Yeni Firefox neden iptal edildi?

Merakla beklenen Firefox Metro sürümünün iptal edilmesinin altında yatan asıl neden ortaya çıktı!

  • Ertuğrul Süngü
Yeni Firefox neden iptal edildi?

Windows 8'e özel olarak geliştirilen Firefox'un "Metro" sürümü, geçtiğimiz günlerde ani bir kararla rafa kaldırılmıştı. Bunun nedeni ise, şimdiye dek hiç net bir biçimde açıklanmamıştı.

Mozilla Firefox takımının başkan yardımcısı Johnatan Nightingale, kendi blog'una yazdığı bir gönderide, beta aşamasındaki tarayıcının Windows 8 tarafında, günlük en fazla 1.000 adet beta kullanıcısı olduğu ve bu rakamın hataları test etmek için yeterli olmadığı belirtiliyor. Daha da önemlisi, bu kadar az miktarda kullanıcı tarafından test edilen bir ürünün, milyonlar tarafından kullanılmaya başladığı zaman ortaya çıkacak sorunların Mozilla'yı korkuttuğu söyleniyor.

İşte bu açıklama, Mozilla'nın, Windows 8'in çok az sayıda kullanıcı tarafından kullanılmasından rahatsız olduğu şeklinde yorumlanıyordu. Ama eski bir Mozilla çalışanı olan Brian. R. Bony'nın, ki kendisi Firefox Windows 8 geliştirme ekibindeydi, kendi blog'unda yazdıklarına bakılacak olursa, iptal kararının altında yatan neden Windows 8'e olan düşük ilgi değil. Tam tersine esas sorun, Windows 8'in (Metro sürümü için) üçüncü parti yazılımları kabul etmek konusundaki tutuculuğu. Bony, işte bu yüzden, ne kadar çabalarlarsa çabalasınlar, Firefox'u kullanıcılara asla kabul ettiremeyeceklerini düşündüklerini itiraf ediyor. İptal kararının altındaki neden de, ona göre tam olarak bu...

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

ortaya çıktımı ? yahu adamlar 1 hafta once açıkladı neden rafa kaldırdıklarını chip maytapm geciyon bizle

@21 Mar 2014 20:50 aynen arkadaş. zaten windows 8 in kullanıcısı ne kadar ki mozilla ona özel sürüm çıkarsın. Nisanda yeni windows9 çıkacak ve metro tarihe gömülecek tabi en azından yarı yarıya çünkü tabletlerde kullanıma devam edebilirler. Boşa uğraşmak yerine hazırdaki sürümü geliştirmeleri çok daha iyi olur. Mantıklı olan bu zaten

@21 Mar 2014 20:50 Chip bunu haberini yaptı sen okumamışsın şimdi ise blog yazısının altında ki diğer anlamın ergumanını yazıyorlar.

chrome çıktığında o kadar çok hata vardı ki anlatamam yarısı ingilizceydi zaten. firefox bir an önce çıkarıp hataları düzeltmeli yoksa ortalık chrome ve ie kalacak haberi olsun.

çok da umrumuzdaydı

XP'yi kapatıyorlar belki ama xp kullanıcılarının windows 7 veya 8'e geçiceğini düşünmüyorum. Çünkü xp hızda bip!!!!!!!!!

neden beta kanalında yayınlandı bence reklam amaçlıbu haber gayet stabil çalışıyor ben kullanıyorum

Yapamadık demiyor bahaneler üretiyor...

valla ben nightly sürümünde denedim metro versiyonunu, v31a sürümü desktop olarak iyi çalışıyor ama metro olarak sorunlu.

chrome varken firefox kullanan,vpn varken dns'le uğraşan bizden değildir...

@22 Mar 2014 11:22 Tamam, güle güle sanaaa güle güle.

Benim metro sürümünden haberim yoktu vallahi :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost