Windows 8.1'in önizlemesi bu tarihte geliyor!

Windows 8.1'i deneyebileceğiniz tarih ve başlat menüsünün kaderi sonunda belli oldu!

Windows 8.1'in önizlemesi bu tarihte geliyor!

Windows 8.1'in önizleme sürümü, Microsoft tarafından sonunda onaylandı. Wired Business Conference'ta konuşan Windows başkanı Julie Larson-Green, güncellemenin herkese açık önizleme sürümünün Haziran ayında yayınlanacağını doğruladı.

Windows 8'e yeni kişiselleştirme seçenekleri, yeni uygulamalar ve Windows 8 arayüzüne özel bir dosya yöneticisi getiren Windows 8.1'in (kod adı "Blue") çeşitli yapıları, şimdiye kadar defalarca sızmıştı.

Bu arada Larson-Green, Microsoft'un yeni donanımları hakkında da konuştu ve bu donanımların "birkaç hafta içinde" ortaya çıkacağını söyledi. Larson-Green'in bahsettiği "donanımın", bir süredir dedikoduları dolaşan daha küçük Windows 8'li tabletler olması muhtemel.

Başlat menüsü hakkında da konuşan Windows başkanı, menünün geri dönmeyeceğini söyledi. Bununla birlikte Larson-Green, Başlat düğmesinin geri dönüp dönmeyeceği konusuna değinmedi. Dolayısıyla üzerine tıkladığımızda bizi Windows 8'in giriş ekranına yönlendiren bir "başlat düğmesini" masaüstünde görme ihtimalimiz hala var.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Başlat menüsüne ihtiyaç yok modern arayüzü düzenleyin çok daha güzel bir başlat menüsü olsun

"Başlat menüsü hakkında da konuşan Windows başkanı, menünün geri dönmeyeceğini söyledi. Bununla birlikte Larson-Green, Başlat düğmesinin geri dönüp dönmeyeceği konusuna değinmedi. Dolayısıyla üzerine tıkladığımızda bizi Windows 8'in giriş ekranına yönlendiren bir "başlat düğmesini" masaüstünde görme ihtimalimiz hala var." buyur ne anlarsan anla. Sanki bir eksiklik var cümlede. Yazan şahıs sen anladınmı?

@08 May 2013 17:26 Başta ben de biraz bocaladım ama 2. defa okuyunca anladım söylenmek isteneni. Yani başlata tıklayınca bir menü açılmayacak ama oraya halen başlat diye bir buton eklenme ihtimali var ve o buton eklenirse tıklandığında metro arayüzündeki başlat ekranına yönlendirecek.

Hiç bir zaman w8 e geçmem Windows 7 ye teknik destek sağlandığı müddetçe windows 7 den vazgeçmem ama ilerde windows 7 yi öldürürlerse halen kullandığım back track(linux) ile devam ederim !

Lisans satın almadan hem kullanıp hem eleştirenlere bayılıyorum :) Windows 8 gayet güzel.başlat menusu Macos ta zaten yoktu bir çok Linux surumundede kalkmaya başladı, amma takıntılı bir milletmişiz

@08 May 2013 18:55 sadece başlat değil ek olarak masaüstü deneyiminin geri gitmemesi, hatta yeni win ile daha iyiye gtimesi Başlat bunun parçası

@08 May 2013 18:55 Dostum bravo cok akıllıca yazmışsınız.Adamlar 29 tl ye bile lisan parası vermezler sonra ahkam keserler.Bunlar insan olamaz.Olsa olsa Hapihanede yaşaması gereken EMEK HIRSIZLARI olabilir ancak

Windows 8 deki gariplikleri sadece başlat menüsüne indirgemek pastanın büyük kısmını görmezden gelmek demektir.Eskiden çok basit olan topluca bir arada duran menüler şimdi onlarca parçaya bölünmüş herbiri sankli farklı bir özellikmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor.Kablosuz ağ listesini yenile(yeniden tara) diye bir seçenek bile yok.2-3 tane resmi yan yana koyup karşılaştıramazsınız.Ekranın sağına soluna yanlışlıkla fareyi götürseniz hep metro karşınıza çıkıp sırıtır.Program kurarsınız bütün kısayollar çöplük gibi ana ekrana yığılır.Kullanırken off yeter be diyecek çok gereksiz ayrıntı var.Windows 8 tablet içinse orada kalsın masaüstüne bulaşmasın,Zaten Notebooklarla birlikte zorla satılıyor.5400 devir disklerle kullanıcıya zulümden başka birşey değil.Açılışı o kadar ağırki bilgisayarı kapatma seçeneği bile koymamışlar.Kapattığınız sandığınız şey hazırda beklemeye geçiyor.Vista faciası ikinci kez yaşatılıyor.

@08 May 2013 20:49 Kardeş BU kadar yazı yazmışsın.Bravo.Ama yeniliğe sizin kadar kapalı insanlar olunca gelişme olamıyor.

@08 May 2013 20:49 adamlar sağlam iki yüzlü bi tarafı tablet bi tarafı masaüstü platformunda sistem yapmışlar sen yapta senin yaptığını kulanalım, atgözlüklü arkadaşım

@08 May 2013 20:49 işte bilgisizlik ve cahillik böyle birşey ne yazık ki....

@09 May 2013 14:26 cahillik bilgisizliği kendinde ara. adam açıklamış sende yaz .iyi taraflarını görelim..en çok duyduğum ofis 2010 un win 8 de daha yavaş çalıştığı...hantal yapısı var..bana ağır ve daha çok hamle yapmamı gerektiriyor.ben win7 le mutluyum.win8 i çok mu seviyorsunuz kullanın.kullanmayanlara hakaret etmek nasıl bir kafadır.Bilmiyorum bilmekte istemiyorummmm

Peki şimdi bu win8.1 win 8 kullananlara bir servis paketi olarakmı sunulacak? Yoksa başlı başına yeni bir işletim sistemimi?

windows 8 daha sorunsuz bir sistem windows 7 de hata veren oyunlar wındows 8 de tıkır tıkır calısıyor

Windows 8.1'in önizlemesi bu tarihte gelıyor demıssınızde hazıranın hangı gununde?! Elmamı armut mu hangı gununde ?

Windows 8'den hiç memnun kalmadım. Geçen sene ön izleme sürümünü kurduğumda herhalde böyle kalmaz hizaya getirirler dedim ama maalesef.. Geçen hafta pro serisini denedim ve aynı gün kaldırdım. Şunu anladım ki Microsoft bu sürümü çok aceleye getirmiş. Böyle sistem olmaz. Neden ! Kullanıcı ara yüzü (metro) çok amatörce hazırlanmış. Bu, Vista rezaletinden daha büyük bir rezalettir. Microsoft masaüstü kullanıcıları için ekstra özelleştirmeler sunmalıydı. "Metroyu kullan" ya da "klasiği kullan" gibi. Başlat menüsü yok.Başlat menüsü kurmak için piyasada program deniyoruz. Böyle saçmalık mı olur. Sistem dediğin her kullanıcıya hitap edecek özelleştirmeler sunmalıdır. Her yenilik iyilik getirmez . Oyunlardaki performansı ile Windows ara yüz arasında hiçbir bağlantı yok. Oyun da oynanabilmeli başlat menüsü de olmalı. Windows 8 bu haliyle 5 kuruş etmez... -Windows 8 kurulduğu sistemi algılayabilmeli. Ona göre klasik ya da metro ara yüzü olarak kurulmalı.. Ara üzün ne kadar önemli olduğunu bu rezaletin ardından daha iyi anlamış oldu masaüstü kullanıcıları.....

@09 May 2013 15:12 Teknolojide her yeni çıkmış cihaza atlıyorsunuz, konu Windows olunca en ufak değişiklikte isyanları oynuyorsunuz! Her Windows yenilenişinde bir sürü eski Windows'u savunan çıkıyor ortaya!

Bence en iyi windows sürümü windows8.Başlat menüsünü gerçekten bu kadar çok kullanıyormusunuz acaba? Ayrıca metro arayüzde ne ararsan direk yazarak bulabiliyorsun çok rahat.Kısaca ben memnunum win8 den

windows 8 güzel ama sinir olduğum masa üstüne bir kısayol oluşturdunmu başlat arayüzünde açabiliyor ve kapat çarpı simgesi olmuyor ordanda programda seçeneklerde kapat yoksa geri diyorsun program genede orda açık kalıyor. yani herşey güzel yenilikçi olun diyorsunuzda masaüstü için cep telefonu teması çok saçma olmuş başlat tam dokunmatik ekran cep telefonu temasına benziyor :D zaten biraz bunun için taraslanmış kullanımı bilgisayarda daha zor yani eski başlat daha az gelişmiş diyemezsiniz. win7 başlatı daha kullanışlı daha gelişmiştir. yeni win8 yaşlılar daha az pc bilenler için yapılmış tıkla başlat arayüzü açılsın haberler hava durumu gözüküyor borsaya bak filan başlat arayüzündeki programlardan birini açsanıza google chromeyi açın mesala üst sağda kapat çarpı işareti yok hiç uğraşıpta nasıl kapatcamı bulasım gelmiyor geri gitmek için üst sola gidiyorum masaüstüne geçiyorum :D

@09 May 2013 19:34 Bu sorunun cevabı bir google aramasına bakardı, yana windows 8 in özelliklerini anlatan basit bir youtube videosuna. Bu kadar tembel olmaya gerek var mı? Ben vereyim cevabını hadi bedavadan: Windows 8 arabiriminde açılan uygulamaları en tepelerinden mouse'un sol tuşu ile tutup ekranın en altına kadar sürüklerseniz kapanırlar... Şikayet ettiğiniz şeye bak yaaa. Arabanız olsa, gaz pedalını bulsanız, arabayı durdurmak için fren pedalını bulmaya üşeneceksiniz, eviniz olsa dış kapıyı açsanız iç kapıyı açmaya üşeneceksiniz! Bu nedir yaa! Google gibi insanlığa ait tüm bilgilerde arama yapabileceğiniz bir sistem var, soru sormaya üşeniyorsunuz!

@09 May 2013 22:20 Sade o değil klasik Alt+F4 tuşu bile tam ekran uygulamayı kapatabilmektedir. Arkadaş nasıl bunca sene bilgisayar ile bir arada yaşamış inanamıyorum.

@09 May 2013 19:34 Metro arayüzlü uygulamaları kapatmak için ekranın en üstüne fareyi getirince el işareti çıkıyor. basılı tutunca zaten uygulamanın sağa sola atılabildiğini göreceksin. basılı tutup uygulamayı ekranın en altına doğru indir uygulama kapanır. ___________________________________________________________ Kapandığını denemek için sol menüden kontrol edebilirsin.

Bugün windows 8'e sövüp sayan windows 7 tutkunları dünün windows 7'ye sövüp sayan windows xp kullanıcılarıdır. 29 TL verip lisans bile almaz bu emek hırsızları.

@09 May 2013 20:33 boşboş konuşma

@11 May 2013 20:15 aynen öyle

güncelleme mi gelecek yoksa biz mi geçecez?

29 tl için orijinal win7 lisansının üstüne güncelleme yapılıyor. asıl win8 sürümü daha pahalı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir