Windows XP SP2 desteğini bitirmiyor...

Microsoft, Windows XP'nin SP2 yüklü sürümlerine olan desteğini 24 aya çıkarmaya karar verdi...

Windows XP SP2 desteği uzatıldı
Microsoft: Destek uzatıldı.

Windows XP kullanıcılarının Service Pack 3'e yükseltme yapmaları için bir sene daha fazla zamanları var.

Zira Microsoft, Service Pack 3 çıktıktan sonra SP2 sürümler için desteği 12 aydan 24 aya çıkardı. Haberi Redmond'lular bildirdi.

Microsoft 2014'e kadar Windows XP'nin kritik açıkları için yama çıkarmaya devam edecek. 24 ayın dolmasından sonra ise sadece SP3 sistemler güncellemeleri kurabilecek.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

SP2 yada SP3 micorsoft insanların bir tüketim çılgunlığını yaşayabileceğine inanmıyorsa mevcut sistemlerin % 80 oranında vistanın donanım isteğini karşılamadığı gerçeğine binaen xp ye daha yıllarca destek vermek zorunda. Micorsoft zaten vistada asıl hayal kırıklığını en büyük müşteri kesmi olan işyeri bilgisayarlarında yaşadı.Zira kimse çok iyi tanıdığı sistemini kasmayan donanım yükseltmesi istemeyen xp den vazgeçerek zaten kısıtlı işlerde kullanılan bilgisayarları vistaya yükseltmeye terrcih etmedi.Tabiki bu işyeri bilgisatarları için. Ev kullanıcılarının çoğunluğu ise kendisi çıkmadan crak dosyaları yayınlanan vistaya korsan geçiş yapmakla yetindi.Vista çıkmadan önceki şubat 2007 de korsan microsoft işletim sistemi kullanım oranı % 54 ken vista çıktıktan sonra bu oran % 68 lere kadar yükseldi.
Microsoft ne derse desin mevcut kullanıcı kitesininden kaybetmemek için xp ye alternatif işletim sistemi çıkarıncaya yada mevcut sistemler çoğunluk için yetersiz gelmeye başlayıncaya kadar daha uzun yıllar xp ye desteğini sürdürecektir.

1 yılım var daha sp3 sistemi yavaşlatıyor ve temalarda sorun çıkarıyor.geçmek için çok erken

Kurmakla iyi mi ettik kötümü ettik. Chip forumdan ricamız SP3 yüklü windows xp lerde gerçekten performans artışı ve iyileştirmeler var mı bizleri bilgilendirmeleri...

SP3'te çok uyumsuzluk yaşıyordum, sildim.

- Adobe CS3
- 3ds Max 2008
- Nero 7

Bende kurmuştum uyumsuzluk sorunları dışında çook yavaş çalışıyor. Kaldırdıktan sonra da düzelmedi. Ancak Microsoft un sitesinde Sp2 update yapamıyoruz. Windows Installer ve diğerleri Sp3 içine gömülmüş.
Ben Sp3 kurulmasından yana değilim. Çok fazla yoruyor makinayı. onun yerine Vista kullanırım aynı şey :D

Türkçesi çıktığı gibi kurulum cdsine sp3 ekleyip temiz kurulum yaptım.
Hiç bir programda uyum sorunu yaşamadım,hız olarak da artış ya da yavaşlama görmedim.Sorun yaşayanlar suçu kendilerinde aramalı bence.

arkadaslar sp3 ü ağırlaşmış sisteme(sistem kurulduktan sonra onlarca program kurulmuş) kurarsanız daha da çok yavaşlar tabi, yapmanız gereken temiz bir windows kurduktan sonra sp3 ü yüklemek yada sp2 li cdnize sp3 ü entegre etmek, ben şu ana kadar teknik servisliğini yaptığım bilgisayarlara sp3 lü entegre cd'm den kurulum yaptım hiçbirinde sorun yaşamadım....

katılıyorum xp den vazgecmek okadarada kolay degıl

merhaba ben sp3 kurarsam eger mevcut programlarım silinir mi ? bilgilendirirseniz sevinirim yükseltme değil kurma

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir