Windows Phone 7'ye veda hazırlığı

Microsoft, Windows Phone 7 işletim sistemine iki ay içinde elveda diyor!

Windows Phone 7'ye güle güle

Apple ve Google'ın mobil piyasada hızla yükseldiği dönemlerde son derece zayıf bir mobil işletim sistemi girişimi olarak ortaya çıkan Windows Phone 7, Microsoft için uzun zamandır bir utanç kaynağı olarak varlığını sürdürüyordu. Yeterince uygulaması bulunmayan, uyumsuzluğu ve bir çok sorunu nedeniyle tüketicilerden olumsuz eleştiri alan Windows Phone 7 aynı zamanda onun için telefon geliştiren üreticileri de çok üzmüş ve telefon üreticilerinin daha fazla Windows telefonu üretmeme kararı almalarına neden olmuştu.

Microsoft şimdi Windows Phone 8.1'i piyasaya sürmeye hazırlanırken, Windows Phone 7'ye verdiği desteği iki ay içinde keseceğini duyurdu. Windows Phone 7.8 sürümünün son olarak teknik destek alabileceği zaman, 9 Eylül olarak görünüyor. Mobil işletim sistemi için, masa üstü Windows'larda olduğu gibi, genişletilmiş bir destek programı da olmayacak. Dolayısıyla Windows Phone 7 modelleri, 9 Eylül'den itibaren artık resmen eskimiş modeller olarak tarihin tozlu sayfaları arasında unutulmaya yüz tutacaklar. Şu anda piyasadaki Windows Phone modellerinin %17'sinin Windows Phone 7 modellerinden oluştuğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla bu karar çok sayıda insanı ilgilendiriyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Microsoft kalitesi bu kadar iste wp7 kullanıcılarını terkedip yeni sisteme geçer wp9 çıkınca da wp8i terkeder wp8 kullanıcıları kalir ole

@12 Tem 2014 15:07 Google da Android için aynısını yapmıyor mu? Peki Apple iOS 8'i iPhone 4'e verecekmi? Hayır!

@12 Tem 2014 15:07 Windows Phone 7 3 adet büyük güncelleme aldı. O tarihte Android telefonlar 2.3 sürümü ile geliyordu bana söyler misiniz kaç Android telefon 2.X sürümden 4.X sürüme yükseldi ? Windows Phone 7 çalıştıran cihazlar 1 Ghz cpu tek çekirdek cpu ve 512 Mb ram ile çalışıyordu ona rağmen bu tarihe kadar güncelleme almaya devam etti ve hala uygulama markette yer alan yazılımlar WP7 içinde güncelleniyor.

@12 Tem 2014 18:52 iPhone 4 2010 yılında çıktı ios 7 nin son durumunu bile aldı , Microsoft yeni çıkmış cihaza 36 ay destek veriyor iPhone 4 ise 2010 da çıkıp ios 7 nin son sürümüne kadar aldı ornek gösterirken biraz araştır

@12 Tem 2014 18:52 kiyaslitacak apple telefonu bulamadin 2010 çıkışlı iPhone 4 umu kiyasladin :D şöle hangi firma o kadar fazla destek vermis

windows phone 7 telefon almış olanlar da denek olmuş olurlar artık... microsoft çok seviyor böyle insanlar üzerinde denemeyi zaten.

Utanç kaynağımı bence sen win 8 'denen zırvalıkdan kurtul mico asıl utanç o.

Windows phone 8.1 le kafam rahat.

Taşınabilir aygıtlarda Linux'u alt etmesi hiç kolay değil. Microsoft bence en iyi yaptığı işi office uygulamalarını geliştirmeye devam etsin.. Başka da bir işten anlamıyor.. Masaüstü sürümlerde de eninde sonunda Linux'a geçilecektir. Şu an kullanım oranları çok komik gelebilir ama gelecek Açık kaynak sistemlerin...

@12 Tem 2014 16:54 2007 de de linux 0.7 kullanım oranına sahipti şuanda da

@12 Tem 2014 16:54 Office ürünlerinin de içine etti ki MS. Word toz duman olmuş, doküman bileşenlerinin kontrollü berbat.

@12 Tem 2014 21:16 atma be cahil...

Sanki telefonlar kapanacak o tarihte, şu yorumlara bak.

Windows ve de gayet iyi bir alternatifi olan Mac varken kim ne yapsın açık kaynak sistemleri. Ayrıca hala piyasada dolaşan androidlerin çoğu jelly bean değil mi bu neyin kafası iPhone 4 iOS 8 alamayacak kullanıcılarını mağdur mu edecek yani adam yeni cihaz satmasında taş mı yesin bu ne saçma bir düşünce tüketici olarak ben bile karşı çıkarım buna

Windows Phone 7'li cihazlar için yapılabilecek bir şey kalmadı ki. WP8 ile kernel CE'den NT'ye çevirildi, sistem gereksinimleri doğal olarak arttı. Ayrıca WP7 cihazları WP8'e geçirmek için büyük dosyalar indirmek gerekecek, WP8'in getirilerini kısmak gerekecekti. Bu da WP7 üzerine küçük bir güncelleme yapmaktan farksız olacaktı. MS kullanıcıyı kandırmak yerine WP7.8'i çıkarttı ki bence iyi de yaptı. WP8 ile yepyeni bir ekosistem yarattılar bunun için de bazı fedakarlıklar yapmak zorunda kaldılar.

Windows Phone 7 yukseltilemeyen bir yapıya sahip o yüzden ismi benzese de Windows Phone 8 baştan yaratıldı ve 9-10 bile çıksa cihazın ram'i falan kaldırdığı surece guncellenebilecek. Windows Phone 8.1 ise cidden güzel olmuş ve oturmuş bir sistem olmuş. Kısacası WP8 ve üzeri cihazları alabilirsiniz Microsoft yukseltmelere uygun bir sisteme geçti, sorun yok.

Yorumları okuyorum da cidden çok saçma düşünceler var. Apple'ın iPhone 4'ü desteklediği süreden daha fazla destekledi o kadar fazla model arasından. Peki Android'e ne demeli? Son çıkan güncellemeyi sadece 15-20 telefon alıyor o kadar telefon arasından. Oranladığın zaman; Windows Phone 8 telefonların %100'ü son güncellemeyi alırken, Android telefonların sadece %5'i son güncellemeyi alıyor.

@12 Tem 2014 20:58 Durumu sadece isletim sistemi guncellemesi olarak gorme. Play Store daki uygulamalarin neredeyse tamami hala Android 2.3 ile calisiyor. Oysa WP 8 uygulamalari 7 ile uyumsuz. Konuya bir de bu gozle bak.

@13 Tem 2014 09:22 yanılıyorsun bir çok uygulama wp7 ve wp8 çalışıyor çalışmayanlar ise sistem gereksinimleri yüksek olanlar,malum wp7 tek çekirdek destekliyor

Android telefonların %40'ından fazlası 2.3 olduğu için Google play deki uygulamaların büyük bir çoğunluğu destekliyor. Bu durum işletim sisteminin iyi veya kötü olmasından dolayı değil, geliştiricilerin çoğunluğa hitap etmek istemesindendir. Eğer android telefonlar düzenli güncelleme alsalardı google play deki durum da aynı olurdu.

Windows Phone 7 her şeye rağmen 3 büyük güncelleme almıştır. Microsoft desteğini kesse bile çalışmaya devam edecek ve markette uygulamalar yer almaya devam edecektir.

Ben WP7 için sistemin emekleme dönemi demeyi tercih ederim. Ve unutmayın ki diğer sistemlerin de ilk sürümleri çok iyi değil. Ayrıca en çok güncelleme alan Mobil sistem WP dir. 7.9a kadar güncellendi.

Windows Phone 7 işletim sistemli htc'nin 5 telini birde LG optimus 7 kullandım. Aşırı derecede memnun kaldım. Zaten Windows Phone 7 ile Windows Phone 8 arasındaki fark sistem olarak %20'yi geçmez..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir