Yeni telefon savaşları "ucuz" olacak

Akıllı telefonların yeni nesilleri büyük bir savaş verecek ama belki de, sadece ucuz olan kazanacak!

Akıllı telefonlar artık ucuzlamak zorunda
Samsung'un Tizen'li modeli, S5'in ucuz alternatifi

Akıllı telefon piyasasında her türlü rekabet yöntemi karşımıza çıktı. Önceleri küçük telefonlar moda oldu. Kullanıcılar ellerindeki minicik akıllı telefonlarla övünmek için giderek küçülen modelleri satın almaya başladılar. Ardından, küçük modellerin ekranlarında mesaj yazmakta, web sayfası okumakta zorlananların şikayetleri ön plana çıktı ve bu kez ekranlar büyümeye başladı. Dev ekranlı akıllı telefonlara talep yükseldikçe bu telefonları çalıştırabilmek için gereken donanımlar da yükselmeye başladı. Daha güçlü işlemci, daha yüksek kapasiteli pil, daha keskin ekran... Elbette tüm bu yüksek seviye donanımlar, akıllı telefonların maliyetini de yükselti. Maliyetlerin fiyatlara yansımaması da mümkün değildi. Dolayısıyla, iyi bir akıllı telefon deneyimi yaşamak isteyenlerin yüksek ücretler ödemek zorunda olduğu gerçeği karşımıza çıktı. Fiyat düştükçe, tepki süresi uzun ucuz dokunmatik ekranlara sahip, pil kapasitesi az, işlemcisi yavaş telefonlar, kullanıcıları rahatsız eden deneyimlere sebep oldu.

Fakat, akıllı telefon bileşenlerinin artık ucuzlamasıyla, akıllı telefon pazarında dengeler değişmeye başlıyor. Artık ucuz telefonlar da, yüksek seviye bileşenlere sahip olabiliyor ve ucuz bir telefon sahibi olmak, kötü bir akıllı telefon kullanmak anlamına gelmiyor. 

Windows Phone sisteminin de oyuna girmesiyle geçen yıl akıllı telefon fiyatlarında önemli bir düşüş yaşandı. İlk defa akıllı telefon satın almak isteyen ancak telefonların yüksek fiyatlarından çekinenlere ucuz ama kaliteli telefon modelleri sunan Windows Phone sayesinde kullanıcılar iyi telefona ulaşmak için yüksek fiyat ödemek zorunda olmaktan kurtuldular.

Şimdi diğer firmalar da, daha düşük fiyatla kaliteli telefon sunmak zorunda olduklarının farkındalar. Çoğu kullanıcı, bir telefona binlerce lira verdikten sonra onu yıllarca değiştirmek istemiyor. GSM operatöründen taksitle telefon alan kullanıcılar, iki veya üç yıllık kontrat yapıyorlar. Bu da, bu kullanıcıların en az iki yıl boyunca yeni telefon almayacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla, telefon üreticilerinin insanlara yeni telefon satabilmesi için, ucuz seçenekler ortaya koyması gerekiyor. Fiyatların da hızla düşme eğilimine girdiği artık gözden kaçmıyor.

2012 yılında akıllı telefonların ortalama fiyatının 450 dolar seviyesinde olduğu dikkat çekerken, 2018'de bu ortalamanın 260 dolara inmesi bekleniyor. Bu durumda, üreticilerin kar marjının giderek düştüğünü ve gelir seviyesini korumanın tek yolunun daha çok telefon satmak olduğunu görebiliyoruz. Firmaların, daha çok telefon satmak için de birbiriyle fiyat rekabetine gireceğini tahmin etmek zor değil. Yani, önümüzdeki dönemde telefon fiyatlarında çok hızlı düşüşler görmek kimseyi şaşırtmasın.

Bir sonraki sayfada, ucuz bir telefonun nasıl olması gerektiğini inceliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Çinli firmalar gelse de kurtulsak şu vampirlerden. 2000 TL üzeri para vererek bizimkiler ucunda nasıl olsa caka satacağım diye kabul ediyor. Yakındır bir telefona 1000 TL yerine 2000-2500 verdim diye hayıflanacaksınız.

telefon fiyatları ucuzluyor fakat biz yüksek vergi ve artan kur yüzünden biz giderek daha pahalıya kullanıyoruz

Samsung un yerinde olsaydım iki seçenek kullanarak iş yapardım

€89 fiyat etiketli cihaza burada 499 liracık isterlerken kazananın Türk milleti olmayacağı aşikar...

çinli firmada gelse de yürürlükteki gümrük vergisi katma değer vergisi ve özel tekim vergisi oranları ile öze izinler için ödenen masraflar yüzünden telefon fiyatlarından ucuzlama olmaz

Amerika resmen somuruyor dünyayı 500 Tl lik telefonu 2500 Tl ye satıyor iphone

Andoid de olmasa daha sıcak bakıcam Çinlilere. Ama Firefox ilgimi çekmedi değil ne yalan söyleyeyim.

ikinci el nokia eski seriler baya ucuzladı tuşlu olanlar :)

windows phone sayesinde ucuzlattılar

3000 liraya iphone 6 cikmis. Gidin alin hemen.

firefox kendi cebini yapsın piyasaya çıkarsa kesin alırım

Orjinaline verene kadar replikasını alırım daha iyi saçma sapan 1000+ tl mi verilir telefona

Motorola satilmasaydi bu savasin kazanani coktan belli olmus olucakti ama Google acele ederek satti. Moto g ve özellikle yeni cikan Moto E 120 dolarlik bir fiyat araligi ile bu savasi zaten kazanmis olucakti garanti, saglamlik ve performans olarak ucuz Cin modellerinin ömürleri kisa ve isciligi ise umursamiyorlar bile. Elamanin biride Nokia tuslu ucuzladi yazmis 5 6 senedir dünyada nerdeyse tuslu telofon kalmadi iyi kina yak.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir