Windows'u bırak, Nova'ya bak...

Windows'u güvenlik tehdidi olarak gördüler, kendi ulusal işletim sistemleri için kolları sıvadılar.

  • Selim Öztürk
Windows'u bırak, Nova'ya bak...
Küba, ABD'li ajanların Microsoft'un yazılımlarına erişebildiğini düşünerek kendi işletim sistemini hazırlıyor..

Uzun yıllardır her açıdan ABD'ye kafa tutan Küba, bu kez de kendi işletim sistemini geliştirerek kendini güven altına almaya çalışıyor.

Küba yönetimi, geçtiğimiz günlerde Nova ismini verdiği yeni Linux varyantını Havana bilgisayar konferansında kamuoyuna duyurdu. Nova'nın geliştirilmesinin bir numaralı sebebi ise herkesin tahmin edeceği üzere Amerikan yazılım şirketi Microsoft'un Windows yazılımlarının Küba yönetimince bir tehdit unsuru olarak görülmesi. Amerikan ajanlarının Microsoft'un bir takım kodlarına erişim hakkına sahip olduğunu düşünen Küba yönetimi, Nova ile bu problemi ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Aslında Küba'nın Nova'da karar kılmasının tek nedeni Amerikan ajanları değil. Uzun bir süredir bu küçük ada ülkesine ambargo uygulayan ABD'den gelecek yasal Microsoft yazılımlarının önü de bu ambargo nedeniyle tıkalı durumda ve bugüne kadar Microsoft yazılımlarının ülkeye girmesi çok zor şartlarda sağlanabiliyordu.

Küba Üniversitesi'nde görevini sürdüren Hector Rodriguez, bu konuda yaptığı açıklamasında Küba'da bulunan bilgisayarların yaklaşık %20'sinin Linux işletim sistemini kullandığını belirterek Linux kullanımının günden güne hızla arttığını ifade etti. Nova ile birlikte 5 sene içerisinde Linux kullanımının ülke çapında %50'yi aşacağını da belirten Rodriguez, Nova'nın tamamen Küba yapımı bir işletim sistemi olduğuna vurgu yaptı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

bizde telekom bile yabancıların elinde...

Ne olmuş bizim de Pardus umuz var :D

helal olsun adamlara iii düşünmüşler

iyi ama linux açık kaynak kodlu ve amerikan ajanları nova'nın bu kodlarını da çözümleyebilir değil mi? yani küba microsoft gibi kapalı kaynak bi işletim sistemi ortaya koymalı ki güvende olsun :)

akıllıca bir karar.
bizimde Pardüs'ümüz var olayı büyütmeye gerek yok.

Aklın yolu birdir. Biraz geç kalmış olsalar da, Küba'yı aldıkları bu karardan ötürü tebrik ederiz :)

Haber fotoğrafı ne alaka yalnız onu çözemedim. Bahsi geçen ülke Küba fotoğrafta Türk-Yunan dostluğu teması. İlginç doğrusu...

Mesajımı özür dileyerek düzeltiyorum. Küba bayrağının bu şekilde olduğunu bilmiyordum...

Türkiye'de pardus kullansa fena olmaz hani bu microsofta pek güven olmaz...

bizim elimizde bir tek mezarlıklar kaldı. herşeyi sattılar.

"Türkiye'de pardus kullansa fena olmaz hani bu microsofta pek güven olmaz..."

Yazan arkadaş kullanıyor mu acaba pardusu.

MS Ürünü kullanıyorsa niye böyle konuşuyor.

Pardus mu? Bizi bana biraz izah edebilir mi acaba, Pardus nedir? Not tutmak, hesap makinesi kullanmak için açılan bir yazılım o kadar. Artı neyi Türk yapımı yani Pardus, pisik, vs. isimler koyuluncamı Türk işi oluyor Allah aşkına. Çekirdek bizim değil gerisi yalan. Kim ne yaparsa yapsın çekirdek senin olmadıktan sonra bizim diye birşey olamaz. Ayrıca çocuklar için ideal linux sistemler şimdilik belki ticari programlar çalışır duruma gelirse o başka birşey düşünülebilir ama Pardus değil tabi.

küba en iyisini yapmış aslında bizdede linux'ün bir sürümü kullanılsa

hiç olmazsa devler dairelerinde kullanılsa illa windows kullanılıcan die

bi kaide yok üba bile bizim linux üzerinde çalışmışta yeni bir işletim

sistemi yapmış.....

Kübalılar kendi işletim sistemlerini hazırlamakla avunsunlar. Aynı Pardus gibi.

Helal olsun komünistlere. Amerikan dayatmalarına her alanda karşı koymaya devam ediyorlar. Küba hükümetinin bu çabasından dolayı bir Türk olarak gurur duyuyorum şahsen.

Keşke bizde aşağılık kompleksinden kurtulsak da Pardus'u yüceltsek.

ubuntu çok daha başarılı

belediyeler, devlet daireleri, yarı kamu - özel şirketler ....
ve güzel ülkemin güzel insanları.
daha ne beklersiniz.
linux sistemi varken , open office gibi bedava yazılımlar dururken
neden bir ton parayı amerika'ya kaptırırsınız.
türkiye'min pardus'unu yabana atmayın. harika bir yazılım.
her işte ilk önce bir zaman zorluk yaşanır.
linux sistemindede bir zaman zorlanıyor olabilirsin.
ama inanın çok kolay bir kullanımı var.
illaki konsol kullanmayı öğrenmek zorunda değilsiniz.
son söz: pardus'u muhakkak deneyin.
ikinci bir işletim sistemi olarak kullanmaya başlayın devamı gelecektir.
ama... ama ... ama... bir de efsane open suse 10.3 kullanın derim size.
şu an 10.3 versiyonundan sonra 11.0 ve son olarakta 11.1 versiyonu çıktı.
dedimya efsane open suse 10.3 bir harika...
denemeye değer.
open suse 10.3 için: http://software.opensuse.org/old/10.3
open suse 11.0 için: http://software.opensuse.org/old/11.0
open suse 11.1 için : http://software.opensuse.org/
( open suse tr'den erolbas)

Herzamanki gibi, birçok şey Türkiyede önemsenmiyor.
Mesala PARDUS. Anlaşmalı olarak yeni satılan PC lerde kurulu gelse ?
Zaten TR de çoğu Windowsçu korsan kullanıyor :) En kötü ihitmalle silip Korsan kurarlar. En azından Lisans ücreti ödememiş olurlar PC'ye. Ancak Pardusla Birlikte Pardusun İçinde bir de eğitimi gelse, Bir çok şey oluşur Ancak yok işte yok. Türkiyede Kimse Kimseyi ilgilendirmiyor.
Al işte Ubuntudan Sonra
Cuba'nin Novasi, Almanyanin SuSe'si vs.vs.

linux üzerine geliştirsen ne yazar. sanki çok orjnal birşey yaparmış gibi haber veriyorlar. az kaldı türkler kendi işlemcilerini yaptıklarında kendi komut dizeleri ve çekirdeği olacak. linux ve nt çok eskidi artık. yeni bir mimari ve optimize edilmiş bir çekirdek ile yarışılamaz işletim sistemleri ve performansını belki ben göremiyecem ama çocuğumun göreceğine eminim. nitekim şu an grafik işlemci pazarına girdi türkiye kendi tasarımları grafik işlemcileri satan firmalar üniversiteler var. bunların cpu tasarımları da var zamanla gelişecek. ilk önce aletlerde sonrada bilgisayarlarda kullanılabilecek. amerikada türk grafik işlemcisi ile çalışan cep telefonları mevcut

PcMaKeR
kulanıyorum için rahat olsun
kullanmasam öyle bir mesaj yazmam
sencede söylediğin ''SAÇMA'' değilmi?

"PcMaKeR
kulanıyorum için rahat olsun
kullanmasam öyle bir mesaj yazmam
sencede söylediğin ''SAÇMA'' değilmi?"

Değil çünkü senin gibi söyleyip te window kullanan çok insan gördüm. Laf söylemesini bilipte arkasında durmayan bir çok insan var.

"PcMaKeR
valla ben Opensuse 11.1'imi kullanıyorum
gayet güzel kde 4.3 ile miss gibi tavsiye ederim
wine ilede windowsda çalışan nerdeyse herşeyi çalıştırabiliyosunuz
call of duty crysis gibi oyunlar ve microsoft office dahil...

"PcMaKeR
valla ben Opensuse 11.1'imi kullanıyorum
gayet güzel kde 4.3 ile miss gibi tavsiye ederim
wine ilede windowsda çalışan nerdeyse herşeyi çalıştırabiliyosunuz
call of duty crysis gibi oyunlar ve microsoft office dahil...

Çok güzel ama sadece "miss" yerine mis deseydin daha güzel olucaktı. Bundan böyle internette yorumlarda güzel Türkçe araması yapacam:)

Habere gelince bu çok güzeş bir gelişme. Şimdi sıra venezuelaya geldi. Bakalım onların linuxunun adı ne olucak. Bunun dışında eğer özellikle latin dünyasında linux yerini sağlamlaştırır ve emin adımlarla ilerlerse ozaman Windows ciddi oranda zarar görebilir. OpenGL linuxda desteklendiğinden oyunların port edilmesinde fazla bir zorlukda görmüyorum. Sonuçta oyunların programlanmasında kullanılan C/C++ gibi dillerin derleyicileri linuxda beraber geliyor. Sevindim. Darısı bizim başımıza. Esenlikle kalın.

Yaşa Pardus

pardus iyi güzel hoşta ben sırf grafikleri için kullanmak istemedim
grafikleri bana çok çocukça geldi ben açıkcası biraz ciddiyet ararım
burada kötü yorum yapıyorum gibi anlaşılmasın pardusun geleceği var bazı arkadasların dediği gibi iş biraz ciddiye alınmalı
pardus tam anlamıyla şekil alsa taşları yerine otursa ben neden windows kullanim ki. windows un canı cehenneme derim pardus u kullanırım.

evet windows a belli şekiller içersinde ulaşıla biliyor bilirsiniz windows yüklü hiçbir bilgisayar güvenli deyildir bunu firewall firmaları özenle söylüyor.

arkadaşlar pardus kullanmayı bende çok isterim iki defa denedim ... ama bir türlü başarılı olamadım... Bir arkadaş pardusun şekli hakkında bişeyler demiş çok da haklı... Pardus biraz çocuksu duruyor... biraz ciddiyet lazım... neyse esas sorun driverlar... 2007'de kullandığımda ekran kartımı ve ses kartımı pardusa tanıtamamıştım. birde kablosuz ağı bir türlü kullanamamıştım... geçen hafta 2008.2 kurdum ekran kartı tamam ama realtek ses kartını tanıtmak bir türlü nasip olamadı... bir iki forum sitesine baktım çoğu kişide aynı problem... ekran kartına gelince tamam ama pir problem var xp deki görüntü ile pardusta ki çok farklı... xp'de ne kadar canlı parlak keskin görüntüler varsa pardusta aynı çözünürlük ve yenileme hızında ekran xp'ye göre daha soluk ve derinliksiz. Anlamadım gitti... Sonuç 2. gün sonra pardusa bay bay.... Pardusumuzun biraz daha gelişmesi lazım... Bu arada ben orasını burasını mıncıklayabileceğim herşeyine hükmedeceğim işletim sistemi değil iş yapacak işletim sistemi arıyorum... pardus ve ubuntu bu noktada sınıfta kaldı benim için...

ben pardusu kullanıyorum hiçbir sorum yaşamadım ne driverda ne başka bie şeyde. ayrıca çocuksu durması kendi teması pardus kde kullanıyor. kde-look.org dan istediğiniz şeyleri kurun sizin istediğiniz gibi görünsün

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play