Windows XP SP3 Türkçe mercek altında

CHIP Online Windows XP Service Pack 3 Türkçe'yi sizin için tüm ayrıntıları ile inceledi...

Windows XP Service Pack 3 Türkçe mercek altında
Windows XP SP3: Türkçe olarak karşınızda.

Birçok Windows kullanıcısının uzun süredir beklediği an geldi ve iki gün önce XP için hazırlanmış son servis paketinin Türkçe sürümü indirilmeye sunuldu. CHIP Online farklı ile bu güncellemeye herkesten önce ulaştınız.

Daha önce XP Service Pack 3'ün içeriği ve getirdiği yeniliklerle ilgili bir makale yayımlamıştık. O yüzden SP3'ün içeriği hakkında yeniden bilgi vermeye gerek duymuyoruz. Bu makalede özellikle Türkçe Windows XP kullananlara Service Pack 3'ün kurulumu ve kurulum sonrasındaki değişiklikleri görsel olarak ifade edeceğiz. Temel alınan sürüm Windows XP Service Pack 2 olacak. Daha detaylı bir şekilde ifade etmek gerekirse: SP3'ün kurulumu için zamanında içine sadece Service Pack 2 dâhil edilmiş bir Windows XP kurulum CD'si kullanıldı. Sistem kurulduktan sonra hiçbir yama yüklenmeden doğrudan Service Pack 3 Türkçe'nin kurulumuna başlandı.

Download: Windows XP Service Pack 3 (Türkçe - 32 Bit)

Kurmadan önce bilmeniz gerekenler

Winver: Windows sürümünü kontrol etmenizi sağlayan komut.

Yükleyen kişilerden gelen geri bildirimler göz önünde bulundurulduğunda Service Pack 3 kurulumunun son derece sorunsuz gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Elbette istisnai durumlar olacaktır, zira güncelleme boyutu (sadece SP2 kurulu bir sistem için) son derece büyük ve bazı sistemlerde kurulum öncesi veya sonrası sorunlar çıkabiliyor. Tavsiyemiz temiz bir Windows XP kurulumu ardından Servis Pack 3'ü kurmanız yönünde olacaktır. Fakat var olan Windows kurulumunuzun stabilitesinden bir şüpheniz yoksa yahut sisteminize sürekli program kurup kaldıran birisi değilseniz, mevcut Windows'unuzun üzerine SP3'ü rahatlıkla kurabilirsiniz.

SP3 hakkında bilinmesi gerekenler:
- Her ne kadar Microsoft, Servis Paketlerinin kümülatif olduğunu söylese de size tavsiyemiz SP1 veya SP2 yüklü bir sisteme SP3 kurmanız olacaktır. Teoride hiçbir yama kurulu olmayan tabiri caizse "Windows XP RTM" üzerine SP3 kurulabilmeli. Fakat bazı kullanıcılar SP3'ün bu şekilde kuramadıklarını ve kurulum sırasında bazı hatalar aldıklarını söylüyorlar.
- SP3, SP2 gibi devrimsel yeni özellikler içermemektedir. Microsoft genel olarak yama toplama üzerinde durmuştur. Yani SP2'den bu yana çıkmış güncellemeler tek bir paket haline getirilmiştir.
- Kaput altında yapılan ufak değişiklikler vardır. Bunların çoğu Windows XP'nin Vista ve Server 2008 ile ağ ortamında sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlıyor. SP3 yükledikten sonra günlük PC kullanımınızda herhangi bir değişiklik olmayacak.

<strong>Winver:</strong> Windows sürümünü kontrol etmenizi sağlayan komut.- Windows XP'nizi belli başlı tema paketleri ile modifiye ettiyseniz Service Pack 3 kurulumundan sonra bu tema paketleri devre dışı kalabilir. Zira sistem dosyalarının sürümleri (doğal olarak tema dosyaları da) SP3 ile değişiyor.
- Hiçbir şekilde üzerinde modifiye olmayan ham bir Windows XP CD'si ile kurulum yapıp sonrasında SP3'ü kurmanızı tavsiye ediyoruz. Service Pack 3 her ne kadar ufak çapta bir güncelleme olsa da Windows sistem dosyalarını ve kurulumunu güncelliyor.
- Windows kurulumda yapılan bir değişiklik: İçine SP3 entegre edip hazırladığınız Windows CD'si ile kurulum yaparken ürün anahtarı girmenize gerek kalmadığını göreceksiniz. Aynı Windows Vista'da olduğu gibi ürün anahtarı girmeden de kurulum yapabiliyorsunuz. Elbette bu işi kurulum sonrasında yapmanız talep edilecektir.
- Service Pack 3'ü diğer servis paketlerinde olduğu gibi XP'nin hem Home hem de Professional sürümüne kurabilirsiniz

Şimdiyse sizi Windows XP SP3 Türkçe sürümünün kurulumunu ve sonrasını görselleştiren resim galerimize davet ediyoruz.

Download: Windows XP Service Pack 3 (Türkçe - 32 Bit)

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Tskler chip.com.tr büyüksünüz hemen deniyorum.

Home edition xp kullanıyorum. Yükledim ve aynı resimlerdeki gibi hiç bir sorunla karşılaşmadım ve bilgisayarım biraz hızlandı aynı şekilde internetimde hızlandı.Çok iyi oldu. Herkese tavsiye ederim. Benim için tek sorun bunu indirirken kotam doldu 302 mb kotalı kullancılar için büyük bir boyut.

Herkez yükleyebilir mi bunu acaba, yani xp si şey olanlar şey olmayanlar falan filan, bir problem çıkartır mı ? acemiyim bu konularda da ...

"Herkez yükleyebilir mi bunu acaba, yani xp si şey olanlar şey olmayanlar falan filan, bir problem çıkartır mı ? acemiyim bu konularda da ..."


sorun olmaz yükle gitsin

Arkadaşlar ben yüklerken "İç Hata" gibi birşey diyor ve yüklenmiyor. :( Nedendir?

ben yükledim ve gayet iyi çalışmakta sorunyok

Teşekkürler 2 Kere FlashGet 1 Kere İnternet Download Manager 'dan İndirdim Bozuk Çıktı..İnşallah Normal İndirme Yapcam Düzgünce Gelir...

Sabahdan Beri Şekerim Çıktı Ya 5.Kez İndirdim Her Defasında Dosya Bozuk Hatası Veriyor..Deli Olacam =)

http://img373.imageshack.us/my.php?image=sp3wl0.jpg

Şu gayri ciddi soru soranların lütfen yazılarını yayınlamayın sayın Chip yetkilileri. Dalga geçer gibi ifadeler kullanılmış, emeğe saygısızlık bu...

ben yükledim hiç sorun çıkmadı üstelik pc min hızı daha da arttı.

Resimli haber yapmak guzel ama ilk 11 ekran goruntusu yerine sonuncu ile baslayabilirdiniz sanirim..

SP3'e gelince, Microsoft bu yama ile performans artisindan soz etmedi, ama program acilisilarinda gozle gorulur bir artis var..

Bu acele gerek yok 10 haziran tarihinde içinde microsoft update otomatik güncelleşirmeler geliyor microsoft kendine SP3 otomatik güncelleme yapıyor ozaman iyi..Bu bilgi için teşekkürler Chip

gayri ciddelerden rahatsız olan arkadaşım interneti kullanma o zaman,
sadece senin gibiler kullanmıyor bunu değil mi.
senn yaptığın da insanların tarzına saygısızlık. seninki de yayınlanmasın.

Windows XP Service Pack 3 (Türkçe - 32 Bit) YÜKLEDİM.İLK ÖNCE ÇALIŞAN SİSTEMİME YÜKLEDİM.VERSİYON 2002 WİN XP PRO.DAHA SONRA AYNI CD İÇİNE ENTEGRE ETTİM.GÖRDÜĞÜM KADARIYLA SP-3 SİSTEMİMDE GÖZLE GÖRÜLÜR DERECEDE HIZLANDIRMAYA NEDEN OLDU.FAKAT VİSTAYA YAKIN OLACAK SÖYLENTİLERİ İLE HİÇBİR ALAKASI YOK. BU SERVİS PAKETİ OLSADA OLUR OLMASADA.SP2 İLE ARASINDA PEK FARK GÖREMEDİM.AMA İNDİRİLİP KURULMASINIDA HER ŞEYE RAĞMEN TAVSİYE EDERİM.

ben de yükledim sp2 li xp pro makinama yeni formatladıktan sonra.
fakat önceden kullandığım iexplorer 7 yi şimdi kuramıyorum hata veriyor. fakat media player 11 sorunsuz kuruldu, fikri olan?

Bende Problem oldu sp3 ü yüklemem ile birlikte
Messenger Konuşmalarında İsim Yazılan kısımda Renk değişikliği fotoğraf kısmında siyah kalın çizgi , video izlediğimiz zaman parça parça yeşil renklerin gelmesin gitmesi gibi bir çok problem oldu bu sp3 den mi kaynaklanıyor??

Microsoft son zamanlarda lisanssız kullanıma karşı çemberi daraltmaya çalışıyor sanırım bu yama burdada etkin bir rol oynayacaktır.

MS büyük yatırımını artık Vista'ya yapacak. XP'ye ciddi eklemeler yapması ve hele kullanıcının kafasını karıştıracak arayüz geliştirmelerini yapmayacağı kesin. Yani XP'yi Vista'ya yaklaştıması talihsiz bir seçim olacaktır. Vista'nın pazarı büyütmesine engel olur. Kendi kalesine gol atmış olur.

evt arakadaşlar sp3 en güzel yanı oyuncular için çünkü sp3 Dx10 destekli ve Dx10 destekli oyunları artık xp de oynuyabilibirilirz:D

CHIP Online Notu: DX10 sp3 ile gelmiyor.

ya bişey diyecem buradaki sp3 300 mb peki microsoft daki sp3 neden 366 mb ???

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=2FCDE6CE-B5FB-4488-8C50-FE22559D164E&displaylang=tr

CHIP Online Notu: ISO dosyası ayrıca .NET Framework kurulumunu içerir.

arkadaslar bişey sormak istiyorum ben orjinal olmayan xp kullanıyorum sp3 ü yüklediğim zaman yazılımınız sahtedir uyarısı verme ihtimali varmıdır. çünkü xp güncellemelerinde öyle bir yama var bu yamayıda sp3 e katmıs olabilirler mi?

YARDIM bende şimdi yama yapmaya çaliştim ama.bilgisarinizin dili farklı olduğu için kurulamıyor diyor. yardım edermisiniz

SP2 den pek farklı görünmüyor Microsftun sitesinde 366mb bunu yüklememiz halinde bir değişiklik olurmu CHIP yayınladığı paketi indirip kurdum bir sorun yaratmadı SP1 ve SP2 paketlerinde MP9 Güvenlik Merkezi Güvenlik Duvarı gibi yenilikler vardı bu pakette hiç bir yenilik yok örneğin IE7 MP11 gibi yeni sürümler ilave edilebilrdi bunları daha önce update ettiğimdenmi göremiyorum açıklama yapacak arkadaş varmı

Microsoftun şimdiye kadar yayınladığı güncellemeleri düzenli yüklediyseniz sp3 için 6o mb lik bir güncelleme indiriyor. hiç bir problem yaşamadan yükledim bugün. görünüşte bir değişiklik yok ama umarım iyi bişeydir..

Bende Media Center Edition Var Onun Üstünüde Yüklenilebilir Mi?

microsoft un sitesindeki sp3 ile buradaki sp3 ün arasında ne gibi fark var acaba herhangi bir kısıtlama yada eksik güncelleme varmı? buradan yüklediğimiz sp3 bize sorun çıkarırmı?

microsoft un sitesindeki sp3 ile buradaki sp3 ün arasında ne gibi fark var acaba herhangi bir kısıtlama yada eksik güncelleme varmı? buradan yüklediğimiz sp3 bize sorun çıkarırmı?

microsoft un sitesindeki sp3 ile buradaki sp3 ün arasında ne gibi fark var acaba herhangi bir kısıtlama yada eksik güncelleme varmı? buradan yüklediğimiz sp3 bize sorun çıkarırmı?

" FORMAT ATTIKTAN SONRA YÜKLEYİN"

DİKKAT BEYLER!!! ben yükledikten sonra ilk olarak msn nin onarılıyor mesajıydı daha sonra antivüris programı cpu nun % 50 sini sürkli olarak kullan maya başladı ve çok uğraştım kaldırmak için sonra format atıp kurmaya karar verdim şu an için bir sorun yok bende asal sayı hesaplama programı wardı sp3 den önce 21 saniyede hesaplıyordu şimdi ise 20 saniye hesaplıyor bilmiyorum artık karar size kalmış ama kesinlikle kullandığınız sisteme kurmayın çünkü programları bozuyor daha detaylı bilgi almak isterseniz sas_love1984@hotmail elimden gelen yardımı yaparım

media center için ingilizce sürümü yüklemeniz gerekir çünkü media center ingilizce üzerine türkçe pacth içerir...
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=5b33b5a8-5e76-401f-be08-1e1555d4f3d4&displaylang=en

Arkadaşlar evet bu sp3 pcnizi çok kasıo üstelik sp2den bi farkı yok hiç gereksiz bence ....

güncellemeden sonra bazı programlar çalışmadı
ne gibi bir faydası var pek anlayamadım
somut bir fark yok bazı olumsuzluklardan başka

XP SP2 Pro kullanıyorum şimdi indiriyorum umarım hatasız bir kurulum gerçekleştiririm.Sonucu sizlerle paylaşacağım.

Benim bilgisayarda XP pro sp2 yüklü ben dosyayi indirdim ama format atmadan yüklesem bişey olur mu?

sp2 üzerine sp3 yüklücemm bi sorun olur mu ......

Arkadaşlar ben vista kullanıyodum xpye geçtim ama sp2ydi bende sp3 yüklemem lazım çünki bazı programlar çalışmıyo inşlah olur...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir