Windows Phone 7'de bu efsane yazılım yok!

Windows'lu cep telefonu sahiplerine kötü haber: İşte Windows Phone 7'yi terk eden efsane yazılım...

  • Ümit Öncel
Windows Phone 7'de Skype olmayacak
Windows Phone 7'de Skype olmayacak

Bu yıl piyasaya çıkacak olan Windows Phone 7'nin cep telefonu dünyasında ciddi değişimlere yol açması bekleniyor. Getirdiği yenilikler ve Microsoft'un konuya verdiği önem bunu gösteriyor. Ama bu ciddi değişimler içerisinde Skype yer almayacak. Skype'ın Asya Pasifik bölgesi yöneticilerinden Dan Neary'nin yaptığı resmi açıklamaya göre Windows Phone 7, firmanın ilgi gösterdiği mobil işletim sistemlerinden biri değil.

Neary'nin açıklamasına göre Skype, Windows yerine çabalarını iPhone OS ve Android'e yönlendirecek. Bununla beraber Neary, bu kararın sebebini açıklamadı. Skype'ın Windows Phone 7'den vazgeçmesinin sebepleri ile ilgili olaraksa, Mozilla'nın daha önceden vermiş olduğu benzer karar bir fikir veriyor.

Microsoft, kendi mobil işletim sisteminde sadece kendi yazılım teknolojileri olan Silverlight ve XNA'nın kullanılmasına izin veriyor. Mozilla'nın kararının altında yatan en önemli neden bu kısıtlamaydı. Skype'ın gerekçesinin de farklı olmadığı tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Degisik sip ve messenger programlari icinde Skype yerini nasil olsa alicaktir zaten sesli konusma ve yazili msg destegi vardi sadece kayip olmasi icin pcdeki gibi kamera konusma destegi olmasi gerekiyordu.
Windows mobile 6.5.5 ve daha önceki program uyumunu Microsoftun harcamasi ise gercekten yazik

sanki apple'ın kendi dayatmaları yok iphoneada yapmasınlar o zaman android ve symbian yeter gerçi nedense symbiana kimse bişi yapmıyo ama hadi hayırlısı

Android'in yukselmesine fayda sagalayacagindan oturu sonuna kadar destekliyorum micro...
Hepinizin devri gececek...
Android 3 kabus gibi geliyor....

Büyük eksiklik bence.

Bu arada sayfalar sürekli yeniden açılıyor. İlgilenmenizi rica ediyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play