Navigasyon cihazı seçmenin incelikleri

Sürekli gündemde kalmayı başaran navigasyon cihazları hakkında merak ettiğiniz her şey...

Neden navigasyon cihazı almalısınız?

Neden navigasyon cihazı almalısınız?

Navigasyon cihazları üç ana unsurdan oluşuyor. Bunlar donanım (cihazın kendisi) harita sağlayıcı ve harita okuyucu yazılım. Üçü bir araya gelmeden bir navigasyonun varlığından bahsedilemez. Şöyle ki, donanım olmadan zaten eldeki veriler bir işe yaramayacaktır. Sadece haritaya sahip olmanız da size büyük ve katlanabilir tipteki standart haritalara göre pek bir şey sağlamayacaktır. Dijital bir haritaya sadece bilgisayarınızdan veya varsa yetenekli bir telefondan bakabilirsiniz. Ancak işin içine harita okuyucu yazılım girdiğinde kavram ortaya çıkmaya başlıyor. Yazılımın görevi cihazın aldığı konum sinyallerine göre haritayı okumak ve yorumlamak. Örneğin; evinizden iş yerinize gideceksiniz. Navigasyon cihazınızı açtığınızda kısa bir bekleme süresinden sonra yeriniz harita üzerinde gösteriliyor. Gidilecek istikamet olarak iş yerinizi belirlediğinizde seçimlerinize ("En Hızlı" veya "En Ekonomik" gibi) bağlı olarak rotanız çiziliyor. "En Hızlı" seçimlerde rotanız daha ziyade geniş yollar ve otobanlar üzerinden tanımlanırken, "En Ekonomik" seçimde ise size en az yakıt tükettirecek yollar kapsama alınıyor. Tabii dolambaçlı yolların sonrasında yolculuk sürenizin uzayacağını baştan kabul etmiş oluyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

En önemli noktalardan bir tanesi olan navigasyon cihazlarının işlemcisidir. Bu noktaya değinmemeniz oldukça enteresan. Çünkü navigasyon cihazlarının rota hesaplamasından tutun cihazı ilk çalıştırma ve uyduya kitlenme diye geçen özellikler CPU kalitesine ve hızına da bağlıdır. Ayrıca bazı 3 boyutlu özelliklerin kullanılmasına değinmedim bile. O yüzden cihaz alımlarında işlemci tipi ve hızınıza da bakmanızda yarar vardır deyip bu güzel makaleye bir katkım olsun. Saygılarımla.

@16 Oca 2013 18:03 Bence Marka Olarak Navitec Den Şaşmayın Hem Aradığınız bütün özellikleri içerip işlemcisi ve ram iiyi başarsoft haritalı igo primo olanı tercih edin ben yıllardır kullanıyorum sorun yok servisi de süper.

Bu arada uydu iletişimlerinin hepsi gecikmelidir çünkü güvenlikten çok verinin uzaktan alınmasıdır

cihazların güncelliğinden işlemcisinden bahsedilmemiş en çok sıkıntısız güncelleme veren işlemcisi ve servisi iyi olanları seçin

Haa Bu arada İlginç ve Çok fonksiyonlu Navigasyon cihazlarından ( Android Auto Double Ding ) ( Webde Arayınız ) Çeşitlerini Gördünüzmü Sizce en iyisi hangisi? ( Erisin mi ) Yoksa Daha iyisi hangisi? Cevap ve değerli yorumlarınızı bekliyorum..!

@11 Mart 2013 14:12 ben yaklaşık 5 yıldır aselsan kullanıyorumserviside süper sisli havada bile sorunsuzçalışıyor tünellerde bile uydu bağlantısı kesilmiyor tavsiye ederim harika bir cihaz kullanımı kolay yüzde yüz TÜRK malı gururumuz ASELSAN

Aslında en önemlisi gidecegin yönü zamanında güncelleme yapa bilen cihaz işlemcisi iyi olduğunu gösterir. Belki biraz daha pahalı olur ama Navigasiyon cihazının işlemcisi yüksek olması çok önemlidir. benim tercihim önce işlemcisine bakın.

En önemli olan şeyden hiç bahsedilmemiş. Navigasyonun amacı bir adrese sizi dogru bir şekilde götürmesidir. İçindeki harita dogru değilse veya o adres yoksa sizi ya dolaştırır ya da hiç o adresi bulamaz. Türkiye'de haritası güçlü olan modelleri tercih edin.

Sakın Piranha düşünmeyin. Teknik Servis YOK diyebiliriz. Çok sıkıntılar yaşadım. Piranha diye markayı kafanızdan silin. Diğerlerini denemediğim için bilmiyorum.

iki sene önce piranha sigma almıştım. ilk aylar iyi randımanlı. ondan sonra dokunmatığı bozuldu. sorun makınede değil bende. bukadar olumsuz yorumlara aldırmadan pıranha aldım. sakın ola ekranı kapasitif olanından başka navıgasyon olmayın. ben şimdi başka aldım. reklam olmasın diye ismını vermiyorum. şimdilik gayet iyi. yeni alacaklara : 5 inç olsun. dokunmatiği kapasitif olsun gerisi onemli değil. bu alet araçlarda kullanılır. varmı bilmıyorum arkasında kemera olanı çok iyi olurdu. araç kamerası olarakda kullanılır. istanbul için: her arabada bulunması gerek. biraz uzun oldu. saygilar.

GARMİN ON NUMARA BAŞARSOFT TÜRKİYEDE KALİTELİ GOOGLE DAHİL BAŞARSOFT HARİTALARINI KULANIYOR GARMİN NUVİ 50

MRB, KARDEŞ BEN DE GARMİN NUVİ 40 KULLANIYORUM. HİÇ MEMNUN DEĞİLİM, KISA OLAN YOLU HER ZAMAN TERCİH EDİYOR, BU KISA OLAN YOLLAR DA BAZEN STABLİZE VEYA BOZUK YOL OLABİLİYOR. AMA YİNE DE O YOLU TERCİH EDİYO. BANA YOL TERCİH HAKKI VERMİYO, BEN HER ZAMAN ASFALT YOLU TERCİH ETMESİNİ İSTİYORUM. BANA BU İMKANI VERMİYOR MAALESEF... SAYGILARIMLA

Peki hangi markayı tavsiye edersiniz,Piranhanın Türkiye haritası çok eski (3-5 yıl önce yapılan üst geçit görünmüyor,Eski ankara yolunu görmüyor,Otabanı görüyor Niğdeye rota çizdirdiğimde Silifke Sertavul geçidinden rota hesaplıyor 500-Km mesafe oysa Mersin -Niğde arası 180 küsür Km.) servise sorduğumda yazılım yenilemeniz gerek dedi

Valla bende samsung galaxy 10.1 tablet var naviasyon da var ama internet kesilinde oda kesiliyor en iyisi profesyonel olanlardır. Bunun için n11.com da güzel modeller var. Ben Filo Sistem diye bir firmayla görüşmüştüm daha önce 150 tl ye bile profesyonel bir ürün alabilirsiniz.

Filo Sistem adında bir firmadan Garmin Navigasyon aldım.Güncellemeler oldukça iyi tavsiye ederim.

roadstar 5040 5 inç iyi diye aldık sürekli sinyal kesildi sinyal kesildi en basit ihaz var hiç sorun yok bunu iyi diye aldık sorun çözülmedi herhalde çözülmez gibi bilen varsa yazarsa sevinirim yada paramı sokağa attım sayacağım

bende navking aldım istanbulda başıma gelmeyen kalmadı. güncelleme gelmiyor. destek zayıf aldığıma pişman oldumaraştırmalarıma göre next ye 5065 te kararverdim harita başarsoft yazılımıda igo pri mo tvsiye ederi tmc bilgiside online.

Merhaba dostlar. 1,5 - 2 yıl kadar önce, kullandığım Piranha Evoque Navigasyon cihazını babama verdiğim ve cihazdan memnun olduğum için, cihazımı yenilerken yine Piranha alayım dedim. Araştırdım. Bir arkadaşımın alma pişman olursun demesine rağmen Piranha No Traffic M Type aldım. Kullanmaya başladıkça gördüm ki cihazın haritası Evoque dan farklı bir harita ve güncel değil. Çoğu zaman yanlış yönlere girdim. Bazı yerler ise hiç yok. Kullanıma devam ettikçe zaman içinde daha da sıkıntı art

Navitechi tek gecerim.tomtom cihazda in numara ancak haritasi kotu garmin cihaz olarak yine iyi ancak kullanma fonksiyonlari ve haritasi navitech degil navitec cihazlar o kadar iyi olmasada isini sorunsuz yapiyor haritalari cok cok daha iyi

2010 yılında naviking aldım bana tam olarak kullanım desteği verilmedi 2 defa almış olduğum firma kanalı ile servisine gönderdim ama bir tülü kullanamadım konumunu bulmuyor işareti pasif durumda rotayı giriyorum belli bir süre sonda başlıyor uygun olan biryerden geri dön yada bilmem kaç metre sonra sola yada sağa dön diyor ama onun dön dediği yerde yol bile yok firmaya defalarca yazı yazdım netice alamadım farkını ödeyim üst modellerinden değiştirin dedim yinede yardımcı olmadılar.

Pirinha No trafic S teype aldım harita 2014 te takılı kaldı güncelleme yapmıyorlar. tmc kapalı aktif değil

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir