Yazılım korsanlarına en ağır suçlama...

Yazılım korsanları pek çok kere farklı biçimlerde suçlandı; ama en ağır suçlama Japonya'dan geldi...

  • Ceyhun Seval
Ağır suçlama: Teröristler!
Kubotama Nintendo'ya yakınlığı ile biliniyor.

Japon bilgisayar yazılımlar telif hakkı birliği başkanı Yutaka Kubotama Japonya 'da bir teknoloji dergisine verdiği röportajda oyunları korsan indirenleri "teknoloji teröristleri" olarak tanımladı: "Bu hem milli çıkarlarımıza zarar veriyor, hem de teknoloji firmalarımızı kötü etkiliyor." Konu Nintendo DS oyunlarınına geldiğinde bu sert çıkışa imza atan Kubotama Nintendo'ya yakınlığıyla biliniyor.

Nintendo, 2007 senesinin sonuna kadar 120 milyon korsan oyun indirimi yapıldığını bildirmişti. Oyunları belleklerine indirip oynayan kullanıcılar şimdilik Japonya'da güvende. Ama yeni teklif edilen telif hakları yasalaşırsa Japonya'da da diğer ülkelere benzer bir yasal hareket başlayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

korsan yazılımı keyfimi kullandık insan gibi fiyat koysaydınız hem siz hem biz kazanırdık.
Terörist lafına gelince korsan indirmek terörizmse bende teröristim.

hee tabi terörist onlar için söylemesi nekadar kolay, aonların ülkesinde aynı zamda amerika veya ingilterede oyunlar uygun fiyata bazı ülkeler deli gibi ki bizim sevgili devletimiz hayvan kadar ötv+ kv koyuyolar. japonya gidip onlara terrörist demiyoda gelip bize diyor. onların ülkesinde 100$ şey türkiyeye girdimi 400 500 $ oluyor. asıl budur teröristilik kendi ülkenize ucuz bütün dünaya pahalı.

adamlar her türlü haklı. onlar istediği fiyatı koyar sen de işine gelirse alrısn. satışlar arttıkça rekabet artar, rekabet arttıkça fiyatlar düşer er ya da geç serbest piyasa ortamında karlar minimize olur son tahlilde. yok sen Allah tan korkmadan kul hakkından utanmadan (evet gayri müslimde de kul hakkı vardır ve müslüman size belki helal etse de gayri müslim etmez hakkını helal filan) indirirseniz yazılımı buna bari hakkım demeyin. yavuz hırsız ev sahibini dövermiş yahu

teknoloji teröristi; doğru bir tanım. peki ya fiyatlandırma??
ekonomi teröristi?

terbiyesizlik yapmasınlar ne yani bir yazılımın orj sini almamak katil tecavüzcü ve terorist muamelesi görmek midir?

Kendimize gerilla diyelim bari . Terörist hakaret vari kalıyo.

para para para.Başka bişi yok.Yeter ya öbür tarafa götürülmüyo bilmiyonuz mu ? Dünya sadece sizin değil.Yaşayıp gidicez rahat bırakın artık.

sen bir makına yap 1000 tk ye sat sonra terorist internet de kullanıcılarına ulan ne adamsınız paragoz patronlar değilmisiniz işte

onu millete 500 ytl maaş verip çalıştıranlara soracaksın, madem insanların hakkını arıyorsun, sadece kendine zarar gelince sesin çıkmasın, millet bu ülkede sabahtan akşama kadar köpek gibi çalışıp hakkettiği parayı alabiliyormu. Sen adama hakettiği maaşı ver o zaman herkes gidip orjinal ürün almasını bilir.

Şirketlerin ıskaladıkları şey de bu. 120 milyon korsan indirme üzerinden hesap kitap yapıyorlar. Korsan ortadan kaldırılırsa 120 milyon illegal indirmenin karşılığında sadece 5-8 milyon oyun satılır. 20-100 lira arasında değişen oyunları kimse almaz.
Ayrıca benim gibi davrananlar da çoktur diye tahmin ediyorum. Eğer bir oyun oynayacaksam demosu yerine orjinalini indirip deniyorum. Para vermediğim için diğer oyuncularla takas yapmıyorum. Sadece 10 dakika, grafikleri görmek için bile indirdiğim oyunlar var. Hayal görüyor bu oyun firmaları...

Japonya, kopyacılığın beşiği iken, Nokia modellerini Nokla diye çıkarıtken, ve daha pek çok ürünün kopyasını yaparken korsanlık olmuyorda , programlar kopyalandığında mı tüm dünya korsancılık yapıyor? Kendi kazdıkları kuyuya düşüyorlar

Korsanı engellerlerse oyun değiş-tokuşu başlar. Film DVDleri elden ele dolaşmaya başlar, insanlar yeni programları satın almaz eskisiyle idare eder, müzik cdleri dinlendikten sonra arkadaşlara ödünç veilir. İnsanlar bedava olduğu için bu kadar downloada yükleniyor. Eğer her downloaddan 1 dolar para kesseler, indirmeler %10'a iner.

Birşey üretmeyen insanların, günlerini, aylarını harcayarak üretmeye çalışanların emeklerinin karşılığnı istemesine niye kızıyorlar anlamıyorum. Kopyacığın merkezi japonya değil, Çindir. Orada zaten insanın ve emeğin hiç değeri yok. Çoğu işçi karın tokluğuna çalışıyor..

Japonya, kopyacılığın beşiği iken, Nokia modellerini Nokla diye çıkarıtken, ve daha pek çok ürünün kopyasını yaparken korsanlık olmuyorda , programlar kopyalandığında mı tüm dünya korsancılık yapıyor? Kendi kazdıkları kuyuya düşüyorlar

Cevap: Çinle karıştırıyor olmayasın

Japonya, kopyacılığın beşiği iken, Nokia modellerini Nokla diye çıkarıtken, ve daha pek çok ürünün kopyasını yaparken korsanlık olmuyorda , programlar kopyalandığında mı tüm dünya korsancılık yapıyor? Kendi kazdıkları kuyuya düşüyorlar

-------------

Nokla diye çıkaran ülke Çin olmasın? Japonlar fazla kopyacı değildir aksine birçok şeyin mucidi ve yaratıcısıdırlar.

Bazı yazılımlar ücretli veya ücretsizdir. Ücretli yazılımları yasalara aykırı şekilde kullanmak para ve hapis cezası sebebidir. Korsanlar bilinçlendirilmeli ve topluma kazandırılmalıdırlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir