Yeni Windows Live Messenger'ın 9 farkı!

Windows Live Messenger'ın yeni sürümü hakkında bilmeniz gereken 9 şey: Hepsi burada...

  • Ali Güngör
Yeni Windows Live Messenger'ın 9 farkı
Yeni Windows Live Messenger Windows 7 için

Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer Windows Live Messenger'ı özel olarak sergiledi.

Yeni MSN
bugüne kadar geçirdiği en büyük operasyonu yaşadı ve resmen yeniden doğdu. MSN artık hem eski MSN, hem de yepyeni bir MSN. Eski arkadaşlar ve işlevler orada, üzerine yepyeni sosyal ağ yetenekleri eklenerek herkese ulaşabilme imkanı eklenmiş.

Gelin yeni özelliklere birlikte bakalım:

1 Windows 7 Optimizasyonu

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7'nin arayüzüyle uyumlu, estetik olarak tatmin edici bir MSN söz konusu.

Windows XP destekelemiyor, Vista ve Windows 7'de olan teknolojilerden yararlanıyor. Windows 7'de Vista'dan daha iyi çünkü görev çubuğu entegrasyonu ve kullanım kolaylığı var. Yani yeni MSN, işletim sisteminin bir parçası gibi oluyor.

Eskisinden vazgeçmem mi diyorsunuz?

2 Farklı görünümler

Microsoft eski MSN'i sevenler için 2 farklı görünüm sunuyor. ister sekmeli kullanın, ister klasik. Klasik görünüm de eskisinin birebir aynı değil ama eski tasarımı aynen taşıyor.

3 Sekmeli konuşmalar

Bütün internet tarayıcılar sekmeli oldu, Messenger'ın nesi eksik? Ekranı dolduran pencerelere güle güle diyin çünkü sekmeli MSN çok temiz, çok derli toplu ve kullanımı çok daha kolay.

Paylaşmak ve bulmak

4 Kişiselleştirme ve paylaşma

Mesaj atmanın ve durum güncellemenin haricinde yeni Messenger'ın kritik bir yeteneği var.

Durum güncellemenize url eklediğinizde o sayfanın küçük bir önbakışını görmek mümkün oluyor. Üstelik sosyal ağları da buraya ekleyerek sadece MSN üzerinden durum güncellemesiyle facebook gibi ağlarda da durum güncelleyebiliyorsunuz.

5 Arama entegrasyonu
Messenger'ın bir diğer kritik özelliği de sözlüklere benzer bir şekilde ama daha farklı dinamik konu bağlantıları ekleyebilme.

Durum güncellemenizde Black Label Society mi yazdınız? Bu grubu tanımayan bir arkadaşınız varsa, grubun ismini arama bağlantısı olarak verebilirsiniz. Tıklanınca arkadaşlarınızın karşısına Bing arama sonuçları çıkar.

Webcam kullananlar için

6 HD video kayıt

Messenger'ı video sohbet için kullanan webcam kuşları da yeni sürüm ile daha mutlu olabilir. Çünkü yeni sürüm HD video destekliyor, bağlantınız varsa daha kaliteli ve detaylı görüşebilirsiniz. Kayıt alabilirsiniz. Hatta bunun ötesinde video sohbet esnasında oyun oynayabilir, paylaşabilir ve sohbet edebilirsiniz.

7 Paylaşım zenginliği

Fotoğraflarını Flickr ve Facebook üzerinde paylaşanları bile kendine çekmek istene yeni Messenger, güçlü özellikler sunuyor.

Windows Live'daki bütün fotoğrafları istediğiniz site ile entefre etmek mümkün. Facebook'taki ya da başka bir sitedeki fotoğrafları, YouTube videolarını ve daha fazlasını Messenger içerisinden kolayca paylaşabilirsiniz.

MSN her yerde!

Cepte de olacak

8 Messenger Connect

İnternet siteleri de Messenger'ı entegre edebilecek, bu sayede bir sitede takılan arkadaşlarınız ile birbirinizi görüp sohbet edebilecek, paylaşım yapabileceksiniz.

Sosyal ağlara gerek kalmadan, farklı platformlarla iletişimde aynı aracı kullanabilmek, güzel bir gelişme.

9 iPhone ve Windows Phone 7 için MSN

Messenger hem iPhone'a hem Windows Mobile ceplere ve haliyle çıkacak olan Windows Phone 7'ye çıkıyor. Android ve Blackberry'den henüz ses yok ama neler olacak bekleyip göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

xp desteklemiyor mu ? :( window 7 nerde kuracam peh.....

akılları sıra xp den vazgeçircekler milleti.

peki ben ne yapıyorum firefox 3.6.4, ve diğer her programın son sürümünü kullanıyorum. neticede ms ile ilgili bir güvenlik açığı varsa kapatmak zorundalar.

windows xp neden desteklenmiyor? Saçmalık ! En çok kullanılan işletim sistemi halen xp ! Ayrıca en oturmuş işletim sistemide...

msn i geliştirmeleri güzel fakat bildiğim kadarıyla şuana kadar çoklu msn açılamaması bence büyük bi sorun ve çoğu kullanıcıyı farklı eklenti programlara itiyo tüm gelişimin yerine sağdece çoklu msnin standart olarak gelmesini tercih ederdim ...

arkadaşlar acaba kimlerin sizi kişi listesine eklediğini gör kısmınıda düzelttiler mi acaba.. sizin ekledikleriniz listede görünmüyor ama karşı taraf eklerse sizi o zaman listede görünüyor..

bug'lardan arınana kadar şimdilik forever 8.5

Cop bidonu msn. Bir yukledim pc e sonra kaldirdim sonra kurmaya calistim, msn calisiyor diyor oysa pc de msn yok.

Ne zaman piyasaya çıkacak bu sürüm?

iphona çikması iyi...

Windows Live Messenger'ın Yapı 2009 sürümünden itibaren, Messenger'da artık dosya paylaşmaktan nefret ediyorum. Çok yavaş bir transfer hızı var. 3-4 MB'lık bir dosya 8 Mbit bağlantı ile 15 dk'da gider mi yahu?

Fotoğraf transferi rezalet ötesi! Karşı taraf paylaştığım fotoğrafı aldı mı, almadı mı anlaşılmıyor!

Herşeye de lütfen Facebook, Twitter vs. gibi saçmalıkları entegre de etmeyin lütfen. Ve yazılıma "paylaşım" özellikleri ekleyip, paylaşımı kaosa çeviren, ağırlaştıran bir sistem istemiyorum.

ben eski versiyonu kullanıyorum üzerinde değişiklik yaptım

Messenger da sevdigim en iyi ozellik herkezin bir penceresi olmasi boylece insani chat yapiyormus havasindan uzaklastiriyordu bu sekmeli olunca bana chat yapiyormus havasi veriyor ve nefret ederim chatten :(

XP'nin ömrü doldu artık bunu kabul edin, bu yüzdende geliştiriciler ona yönelik program yapmayı bırakmakta haklılar.

MSN kullanmıyorum, Gtalk ile her türlü konuşmam. Ama MSN için şunu söyleyim, hergeçen gün daha çok şişiyor ve kullanışsız oluyor.

ben kullanıyorum Windows Live Messenger Wave 4,ü yaklaşık 1 aydır çok özellikleri mevcut ama beta sürümü genelde yayınlanıyor 120 mb lık yeri kaplıyor resim ve link paylaşımı ve kişileri ek olarak yani face,tweter falan güncellemelerini görebiliyorsunuz,beta sürümü oldugu için malesef facebook ta online olan arkadaşları göremiyorsunuz sadece bakabiliyorsunuz en son neler olmuş die, çok etkileyici degil ama güzel ve windows7 de eklenti olarak görebiliyorum ve arada bir msn kapanıyor neden olarak hiç bir açıklama çıkmıyor ekrana :S

Çok güzel bir an önce çıksında indirip yükleyelim...

Sen de yorum yaz