Yenilikleri, artıları ve eksileriyle Chrome

Google'ın yeni silahı Chrome mercek altında: Artılar, eksiler, testler ve çok özel bir video...

Yenilikleri, artıları ve eksileriyle Chrome

Web tarayıcıları arasındaki rekabet gün geçtikçe daha çok kızışıyor. Bir zamanların vazgeçilmezi olan Microsoft Internet Explorer, artık yerini yavaş yavaş yeni arkadaşlarına bırakıyor. Her ne kadar bu tarayıcılar şimdilik Internet Explorer'ı tahtından edemediyse de yakın gelecekte web tarayıcı pazarının çok farklı bir boyuta taşınacağına şüphe yok. Zira CHIP Online olarak size sıcağı sıcağına sunduğumuz haberlerde, Google'ın da web tarayıcı pazarına Chrome ile girdiğini duyurmuştuk.

Microsoft'a her bakımdan rakip olan ancak web tarayıcısı konusunda Internet Explorer ve türevlerine bağımlı kalan Google, Chrome ile buna bir son vermek niyetinde. Bilindiği gibi yapılan birçok araştırma, halen web tarayıcı pazarının liderinin IE olduğunu ortaya koyuyor. Google'ın hizmetlerinin birçoğuna ise bu tarayıcılar sayesinde erişilebiliyor. Hal böyle olunca Google, bugüne kadar aslında bir bakıma Microsoft'un eline muhtaç durumdaydı.

Şimdiyse Chrome ile hizmetlerini kendi web tarayıcısıyla kullanıcılarına ulaştırmak isteyen Google, dün kullanıcılarına ilk beta sürümü sundu. Şimdilik sadece Windows XP ve Vista için sunulan Chrome, yakında Linux ve Mac OS için de hazır hale gelecek.

İncelemeyi okumaya başlamadan önce, buradaki videoya mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

CHIP Online editörleri Google'ın bu yeni web tarayıcısını mercek altına aldı ve kullanıcılara sunduğu fonksiyonları tek tek inceledi. İşte A'dan Z'ye Google'ın yeni bombası Chrome...

İndirin: Google Chrome Beta (Windows Vista / XP)

Chrome: Sade ama kullanışlı

Yayınlanalı henüz çok kısa bir süre geçmesine rağmen kullanıcıların yoğun bir ilgisiyle karşılaşan Google Chrome, web tarayıcı pazarına yeni bir soluk getireceğe benziyor.

Bunun ilk sinyali ise Chrome'un yüklenmesinde kendini hissettiriyor. Aslında buradan indirdiğiniz dosya Google Chrome'un kurulum dosyası değil. Dosyayı indirip çalıştırmaya başladığınızda, asıl kurulum dosyası indirilmeye başlanıyor. Neyse ki bu işlem çok uzun sürmüyor ve tamamlandığında, tarayıcı da kullanıma hazır hale geliyor.

Programın yükleme işleminin bitmesinin ardından karşınıza gelen Chrome'un ilk penceresinde Mozilla Firefox'ta kayıtlı bulunan şifrelerinizi, web geçmişinizi ve bookmark'larınızı anında Chrome'a geçirmeniz mümkün. Böylece Firefox'ta kurulu olan düzeninize aynı şekilde, hiç bozmadan Chrome ile devam edebilme şansınız var.

Ancak bir noktanın altını çizmekte yarar var: Google'ın Chrome tarayıcısı henüz beta aşamasında olduğundan, yazılım RSS desteği gibi bazı önemli fonksiyonlara sahip değil.

Chrome'u yükledikten sonra son derece sade bir görünüme sahip olan bir web tarayıcısıyla karşılaşacaksınız. Firefox ile karşılaştırıldığında nispeten çok sade kalan Chrome, beta aşamasında olmasına rağmen aslında birçok işlevi içerisinde barındırıyor.

İndirin: Google Chrome Beta (Windows Vista / XP)

Sekmeli pencereler

Şimdi isterseniz Chrome'un özelliklerine göz atalım:

Chrome'u açtıktan sonra bir web sayfasına girdiğinizde Firefox'ta bulunan 'durum çubuğu'nun Chrome'da yer almadığını fark edeceksiniz. Ancak Google, durum çubuğunun görevini şimdilik tarayıcının altında bulunan yarı saydam görünüme sahip bir sekmede sağlıyor.

Internet Explorer, Firefox ve Opera'da olduğu gibi sekmeli pencerelerle birden fazla web sayfasını tek bir Chrome penceresiyle açabilmek mümkün. Her sekmenin ise kendine özel ileri, geri ve tekrar yükleme butonları bulunuyor.

Chrome'un en dikkat çekici yanı ise kullanıcıları canından bezdirecek hata mesajlarıyla uğraştırmaması. Örneğin Chrome'da dört farklı sekmeli pencereyi açmak suretiyle 4 farklı web sayfasını ziyaret ediyorsunuz. Ancak bu web sayfalarından bir tanesi Chrome'nuzda probleme neden oldu. Bu durumda akla gelen ilk şey diğer web tarayıcılarında olduğu gibi yazılımın hata verip kendini kapatması.

Oysa Chrome, açılan her yeni sekme için Windows Görev Yöneticisi'nde yer alan listeye yeni bir 'chrome.exe' eklediğinden dolayı, hataya neden olan sekmeyi burada sonlandırmak suretiyle sadece ilgili sayfanız kapanıyor, ancak diğer Chrome sekmelerinde yine sörf yapmaya devam edebiliyorsunuz.

Ancak bunun bir de bedeli var. Her sekmenin ayrı bir "chrome.exe" olarak algılanması, işlemci kullnımının da bir anda tavan yapmasına yol açabiliyor. Nispeten eski bir işlemci kullananlar, Chrome ile 4-5 sekme açtığında zor durumda kalabilir.

İndirin: Google Chrome Beta (Windows Vista / XP)

Gayet hızlı ve stabil

Firefox kullanıp da yavaşlıktan şikayet edenlere müjdeli bir haberimiz var: Google Chrome'un Firefox ile karşılaştırıldığında gayet hızlı bir web tarayıcısı olduğu söylenebilir. Tarayıcının ilk açılması çok kısa sürüyor ve dilediğiniz sayfaya anında bağlanabiliyorsunuz.

Bunun yanında web sitelerinde yer alan müzik ve videoları da destekleyen, Java ve flash uygulamalarını sorunsuz bir şekilde çalıştıran Chrome, PDF dosyalarını da son derece hızlı bir biçimde ekrana yansıtabiliyor.

Chrome'u yüklediğinizde ilk bakışta diğer tarayıcılarda bulunan 'ana sayfa' butonunu görmeyebilirsiniz. Fakat istenildiğinde bu butonu pencereye dahil etmek kullanıcıların kontrolünde. Bunun için İngiliz anahtarı işaretine tıklayıp Seçenekler'e girin ve Temel Bilgiler sekmesinin altında bulunan Ana Sayfa kısmındaki 'Araç çubuğunda Home düğmesini göster'in yanında bulunan kutucuğu işaretleyin.

Home yani ana sayfanızı kendiniz belirlemek istiyorsanız da yine aynı yolu izleyerek 'Şu sayfayı açın'ı işaretledikten sonra herhangi bir web sayfasının adresini bu kısma girebilirsiniz.

İndirin: Google Chrome Beta (Windows Vista / XP)

Chrome'un web geçmişini temizleme

Seçenekler'e girdiğimizde Temel Bilgiler sekmesinde 'Varsayılan tarayıcı' kısmına girerek Google Chrome yazılımını bilgisayarınız için 'varsayılan web tarayıcısı' olarak atayabilirsiniz. Bunun için 'Google Chrome varsayılan tarayıcım olsun' butonuna tıklamanız yeterli.

Yine Temel Bilgiler kısmına girdiğimizde 'Başlangıçta' bölümünü görüyoruz. 'Ana sayfayı açın' seçili ise Chrome'u her açışınızda ana sayfanızda yer alan web sayfanız otomatik olarak açılacaktır. 'En son açık olan sayfaları geri yükle' ise Firefox'tan anımsayabileceğiniz bir özellik: Bu fonksiyonla Chrome'da en son ziyaret ettiğiniz web sayfaları tekrar Chrome'u açtığınızda tek tek uğraşmadan otomatik olarak hepsi karşınıza gelecektir.

'Şu sayfaları aç' kısmına tıkladığımızda ise 'Ekle...' butonunu kullanarak Chrome'un her açılışında istediğiniz web sayfalarının ayrı sekmelerde açılmasını sağlayabilirsiniz.

Web geçmişinizi yani daha önce ziyaret ettiğiniz web sayfalarını görmek için ise yine Chrome'un anahtar simgesine tıklayarak Geçmiş bölümüne girin. Ardından Chrome'u kurduğunuz ilk andan bu yana ziyaret edilen web sayfaları tek tek karşınıza gelecektir.

'Şu gün için geçmişi sil'i tıkladığınızda ise o güne ait olan tüm geçmişi anında silebilirsiniz.

İndirin: Google Chrome Beta (Windows Vista / XP)

Chrome ile dosya indirme

Chrome ile dosya indirmek istediğinizde indirilen dosyayı Chrome'un sol alt köşesinden takip edebilirsiniz. Yüklediğiniz dosyayı çalıştırmak istediğinizde ise Chrome'un indirilen dosyaları kaydettiği klasöre gitmekle uğraşmak yerine, hemen Chrome ekranında indirilen programın üzerine çift tıklamak suretiyle ilgili programı çalıştırabilirsiniz.

Chrome ile indirilen dosyaların tümünün bir dökümünü görmek istiyorsanız, anahtar simgesine tıklayarak 'İndirilenler' kısmına girebilirsiniz.

Eğer Chrome'daki şifrelerinizi, web geçmişinizi ve diğer tüm özel verilerinizi silmek istiyorsanız şu yolu izleyin: Anahtar simgesine tıklayın 'tarama verilerini temizle'yi seçin ve karşınıza gelen listede yer alan öğeleri işaretleyerek Chrome'daki bilgilerinizi temizleyin.

Ancak 'Şu döneme ait verileri temizle'nin karşısında yer alan bölüme dikkat edin: Sileceğiniz bilgiler bir gün için geçerli olacaksa 'son gün', bir hafta içinse 'son bir hafta', süresiz içinse 'her şey' seçili olmalı.

İndirin: Google Chrome Beta (Windows Vista / XP)

Ardınızda iz bırakmayın

Google'ın Chrome ile kullanıcılara sunduğu önemli özelliklerden biri de Gizlilik fonksiyonu.

Daha önce Safari dışında diğer tarayıcılarda yer almayan ve Google'ın kullanıcılara sunduğu bu özellik ile hiçbir iz bırakmadan dilediğiniz sayfalarda özgürce dolaşabilirsiniz.

Resimde de gördüğünüz gibi 'Yeni gizli pencere' seçeneğine tıkladığınızda farklı bir pencere ile karşılaşacaksınız. Bu pencerede gireceğiniz herhangi bir web sayfası ise kesinlikle geçmiş listesinde kayıt altına alınmayacak. Bu sayede gizli bir şekilde girmek istediğiniz web sayfalarını meraklı gözlerden koruyabileceksiniz. Aynı şekilde, bir bağlantının üzerine gelip sağ fare tuşuna bastığınızda da, açılan menüde 'Bağlantıyı gizli pencerede aç' seçeneği sizi bekliyor olacak.

Ayrıca Crome'da adres çubuğuna bir adres girmeye kalktığınızda, daha ilk harfte önerilerle karşılaşacaksınız. Tabi bu noktada Chrome'un Google'a ait olma avantajını sonuna kadar kullandığını belirtmekte de yarar var.

İndirin: Google Chrome Beta (Windows Vista / XP)

Pop-up engelleme ve phising koruması

Chrome ile indirilen dosyaların nereye kaydedileceğini belirlemek istiyorsanız bunun için anahtar simgesine tıklayın ve Seçenekler'e girin. Ardından 'Küçük Düzenlemeler' sekmesine girin, İndirme konumu kısmındaki Gözat... butonuna tıklayın ve yeni klasörü belirleyin.

'İndirmeden önce her dosyanın nereye kaydedileceğini sor'u işaretlediğiniz takdirde, indirilen her dosyanın yükleme işleminin sona ermesiyle, o an Chrome, dilediğiniz yere dosyayı kaydetmenize olanak verecektir.

Bu özelliklerinin yanında pop-up engelleyicisi ve phishing koruması da bulunan Google Chrome, şimdilik reklamları engellemekiçin özel bir seçenek sunmuyor.

İndirin: Google Chrome Beta (Windows Vista / XP)

Benchmark: SunSpider JavaScript işleme

Google Chrome, JavaScript performansını belirlemek için kullandığımız SunSpider testinden alnının akıyla çıkmayı başardı. Firefox 3.1 Alpha 2 pre sürümünün elde ettiği 2.773 ms'ten sonra en iyi değere imzasını atan Chrome, 3.215.8 ms'lik performansıyla Internet Explorer 8 Beta 2'yi de açık ara geride bırakmayı başardı.

Bu arada Google Chrome'un Acid 2 testinden başarıyla geçtiğini, Acid 3 testinde ise, diğer tüm tarayıcılar gibi başarısız olduğunu da küçük bir not olarak belirtmekte yarar var.

İndirin: Google Chrome Beta (Windows Vista / XP)

Sonuç: Google, Chrome ile iyi başladı

Google Chrome, hız, kolay kullanım ve istikrar konusunda, yeni bir tarayıcı olmasına ve henüz Beta aşamasında bulunmasına rağmen son derece başarılı. Ancak masada duranın bir Beta sürüm olduğunu da unutmadan, Google'ın daha alması gereken çok yol olduğunu da kabul etmek zorundayız.

Kısa bir özet yapmak gerekirse, işte Google Chrome'un göze çarpan en önemli artı ve eksileri:

+ Sade bir tasarıma sahip.
+ Açılma ve yeni sekme açma hızı çok iyi.
+ Pop-up engelleyiciye sahip.
+ Phishing koruması sunuyor.
+ Gizli sörf imkanı sunuyor.
+ Her sekme ayrı bir işlem olarak çalıştığından, çözkmelerde tüm tarayıcı bir anda çökmüyor.
+ JavaScript performansı oldukça yüksek.
+ Adres çubuğu son derece kullanışlı.

- RSS desteği yok.
- Reklam engelleme söz konusu değil.
- Ana sayfa düğmesinin neden gizli olduğunu anlamak güç.
- İşlemci kullanımı çok yüksek (Bunu artılar arasında saydığımız her sekmenin ayrı bir işlem olarak algılanması ile ilgisi var).

İndirin: Google Chrome Beta (Windows Vista / XP)

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 60 Yorum

Bence hiç kullanışlı değil Firefox2un yerini tutamaz asla.

Güzel ve sade olmuş hızıda idare eder ama firefoxun yerini tutamaz

Görev yöneticisinde her sekme için Chrome.exe açmak yerine Firefox ve IE8 de bulunan sekme kurtarma yöntemi cpu kullanımını oldukça azaltırdı. Sırf farklı ya da cool olacağım diye %50-60 işlem gücü heder edilmez ki. Stabil sürümünü bekleyeceğim, bu tür eksiklikler giderilir firefox'daki kadar özelleştirmeye ve eklentiye destek verir diye ümidediyorum.

İşlemci kullanım sorununu hallederlerse süper olur. Firefox gibi kalabalık değil sade. ancak explorer dışındaki diğer tarayıcılar gibi belli sayfaları açamıyor. (www.ataonline.com.tr adresini deneyin)

çok beğendim

Hiç bir zaman ön yargı ile yaklaşmam diğer arkadaşlar gibi. Yok Firefox'dan başka tanımam, yok Opera'dan başka kullanmam vs... Denemeden nereden bileceksin ki diğerlernin daha iyi olduğunu? Bu konuda geniş ve alternatiflere açık olmakta fayda var.

ama şöyle bir hata var kutucuklar gözükmüyor
yani mesela chip online anketine oy atıcaksınız
yanındaki kutucukları işaretledin mi
işaretlemedin mi anlayamıyorsunuz

ama şöyle bir hata var kutucuklar gözükmüyor
yani mesela chip online anketine oy atıcaksınız
yanındaki kutucukları işaretledin mi
işaretlemedin mi anlayamıyorsunuz

pardon windows resmi olmayan temada öyleymiş
normal vista temamı yükledim tekrar düzeldi

harikasın chrome ama bi o kadarda eksiklerin var ben daha fazlasını bekliyodum

İşlemciyi çok fazla kullanıyor bu sorunu çözerlerse firefoxun yerini alabilir bende :) ama şimdi firefox.

eee ne var bunda.bütün bu özellikler aynen hatta daha fazlası mesela reklam engelleme v.s. firefoxta da var.sırf değişiklik olsun die kullanılabilir.yoksa zırt pırt tarayıcı değişikliği yapcak değiliz.şu da var:beta olduğu için geliştirilirse ve firefoxu gecerse o zaman iş değişir ;)

Anasayfa(Home) düğmesi gizlenmiş,geri getirmek için seçeneklerden Araç Çubuğunda Home Düğmesini Gönder yazısını işaretleyiniz...Güzel tarayıcı olmuş.Zamanla geliştirilecektir.IE'nin atak yapması şart :)

Makalede sekmelerle cpu kullanimi arasinda baglanti kurulmus ama bu YANLIS bir yaklasim. Process kullanilmasi, belirgin olarak sadece hafizaya yuk bindirir, bilgisayarinizda hic program calismazken bile onlarca process calisir zaten. Ayrica, baska bir ayrinti, her tab ayri process'te calismiyor. Ayni subdomain'e ait tablar, tek process icerisinde calisiyor, hafiza kullaniminda avantaj icin dusunulmus bir ozellik, eksisi, chip sayfalarinda gezerken, 10 sayfa actiniz diyelim, birisi gocerse tum chip sayfalari kapanir. Ama diger sayfalar kalir, keske ayni subdomain'de dahi ayri process'e izin verselerdi, tabi onlarca sayfada gezinirken 1GB hafiza gitmesi bile kolay (Ayri process ozelligi sanirim IE8 ile birebir ayni). Gelelim cpu kullanimina. Cpu kullanimi tamamen chrome'un js calistiricisindan kaynaklaniyor. Chip js kodlari, chrome js calistiricisini yamultuyor (daha dogrusu, chrome js calistiricisinda bug var). Tespit etmek cok kolay, js debugger'i calistirip "break" komutunu calistirdiginizda cpu kullanimi normale donuyor. "continue" dediginizde de yine cpu kullanimi %100. Makalede ki yanlis bilgilendirme duzeltilirse guzel olur.

güzel,iyi,hoş ama firefox dan ne artısı var sadelikte iyi ama bu kadar da bombos durmazki.hesap makinası gibi.begenmedim ben valla.su an için firefox 1 numara...

chip online nereye koşuyor ?

Google serverlardan sunulan chrome ile yukarda anlatılan chrome arasında ki farkı anlatmak için everest dağını örnek vermek bile az kalır !

Ne yani , Google size özel bir chrome mu yaptı ? 2 dakika boyunca açık kalamayan ve birçok sorunu içinde barındıran bu tarayıcınında pompalanması hiç doğru değil. Chip bu tip haberlere ağırlık vermeye başladı.

Sadık kitlenize ihanet etmeye başladınız sevgili chip ekibi. Sizden biraz daha "tarafsız" incelemeler bekliyoruz.

Sonuç olarak : Google Chrome beta tam bir felaket. Google Talk'tan sonra Google için ikinci boşa atılmış hamle olacak tahminim. Ama yinede web tarayıcı pazarı ile anında mesajlaşma programları pazarı aynı durumda değil. Buradan kendine bir pay çıkartabilir belki.

yola şimdlik safari ile devam !!!

Hmm, kucuk bir duzeltme yapmak lazim. Ayni subdomain icin degil, CTRL + click seklinde acilan yeni tablari ayni process icerisinde calistiriyor. Bu biraz daha enteresan, chip'te gezinirken, ctrl ile linklere tiklayarak acarsaniz, actiginiz bir linkteki sayfa gocerse hepsi gocecek demek.

güzel bir inceleme olmuş

İçinde bulunduğumuz yıla kadar en iyi web tarayıcı programının ne olduğu sorulsaydı buna verilecek cevap büyük bir olasılıkla Firefox olurdu;fakat Modzilla çıkartmış olduğu son Firefox sürümü 3 ile bence başarısını perçinlemekten ziyade pazar kaybedecek gibi. Özellikle çok sayıda sekme açtığımızda aldığımız program göçme hataları, bir çok kullanıyıcıyı bezdirecek cinsten şayet google chrome firefox un bu problemlerini sadelikle yerine getirebilecekse benim tercihim olabilir.

IE8 Firefox safari karışımı bişe. daha ilk sürüm ve kısa zamanda çok iyi yere geleceğine inanıyorum. sadelik olarakta arakdaşın biri hesap makiansına benzetmiş. bana göre bir browserdan istediğim yeteri kadar boş alan ve sayfa okuma sahası. cincik boncuklarla doldurulup gezinme alanini daraltma değil. bir firefox kullanıcısı olarak önemli eksikliklerin kapanması halinde direk geçiş yapacağım. şahsen arayüz ve basitlik fena değil. sistemin bir sürü işlemleri kendinden yapıp bize sadece basit bir arayüz ile geniş gezinme sayfası ile gezinmeyi sağlayan google a candan teşekkür.

Evet beğendim amaa , anasayfa ikonunu bulamadm xD

Firefox'taki adblock tarzı bir eklenti çıkmadığı sürece kullanmayı düşünmüyorum.

bence iyi başlamadı son sekmeyi kapatınca tarayıcıda kapanıyor oysa opera gibi hızlı erişim sayfası yapabilirdi...

google chromede touh padı in sayfa kaydırma çubuğu çalışmıyor sadece aşağı kayıyor yukarı kaymıyor...

E8 Firefox safari karışımı bişe. daha ilk sürüm ve kısa zamanda çok iyi yere geleceğine inanıyorum. sadelik olarakta arakdaşın biri hesap makiansına benzetmiş. bana göre bir browserdan istediğim yeteri kadar boş alan ve sayfa okuma sahası. cincik boncuklarla doldurulup gezinme alanini daraltma değil. bir firefox kullanıcısı olarak önemli eksikliklerin kapanması halinde direk geçiş yapacağım. şahsen arayüz ve basitlik fena değil. sistemin bir sürü işlemleri kendinden yapıp bize sadece basit bir arayüz ile geniş gezinme sayfası ile gezinmeyi sağlayan google a candan teşekkür. çok dogru söylüyor

Tek Kelimeyle : OLMAMIŞ ve bu arada;
Google Chrome 'u beğenen arkadaşlar, acaba bu tarayıcıyı microsoft çıkartsaydı ne düşünürlerdi?

Logodaki renkler Windows logosunun renklerine benziyor. Tesadüf mü acaba?

Eklentileri eksik. Java çalışmıyor yardımcı olabilirmisinz?

cok berbat olmuş cok yavaş ..........

anasayfa ikonunu ingiliz anahtarından yapacaksın

Bence Başlangıç İçin Mükemmel... Yavaş diyen arkadaşları hiç anlamıyorum. Firefox 3 ten daha hızlı. test sonuçlarında da bahsedilmiş zaten. Şahsen çok beğendim. Explorer'a elveda...firefox ayağını denk almalı.

unutmayın bu ilk sürüm BETA, en az 1 yıla ihtiyackarı var, değerlendirmem; gayet iyi ve hızlı olmuş. başlangıç için çok iyi. firefox'un ilk sürümlerini hatırlarsanız chrome'un gücünü anlarsınız.

Beta bir yazılım için bir hayli iyi. Çok hızlı açılıyor, sayfa oluştuma performansıda çok iyi. Hatta firefox ile çalışmayan e-devlet sitelerinde bile sorunsuz çalışıyor.

yavaş mı :D Siz bitcometi açık unutmuşsunuz heralde. benim kullandığım en hızlı browser

Aman sakin yuklemeyin... Cok dikkatli okuyunca bakin neler cikiyor altindan: http://news.cnet.com/8301-13860_3-10030522-56.html?tag=txt
Diyor ki: "By submitting, posting or displaying the content you give Google a perpetual, irrevocable, worldwide, royalty-free, and non-exclusive license to reproduce, adapt, modify, translate, publish, publicly perform, publicly display and distribute any content which you submit, post or display on or through, the services. This license is for the sole purpose of enabling Google to display, distribute and promote the services and may be revoked for certain services as defined in the additional terms of those services." --- Kalsin, tesekkur ederiz. Biz Firefox'a devam...

hiç güvenli değil olacağınıda sanmam,zaten google arama motorunda girilen verilerden kullanıcı profili hakkında bilgi topluyordu,firefox ve operaya devam

Sert bir IE taraftarıydım. Fakat şu an google ile tarayıcımı değiştiriyorum....
Ayrıca özelliklerinde belirtilmemiş fakat ingilizce yazma özelliği kontrolü de mevcut...
'I like web searching' yazarken bir sorun yok fakat Türkçe kelimelerin altı kızıl kızıl...

FxDev.org

Bu tarayıcıya yavaş demek için alkollü yorum yazılmış olsa gerek...

http://www.gadgets-reviews.com/chrome-vs-opera-ie-firefox.html

Zaman dilimlerine bir bakın isterseniz...
Bellek olarakta diğerlerinden daha az kullanımı var. Özellikle açılıştan 10 dakika sonra kasılan firefox'a göre... ( hoş ; bu yazıyı da firefoxtan yazıyorum , el alışkanlığı ... :D ) Bence gayet başarılı olmuş. Özellikle kendini ie'nin hızlılığı(!) ve güvenliliği(!) ile kandırmaya çalışanlara duyurulur.

işlemci kullanımı gerçekten çok yüksek

Beyler ben indirdim memnun kalmadım. Bir Flash player eklentisi yarım saatimi aldı. Açıkcası hayal kırıklığı yarattı bende. Ama beta olmasına bağlıyorum. Şimdilik Operaya devam. Final sürümü çıkınca gene denerim. Ama şu anda kesinlikle piyasanın en hızlı ve güvenli tarayıcısı opera.

gerçekten çok hızlı işlemci sorununu çözerlerse firefox yerine bunu kullanırım kesin

Google daki kafa microsoft grubunda olsa microsoft ilk olarak savunma sanayi otomotiv saniyi ulaşım sanayine el atardı :D google kesin birine el atar :D

açıgı kapasınlar direk geliyorum

arkadaşlar takmış işlemci kullanımına...zaten tarayıcıyla sörf yaparken, arkada işlemcinizi aşırı derecede kullanacak ne çalıştırabilirsinizki. bırakın yesin işlemciyi yeterki sayfaları kararlı ve hızlı önüme getirsin...

FireFox Un Çini Olmuş Bence Mozilla Bu İşte Emsalsiz.

Beş para etmez...

rss dışındaki hepsi bnim için - rss önemli değil ama beta olmasına karşın ciddiden büyük bi başarı var eğer beta safasından başarıyla sıyrılırsa ve dahada geliştirirse alternatif olmaktan çıkar fakat işlemci problemi çok kötü shurf yaparken işlemciyi fazla kullanmayız(arkaplanda) ama olaki kullanmamız gerekirse burda sıkıntı yaratır. ama tüm tabların ayrı işlemde olamasından vazgeçilmesin daha pratik yollar bulunsun bence diğer herşey güzel.

Arkadaşlar bahsedilmeyen bir özellik daha;
-Yeni bir tab açın, o tabta da yeni bir internet sayfası.Sonra yukarıdaki tabı farenizle tutup sürüklemeye başlayın. Kendini ayrı pencereye taşıyor hemen. Çok güzel bir uygulama daha...

www.FxDev.org

İki Chrome Tarayıcısı açın tekini sürekliyp diğer tarayıcını tabına getirin onuda oraya tab olarak ekleyebiliyorsunuz ayın şekilde tam tersi tabları teker teker ayrı sayfa yapabiliyrsunuz böyle taşıyarak

Bir özellik daha...
-Mesela şu anda yorum yazdığım alan gibi yerlerin sağ alt köşesinden tutup istediğiniz şekilde büyültebiliyorsunuz. Sitenin tasarımına da dikkat ederek tabiki...
Facebook, blogger ve bir çok sitede bu özellik gerçekten çok işer yarıyor...

http://www.FxDev.org

açığı var daha çok zaman lazım kurmak için, beta profesyonel kullanıcılar içindir değilseniz kurmayın, yarardan çok zarar getirebilir size

Google Chrome gayet sade ve kullanışlı özellikle pop-up'lar da gayet başarılı.Ama bilmiyorum benim pcden mi kaynaklanıyor, Javascript'li yerlerde sorun çıkartıyor pc kasılıyor ve Google Chrome donuyor.Ama yine de güzel bir program.Güncellenirse tekrar kullanacağım.

Ben de büyük bir umutla kurudum.. Bazı insanları rahatsız edebilecek şekilde aşırı sade. Eyvallah dedim ve bi tarayıcıyı zorlayacak 3 siteyi, chip+milliyet+arabam.com, açtım. Opera %35-40 işlemci 130MB ram kullanırken chrome, %80 işlemci 120 MB ram kullandı. 10 MB ram ve insana "Sadece internette gez,çok karıştırma!" havası veren arayüzü için pek akıl kârı değil gibi şimdilik.

IE7 den başka daha tanıyamadım. IE7 çok güzel. Bir web geliştiricisi olarak söylüyorum. Bu açık kaynak programlar bizi frenliyor. Açık kaynak tarayıcılar çıktı, netscape bitti ve IE arasındaki geliştirme rekabeti de bitti. Artık daha yavaş bir şekilde internet teknolojileri ile karşılaşacağız. Hem, kim kime bedavaya birşey vermiş ki? Beleşe aldanmayın. Vardır altında mutlaka birşey.

Web geliştiricisi mi? IE7 web 2.0 için koca bi kabus. Bundan haberin var mı? Kocaman bir javascript framework`üyle çalışıyorsan debuging yapamazsın. Hahaha! IE7 den hoşlanan bir web geliştiricisi hahaha!

Arkadaşlar şimdiden tartışmak biraz mantıksız olmaz mı ? Çünkü bu Sonuçta BETA ! Eksikleri tabiki olacak. Google bu konuda sabırlı ve kararlı ise eksiğini fazlasıyla kapatacaktır diye düşünüyorum.

google chromede gizlilik ayarlarında opera ve firefoxta gib siteler Çerez bırakmasın diye bir şeçenek yok google tarayıcı testiten süpeliyim ama yinede hızlı yurdışında kendini daha iyi gösterir

Multi process mimarisi iyi düşünülmüş ancak hala tüm browser ın göçtüğüne bi çok defa şahit oldum.Yani sağlam bi bug fix işleminden geçmesi gerektiği kanaatindeyim.IE a gelince microsoft artık W3C konsorsiumunun ve ECMA nın standartlarına daha sağdık olsa uygulama geliştirecekler için bence daha iyi olur.

Yeni javascript engine baya güzel ancak aynı motoru Firefox 3 dede görüyoruz kaldı ki Firefox un bayağı zengin bi extension içeriği var.Chrome da extension desteğini vereceğini söylüyor ancak bunun zaman alması aşikar.

Şimdilik Firefox dan vazgeçmiyeceğim sanırım.

Açıkçası ben daha farklı bir şey bekliyordum java ve flash hızını denemek nasip olmadı henüz, sadelik anlayışı biraz fazla olmuş gmail eklentisi olabilirdi, ama dediğimiz gibi beta, daha çok gelişeceğine inanıyorum, Android için mini versiyonuda yoldadır sanırım. Şimdilik Firefox ve İE7 yi alternatifsiz görüyorum.

ben hep ie kullandım. şu anda da ie8 2 beta kullanıyorum. gayet memnunum. küçük hız farkları benim için pek önemli değil. google tarayıcısını asla kullanmayı düşünmüyorum. çünkü google'ı kullanıcı gizliliğine saygısız buluyorum. daha düne kadar kullanıcı dosyalarında da telif hakkı öngörüyordu kendisine de, çok tepki alınca vazgeçti. alternatif bir arama motoru olsa hiçbir google hizmetini(!) de kullanmayabilirim.

Yıllar sonra gelen ilk yorumum şu ki Google Chrome başardı. Bu makale ilk yayınladığında şahsen Chrome'u önemsememiştim. Malum Firefox kullanıcısıydım. Bende Firefox'un yerini tutmaz diye düşünüyordum. Ancak bu durumu 22. sürüme kadar sürdürebildim. Şimdi ise " Edge " konuşuluyor. Yine birileri önemsemiyor. Hali ile bende tabi ki... :-)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir