Yahoo'da hareketli günler yaşanıyor

Yahoo CEO'su Marissa Mayer, firmanın bazı birimlerinde ciddi kesinti kararları aldı!

Yahoo'da hareketli günler yaşanıyor

Teknoloji endüstrisinin önemli firmalarından Yahoo'da bazı ilginç gelişmeler yaşanıyor. Çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre firmanın önemli birimlerinde birçok çalışanıyla yollarını ayırdığı belirtiliyor.

Söz konusu kaynaklar, firmanın mevcut CEO'su Marissa Mayer yönetiminde yeterince gelir elde edemediği için büyük ve geniş ölçekli bazı kesintilere gittiğini açıkladı. Özellikle medya ve satış departmanında önemli kesintilerin uygulandığı ve 1500'den fazla çalışanın işten çıkarıldığı söyleniyor. Mayer'in daha etkili bir büyüme için daha çok arama motoru alanına odaklandığı belirtiliyor.

Söz konusu işten çıkarmalar konusunda, Mayer'e McKinsey & Company, Goldman Sachs ve Qatalyst Partners gibi kurumların da bazı tavsiyeler verdiği belirtiliyor. Bu kararın firmanın Çinli Alibaba Group'la olan ayrılığı boyunca da bu zor dönemi daha iyi bir biçimde atlatabilmesi için verdiği tahmin ediliyor.

Uzun bir süredir firmada bir revizyon yapmaya çalıştığı bilinen Mayer'in bu çabasının bir tür kısırdöngüye dönüştüğü ve Yahoo'nun beklediği sıçramayı bir türlü gerçekleştiremedğini söyleyebiliriz.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Acı çeke çeke yavaş yavaş ölmek bu olsak gerek, yahoo'da bunun canlı tanığı oluyoruz. 2009 ile başlayan derin sarsıntı krize dönüştü yeniden yapılandırma diye orasını burasını düzeltecem derken fayda olmadı. Şirketin tasfiyesi konkordato kaçınılmazdır. Bedeninde epeyce engeli olan adam camide elini açmış yalvarıyormuş, Allahım kolumu, elimi düzelt, Allahım gözümü, bacağımı ayağımı düzelt vs. yanında duran Bektaşi baba dayanamamış, -Senin oranı buranı düzelteceğini yenisini yapar daha kısa sürer.

Ey Yahoo battınız Yahuu..Fotoğrafta görülen Businesswoman'den çok düğün eğlence elbisesi giyip Flip_charts'ın başına geçmiş CEO M. Mayer sizi kurtaramaz. Fakirlikten organlarını satmak zorunda kalan uzak doğu insanlarına döndünüz, hep çalışanları çıkararak kara geçilmez ki, ordan kıs burdan kıs verdiğiniz mücadele, konsolide yapıyormuş ayağına üst yönetici kaymak tabakaya düzenli garantili gelir kaynağı yaratmak. Battınız Google sizi bitirdi kapatın Google tahvili alın son paranızla.

Yahoo baştan aşağıya yenilenmeli ama Yahoo'nun ilk önce yapması gereken şey patlıcan morundan vazgeçip turuncuya geçmek ve logoyu değiştirmektir:) Momentumu yüksek, bold, solid, simetrik ve karizmatik bir logoya ihtiyacı var. Ve de tüm arayüz bu özellikler ile yeniden oluşturulmalıdır. Yahoo; çok sempatik, canlı ve çekici olmalısın!..

@cleverman Eşeğe altın semerde vursan eşek eşektir, ne değişecek bir logo ile! Rükuş kocakarıya manikür pedikür makyaj lifting botoks vs. yapıp sokağa salmaya benzer, sadece alay konusu olur! Ütopya bazen iyi şeydir, hem gerçekçi rasyonel olacağız diye bir kaide yoktur diyorsanız eyvallah. Kısmen sadece ABD ve Kanada'dan başka bir yerde varlık gösteremeyen Yahoo, Bing gibi yenilgiyi kabul etmeli, sırada Yandex var Asya'da sıkışıp kalan çanlar onun içinde çalar yakında.

Yahoo uzun yıllardır çöküşte, Google yok iken arama portalı olarak bir numaraydı. Ancak durum değişti, şu anki koşullar farklı. Yahoo'nun arama portalı takıntısını bırakıp yenilikçi ve değişik fikirleri hayata geçirmesi şart.

Yahoo zamanın en popüler platformuydu ama o da hızla gelişen teknolojiye ayak uyduramamanın bedelini ödüyor. Aynı durum bu kafa ile giderse Microsoft'un başına da gelebilir. Şayet hiç çağı yakalamış gibi durmuyor. İşletim sistemi anlamında iflas edebilir.

Normaldir anasayfası sanki 2000 lerin başındaymış gibi bir tasarımı var arama motorumu haber sitesimi belli değil daha sade ve daha kullanışlı olmalı arama sonuçlarındaki renklerde çok soluk ve göz yorucu bunuda düzeltmeli, ve türkçe dil desteği..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir