XP Windows 7'ye sağlam direniyor!

Win 7, Vista'nın tüm kalelerini kolaylıkla ele geçirdi, ama Windows XP'nin sonu henüz gelmedi...

  • Ali Güngör
Windows 7, Vista kullanıcılarını çalıyor
Windows XP de kaybediyor ama çok daha yavaş bir şekilde

Windows 7'nin çıkışından bu yana hızı kesilmedi ve en son rakamlara göre yüzde 4 yaygınlığa ulaştı.

İnanılmaz popüler bir beta devresinin ardından Windows 7'ye geçenler arasında Vista kullanıcıları büyük çoğunlukta. Yapılan ölçümlere göre kayıtlı kullanıcı olanların yüzde 10'u Windows 7 kullanıyor. Piyasada üç yıldır bulunmasına karşın Windows Vista kayıtlı kullanıcılarının oranı yüzde 30'un sadece biraz üzerinde.

Vista kullanıcılarının sayısı hızla azalıyor. Windows 7'ye geçişte en hızlı olanlar Vista kullanıcıları ve Vista'nın kayıplarının tamamı Windows 7'ye gidiyor. Şimdilik pyasada aslan payını elinde tutan Windows XP'nin payı yüzde 64'ün biraz altında seyrediyor. XP'nin bu seviyeye düşmüş olması büyük bir başarı. Windows XP kullanıcıları da Windows 7'ye geçiyor ama 3 yıllık Vista kullanıcılarının geçiş hızı, bu 8 yıllık işletim sisteminin kullanıcılarının geçiş hızını büyük farkla sollamış durumda.

Vista tamamen bitecek mi?

Windows Vista'ya destek sürecek ama kullanıcısı kalacak mı bilinmez

Microsoft da tüketicilerin Vista'dan daha iyi bir işletim sistemi istediğininf arkında ve kullanıcıları geçişte cesaretlendiriyor. Tam fiyatlı işletim sistemi satmak daha karlı olsa da tüketici memnuniyeti için uygun fiyatlı Vista'dan Windows 7'ye geçiş paketleri de, zor ekonomik şartlara karşın kullanıcıların beğenisini kazandı. Önümüzdeki bir yıl içerisinde kaç Vista kullanıcısı kalacağı bile konuşuluyor.

Bu geçişte en büyük rolü, Vista sahiplerinin nispeten yeni bilgisayarlarının olmasının oynadığı düşünülüyor. Sahip oldukları yeni donanımın gücünden daha iyi faydalanmak isteyen kullanıcılar, Windows 7'nin bu iş için Vista'dan daha iyi olduğunu düşünüyor.

Yine de Microsoft için Windows XP bir tehlike olmayı sürdürüyor. Kullanıcılar Vista tecrübesinden sonra ellerindeki eski donanımla yeni bir işletim sistemine geçişte tereddüt yaşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

%20 yaygınlıği gecmez. her kez xp den memun. en azindan benim cevremde

Esas Vista'dan Windows 7'ye geçmez çok mantıksız ,zaten bi hata yapıp lisanslı Vista almışsın bir de üstüne sana çok az getirisi olan windows 7'ye geçiyosun ,çifte budalalık . Xp kullanıcısı olsam bi dakika düşünmem geçerim , Windows 7 Home Premium 239 lira .

Win 7 hız ve görsel olarak çok güzel. Ne yazıkki şimdiye kadar olan bilgisayar donanımları XP ve Vista uyumlu. Win 7 kullandıkça hata veriyor yavaşlıyor. Dikkat ederseniz ilk kurduğunuz gibi olmuyor. Win7 den önce donanım yazılımlarının win7 için sürümlerinin çıkmasını beklemek.

XP'den memnun kalan büyük ihtimal Windows7'den de memnun kalacaktır çünkü hız olarak XP'ye yakın fakat kesinlikle hızlı değil. Vista kullananlar zaten aşığı olacaktır. Ama şöyle bir durum var; Microsoft yine hiç bir şey sunmuyor kullanıcılarına bir kaç ufak değişiklik dışında. Daha çok zorlayarak yükseltmeyi yaptırtmak istiyor. Örnek vermek gerekirse eğer DX11'in XP'ye sunulmaması ve Vista'nın inanılmaz ötesi yavaşlığı (atlayan olmasın diye belirteyim DX11'in Vista'ya yüklenebildiğini biliyorum). Windows 7'yi çok öven görüyorum sitede fakat emin olamıyorum kaç tanesi uzun süreli kullandı? 7100 Build ilk çıktığından beri kullanıyorum ve zamanla kağnı gibi olmaya başladı. En başta Vista'ya nazaran inanılmaz hızlı gelmesine rağmen şuan Vista SP2'den farkı kalmadı.

Windows7 bu kadar övülüyor fakat inanın bana şuan çok gereksiz bir işletim sistemi. Vista SP3 olarak düşünebilirsiniz hatta kendisini. Linux düşmanlığı yapanlar hele bir kullansın, Linux'un grafiksel atraksiyonlarını görsünler sonra gelip "Win7 muhteşemmm" desinler. Linux'un hangi dağıtım olursa olsun her yükselen sürümüyle birlikte nasıl çağ atladığını görüyoruz . Microsoft'un yere göğe sığdıramadığı işletim sisteminin içinde gelen metin düzenleyici daha .doc uzantılı dosyaları açmaktan aciz (yazılar falan karıştı encoding hatasıdır kesin). Paint'e 14 yıl sonra "ok çizme" olayını eklemişler büyük gelişme...

Son söz olarak; XP'den geçmeyi düşünen eğer 64-Bit yüklemeyecekse ve bilgisayarda internette dolaşmak, MSN'e girmek dışında çok önemli bir şey yapmayanlar hiç boşuna ne para versin ne zamanını harcasın (XP bu işler için gayet yeterli). Vista'dan geçiş yapılabilir fakat beklentilerinde yüksek tutulmasının bir anlamı yok söyleyelim, daha öncede belirttiğim gibi belli bir kullanımdan sonra Vista'dan farkı kalmıyor ve hatta yavaşlıyor.

Haberde ki açıklamaya bak %64 yaygınlığa düşmesi XP'nin büyük başarıymış Windows 7 için. İsteyen istediği işletim sistemini kullanır. Bu Windows 7 aşkı nedir böyle. 2014 XP'nin son tarihi... O tarihe kadar XP ile devam edecek insanlar yada şöyle söyleyim açık ara bu pastada XP kullanıcısı bulunacak...

239tl çok mu ucuz?? Eski donanımlı bilgisayarımla hiç bir artı getirmeyecek işletim sistemi için para harcamak bile anlamsız...

vista kullanicisi olsam bir saniye durmam win7 gecerdim ama ALLAHA sükür xp kullaniyom :D

Win 7 hız ve görsel olarak çok güzel. Ne yazıkki şimdiye kadar olan bilgisayar donanımları XP ve Vista uyumlu. Win 7 kullandıkça hata veriyor yavaşlıyor. Dikkat ederseniz ilk kurduğunuz gibi olmuyor. Win7 den önce donanım yazılımlarının win7 için sürümlerinin çıkmasını beklemek.

*------------------------------------------------

windows 7 kulanmadığın beli iyi salamışsın.

mert5 yazmış:
Esas Vista'dan Windows 7'ye geçmez çok mantıksız ,zaten bi hata yapıp lisanslı Vista almışsın bir de üstüne sana çok az getirisi olan windows 7'ye geçiyosun ,çifte budalalık . Xp kullanıcısı olsam bi dakika düşünmem geçerim , Windows 7 Home Premium 239 lira .

--------------------------------------------------------------------------------
vistanın çok hantal sp2 çıktı biraz düzeldi ama win7 asla etmez win7 yanında çok yavaş kalıyor win7 ayrıca vistada olmayan çoklu çekirdekleri verimli kulanma ve diğer donanımları daha iyi kulanabilme yeteneğine sahip vistayı satın alanlara acıyorum zamanında dedim vistaya para vermeyin diye win7 satın alın.

xp den vazgeçme isteselerdi"xp mode"yi kullandırtmazlardı.vede çok güzel oluyor.w7 kullanıyorsunuz gerek görüldü xp mode ile xp desiniz.meraklı

mert5 dogru soylemiş..
bence microsoft madem vistanın bu kadar buyuk bir hayal kırıklığı olduğunun farkında, o zaman emektar vista kullanıcılarını dusunup cok hesaplı bir upg. paketi hazırlamalıydı.

xp ile 2099 yılına kadar devam, windows 7 boyalı bir kuş sadece bir hafta kullandım xp çok daha iyi.

xP yavaş yavaş aslan payını almıştı. ilerlemesi kolay olmadı XP nin.. 2002 başlarında ( kasım 2001 ) çıkmasına karşın piyasaı ele geçirmesi bir kaç yılı aldı XPnin..

büyük ihtimal windows 7 dede süreç böyle olacak.. bir yil sonra, belkide 1 bile olmasına kalmadan, XP nin son kullanıca olan hatırıda bitecek gibi...

bence vista su anda hem xp den hemde 7 den cok daha iyi.

benim pc ilk aldımda vista starterdi hızlıydı ama vürüs buluştı cok yavaş oldu hem vista oyunların coğuna girmiooo ben şu an xp kullanıom cok hızlı cok rahat önemli olan hııızzz zaten görsellik deill

şu an sistemimde win 7 kurulu gta 4 oynarken çok az kasılıyor. (full detay). Win xp de hiç kasılma olmuyodu.win 7 nin yanına xp kurmayıda düşünüyorum.

XP den Windows / ye geçmeyi düşünüyordum kurdum baktım ne outlook benzeri bir mail programı var nede başka bişey, bir windows da mail programı olmazmı kardeşim aynen geriye XP ye dönüş yaptım.

xp en iyisi xp modifiye kurun xpnin greksiz seylerini kapatıyor sistem daha hızlı çalışıor Bakınız

Shanexp Ultimate 2009 bunu kurun pcnize gorunum vista gibi ama xp aslında ben şahsen bundan cok memnunum aktivasyonda istemiyor ayrıca

arkadaşlar haklı 64bite gecmiyecekseniz paranızı cöpe atmayın birde son teknoloji fetişistleri hariç kendini sistemi ve elindeki donanımı bilen xpden şaşmaz...

Esas Vista'dan Windows 7'ye geçmez çok mantıksız ,zaten bi hata yapıp lisanslı Vista almışsın bir de üstüne sana çok az getirisi olan windows 7'ye geçiyosun ,çifte budalalık . Xp kullanıcısı olsam bi dakika düşünmem geçerim , Windows 7 Home Premium 239 lira .
------------------------------------------------------------------------------
Neden mantıksız dur ben sana söyleyim;
Vistadan daha stabil
Vistadan daha hızlı
Vistadan daha uyumlu ve sorunsuz
Performans vistadan daha iyi
Dx11 grafiklerle çok daha gerçekçilik
Vistada daha iyi mükemmel ara yüz
Vistada olan zamanla şişme derdinin kesinlikle olmaması ki bunu 1 teragyte hdd ile kendim bizzat test ettim
Mevcut donanım ve bileşenlerden en iyi şekilde yararlanma
İnanılmaz kullanım kolaylığı ve stabilite
Vistada asla olmayan kararlılık
Acaba bunları budalalık sayan sen mi mantıklısın yoksa hep bir adım öteyi gören vistadan doğal olarak windows 7 ye geçmeye karar veren
insanlarmı.
Herkesin şahsi fikirlerine saygı duyarım ama belli sınırlar ve hakarete varan safhaya varmadıkça .
Bu saydıklarımdan sonra sen akıllısın ya geçme windows 7 ye tamam mı?

ben XP ullanırken mecburiyetten işyerinde vista kullanmaya başladım. o başladığım güne nalet olsun devamlı hatalalla karşılaşıyorum. XP kullandığım dönemlerde daha rahattım. ama vista tam bir hayal kırıklığı vistayı orjinal alan arkadaşlara yazık bir dünya para verip bir dünya sıkıntı yaşayorlar eminim. XP e iyisi bence windows 7 denemedim ama.

Eski işletim sistemleri konusunda yazı yazmayın yada yorum kabul etmeyin....Windows 7 üzerinden konuşalım yazı resim çalışmalar görelim....Windows 7 yi yüklüyorsunuz hemen güvenlik programı sorguluyor onsuz güncellemeler olmaz diyor işte kurtarıcı....eskileri hiç bir şey sormuyor...Her iki eski işletim sistemi İki tane devasa güncellemeyle kendini kurtarıyor kullanıcı ne yapsın tüm bunlara saatlerce vakit ayırmak zorunda kalıyor.Umarım Windows 7 ye yardım paketi uygulanmaz uzun bir süre...Uygulanırsa mutlaka windows installer gibi bir şey ile yeni çıkan DirectX için olabilir diye düşünüyorum...

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Esas Vista'dan Windows 7'ye geçmez çok mantıksız ,zaten bi hata yapıp lisanslı Vista almışsın bir de üstüne sana çok az getirisi olan windows 7'ye geçiyosun ,çifte budalalık . Xp kullanıcısı olsam bi dakika düşünmem geçerim , Windows 7 Home Premium 239 lira .
------------------------------------------------------------------------------
Neden mantıksız dur ben sana söyleyim;
Vistadan daha stabil
Vistadan daha hızlı
Vistadan daha uyumlu ve sorunsuz
Performans vistadan daha iyi
Dx11 grafiklerle çok daha gerçekçilik
Vistada daha iyi mükemmel ara yüz
Vistada olan zamanla şişme derdinin kesinlikle olmaması ki bunu 1 teragyte hdd ile kendim bizzat test ettim
Mevcut donanım ve bileşenlerden en iyi şekilde yararlanma
İnanılmaz kullanım kolaylığı ve stabilite
Vistada asla olmayan kararlılık
Acaba bunları budalalık sayan sen mi mantıklısın yoksa hep bir adım öteyi gören vistadan doğal olarak windows 7 ye geçmeye karar veren
insanlarmı.
Herkesin şahsi fikirlerine saygı duyarım ama belli sınırlar ve hakarete varan safhaya varmadıkça .
Bu saydıklarımdan sonra sen akıllısın ya geçme windows 7 ye tamam mı?
Bugün 11:35

Laptop'u alalı bir yıldan fazla oldu ,alır almaz oem bir dvd indirip format attım ,o günden beri bilgisayarda ne şişme oldu ne yavaşlama ,program uyumluluğu vista'da zaten iyiydi ancak çoook eski programlar çalışmıyordu ,ayrıca herkes masaüstü kullanmıyor ,etrafımdaki 10 kişiden 8inde laptop var masaüstü yok ,DX 11 destekleyen bir kartı laptop'a takamayacağımıza göre böyle bir avantaj da sayılamaz ,Windows 7'nin arayüzü şık olabilir ama Vista da aero kullanıyor kullanırken insan yadırgamaz ,Windows 7'de gerçekten pratik kullanım önplanda Vista'ya göre ,yine de bu 250 lira verip Vista'dan upgrade yapmaya değmez . Yeni çıkan her zaman daha iyidir ama işlevsellik sona ermeden yenilenmeye gerek olduğunu düşünmüyorum ,düşüncelerine saygı göstermekle birlikte lisanslı Vista'dan Win 7'ye geçişi gereksiz buluyorum .

Saygılar ....

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
mert5 yazmış:
Esas Vista'dan Windows 7'ye geçmez çok mantıksız ,zaten bi hata yapıp lisanslı Vista almışsın bir de üstüne sana çok az getirisi olan windows 7'ye geçiyosun ,çifte budalalık . Xp kullanıcısı olsam bi dakika düşünmem geçerim , Windows 7 Home Premium 239 lira .

--------------------------------------------------------------------------------
vistanın çok hantal sp2 çıktı biraz düzeldi ama win7 asla etmez win7 yanında çok yavaş kalıyor win7 ayrıca vistada olmayan çoklu çekirdekleri verimli kulanma ve diğer donanımları daha iyi kulanabilme yeteneğine sahip vistayı satın alanlara acıyorum zamanında dedim vistaya para vermeyin diye win7 satın alın.
Bugün 05:45

Windows 7'nin çoklu çekirdeklerdeki performans farkı ancak 8 çekirdek üstünde görülüyor (chip'te yayınlanan bir haberde okumuştum) ,normal bir ev kullanıcısının böyle bir sisteme sahip olması hem gereksiz hem de maddi olarak külfetli ,aslında programlar çoklu çekirdeğe uygun yazılsa vista'da da daha hızlı çalışır .Windows 7 tabii ki daha yeni ve daha iyi fakat bende lisanslı Vista varken gidip windows 7 almam bana pek bir şey kazandırmayacak ,bir sürü de para verdiğimle kalıcam . Laptop'um değil de masaüstüm olsa ve DX 11'li bir karta geçiş yapsam belki alırdım .

Herkes XP, vista, windows 7 arasında dönerken neden kimse Linux`u düşünmüyor? Görünüm mü istiyorsunuz? Linuxta var.
Hız mı istiiyorsunuz? Linuxta var.
istediğiniz nedir? Linux hepsini karşılıyor.
İlla windows diye tutturmuşsunuz, microsoft bu yapamıyor artık. Kullanıcılar hızlı ve güzel görünen birşeyler bekliyorlar. Microsoft bunu anlayana kadar linux kullanmaya devam.

Eğer Xp herşeyine yeterli geliyorsa neden yükseltme ihtiyacı duysun ki ? Kaldı ki işletim sisteminin amacının ne olduğu da ortada.. Ayrıca bir ofiste öyle hadi diyince bir yükseltme de olmaz. Lisans parası, donanım ücreti vs. diyene kadar ...

Şu bir gerçekki elbette Win 7 biraz Vista'ya nazaran hızlandırılmış durumda.Hatta Xp'ye kafa tutuyor ama birçok yerde geçiyor,ama Xp belli bir bölümde hemen öne çıkıyor.Kısacası Win 7 ye zaman lazım.Kısacası Win 7 Service Pack 3 çıkmadan geçmek biraz lüks ve fantazi.Forever Xp Professional 64 Bit!

Bu işler görüntü ile olmaz... XP'nin bir kalitesi var... Microsoft, XP'den sonra ürettiği işletim sistemlerinde tam bir saçmalığa imza attı. XP'de ki kullanıcı dostu havayı diğerlerinde vermedi veremezde... Windows 7'yi bazı çevreler istediği kadar pofpoflasın ama insanlar PC aldıklarında tercihleri hep XP... Güneş balçıkla sıvanmaz ve eminimki 2013-2014 e kadar da bu böyle devam edecek.

Sen de yorum yaz