. Daha burada satırların yetmeyeceği pek çok özellik.AMA EN ÖNEMLİSİ HIZLI VE KASMIYOR.nvidia ekran kartlarında sorun yok.çünkü sürücüsü var.Genelde vista sürücüleri ile uyumlu.

Grafik sorunu yaşayanların donanım sorunu var.Directx 11 ile grafik sorunu yaşamak graip geliyor bana.

AMD x2 5600+ işlemci
Gigabyte GA-MA-770 DS3 anakart
GeForce 8500 GT 1 gb ekran kartı
2 GB ram
samsung 250 GB HDD 16 mb ön bellek

Bu sistemle Windows 7 de en ufak bi sorun yaşamadım.Vista Sp2 den daha iyi olduğu açıkca ortada.

Windows 7 nin tek sevmediğim yanı MSN in saatin yanına inmemesi.

windows 7 grafik sorunu olanlar size diyeceğim sizin bilgisayarınız berbat windows 7 deyil

bilmeden yorum yapma..grafik problemi windows 7 nin uyumsuzluğu ile ilgili. bilgisayar iyi.

herhalde dx 11 uyumsuzluğu ile ilgili grafik problemi..

''Grafik sorunu yaşayanların donanım sorunu var.Directx 11 ile grafik sorunu yaşamak graip geliyor bana.''

sistemi eski olanlara duyurulur sizlerde deneye bilirsiniz
p4 3.0 ghz ve 2.4 ghz de işlemci
krv400 ddr 512 rem pc ve sdr rem512 de test eddim
hdd en az 80gb olması kaydı ile sorunsuz
ekran kartını değiştirebilirsiniz 256mb. donma yapıyor (drtx11)desteklemiyor

sonuç xp ve vista gibi çalışıyor güzeeel:)

işletim sisteminiz 3 yıl öncesi ve 5 yıl öncesi ne göre birer adet cihaza kurularak denenmiştir şuanda da p4 2.4 ghz ddr 256 rem ile burdayım biraz yavaşlıyor rem şart diyorum
yani eski pc ye kuracak arkadaşlar remlerinizi güçlendirirseniz win 7 hazırsınız denemekten korkmayın ;)

oyun için soran arkadaşlarıma sesleniyorum dretix 11 uyumlu oyunlar için bişey demiyorum ama eski oyunlarda kalanlar sorun yaşarsınız
çünki bu hataları bende yaşıyorum mesela win98 de cayır cayır oynarken xp de kilitleniyor yada xp zamanlarında aldığım oyunlar vistayı terletiyor kasıyor du ama win 7 de motor grand türü oyunlar çalışıyor ha ayrıca win98 oyunlarınıda açıyor ama biraz hassasiyet istiyor sonra kendi oyunu tmmlayıp çalıştırıyor anlayamadım bir kaç hata verdi sonra restart attım şimdi tüm oyunlar aktif :)
bence sorun win7 de değil pc nizin donanımında iyi yapılandırınn geride kalmayın sisteminizde size hizmet etsin

Windows 7 nin kendini bulması enaz 6 ay belki 1 yıl vista fiyaskosundan sonra 7 ilaç gibi görüne bilir, bi çıksın meydana
anlaşılır elbet eksiği gediği xp bile yıllardır yama,yama üstüne yamalı dona döndü yani şü güncelleme paketleri ne bitti ne tükendi
xp tedavülden kalktı hala yamalar var.

windows 7, xp yi bitirecek potansiyele sahip değil

Bende San Francisco'dakine katılmıştım. Üniversite öğrencisi olarak. Çokta zevkliydi. Konuşmacı çok espiriliydi.

"windows 7, xp yi bitirecek potansiyele sahip değil" diyen arkadaş biraz da açıklasaymış keşke neye göre potansiyele sahip değil? yapmayın yahu sene 2009 olmuş halen xp diyorlar, xp de fazla size siz en iyisi gidin win 95 kullanın...(tecrübelerime dayanarak win 7 hem vista'dan hem de xp'den çok daha stabil, performanslı ve göze hoş gelen bir işletim sistemi olmuş, ki rc böyleyse tam sürüm nasıl olur...)

yav arkadaşlar önemli olan stabil ıvır zıvır değil win 7 de eskiye oranla yazılımdan kaynaklanan bazı sorunlar çözülmüştür arayüz değişmiş yeni teknikler vs vs

tek sorun win 7 ile uyumlu kaç tane program var kaçtane oyun var :)

en önemlisi insanlar artık pc den ve netten çok fazla soğumuş durumda yazılımcılar da artık hayal gücünü kullanmıyorlar vista tutmadıysa sinerji oluşmadığı için tutulmadı kriz insanların beynine de vurdu kimse umursamıyor artık hazır xp ve destekleyen program ve yazılımlar varken kim uğraşsın yeni bir işletim sistemi için yeni imkan ve olanaklar kimse uğraşmak istemiyor

bu yüzden xp den vazgeçmek kolay değil :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir