Yeni bir casus kamera: Aynen göz gibi!

Geliştirilen yeni bir casus mikro kamera, aynen insan gözünün yapısını taklit ediyor.

Yeni bir casus kamera: Aynen göz gibi!
Teknoloji doğadan ilham alınca: Göz benzeri mikro kamera.

Teknoloji doğadan vazgeçemiyor. Aslında günümüzde yapılan en iyi tasarımlar ve icatların birçoğu doğadan ilham alır. İşte yeni bir ilham kaynağı.

Amerikalı bilim adamları tarafından geliştirilen yeni bir mikro kamera görüntüsü ile tıpkı göze benziyor. Hatta geliştirilen bu kamera, geliştiricileri tarafından biyonik göz olarak adlandırılıyor.

Yapılan açıklamada "İlk defa geliştirilen bir kameranın görüntüsü ve yüzeyi ile tam anlamıyla bir göze benzediği" belirtildi. Göze benzeyen bu tasarımın birçok sorunu çözdüğünün de altı çiziliyor. Göz merceğine benzeyen bu tasarım sayesinde daha küçük kameralar üretebiliyor ve elektronik devreler ile de uyumlu bir şekilde çalışabiliyor.

Gene göze benzeyen bu tasarım sayesinde çekilen fotoğrafların kalitesi de gözle görülür bir şekilde artıyor ve çok daha net fotoğraflar çekilebiliyor.

Geliştiricilerin üzerinde durduğu diğer bir konu ise eğer bu kamera üzerinde çalışmalara devam edilirse ilerde yapay insan gözü bile üretilebileceği. İnsan beyni tarafından yönetilebilen bu tür bir kameranın insan gözünün yerini çok rahatlıkla alabileceği oldu.

CHIP Online notu: Aslında şöyle bir düşündüğümüz zaman insanoğlunun icatlarının büyük kısmı bir şekilde doğadan ilham alıyor ve genelde en iyi çözümler gene doğada saklı olarak duruyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

"Gene" göze benzeyen..........

Yine :)

"Teknoloji doğadan vazgeçemiyor"

İşte bu söz çok doğru!

Merhaba arkadaslar ;

Bu sasilacak bir sey degil doga özelde biyolojik yapilanmalar milyonlarca senelik bir degisimin gelisimin su anki ayakta kalabilen secilmis sonuclari.
Esasen Amerika yi yeniden kesfetmeye niyetlenmeden önce bu yapilanmalari inceleyip tam olarak anlayarak baslangic ve giris seviyesi olarak bunu hedeflememiz halinde daha süratli bir gelisim kacinilmaz olarak calismayla birlikte gelecektir. Muhtac oldugumuz kudret damarlarimizdaki asil kanda mevcuttur...

ama hiç bir zaman orjinalinin yerini tutamaz...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir