Optik sürücüye ihtiyacınız varsa...

Optik sürücü ne kadar gerekli? Gerekliyse hangi ürünü tercih etmeli? Hepsi bu rehberde...

Yazıcı özelliklerine bakın

Yazıcı özelliklerine bakın

Hem okuma hem yazma özellikleri sunan DVD sürücüler, eskiden daha çok yalnızca okuma fonksiyonları sunan modelleriyle tercih ediliyor olsalar da, günümüzde piyasada buna ek olarak yazma özelliğine sahip modellerle daha sık karşılaşıyoruz. Önceleri yazma özellikli olan optik sürücülere, yüksek fiyat etiketlerine sahip oldukları için kullanıcılar tarafından kolay erişilemiyordu. Ancak artık bu birimde düşen fiyatlar neticesinde gördüğümüz hemen her DVD sürücünün yazma özelliği bulunuyor. Hal böyle olunca satın aldığınız DVD sürücü ile hem DVD okuyabiliyor hem de yazdırabiliyorsunuz.

Diğer yandan aynı konu Blu-ray için de geçerli. Eğer yalnızca Blu-ray diskleri okumak size yetmiyor, aynı zamanda yazdırmak da istiyorsanız o halde Blu-ray yazıcıları incelemeniz gerekiyor. Bu modeller arasında yine dahili ve harici sürücüleri bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

Bence geliştirilmeli

72x CD okuyucuların tutulmamasının en büyük sebebi; okurken CD'leri patlatma gibi bir sorunla karşılaşılmasıydı. Yüksek açısal hızlara çıkıldığında CD fiziksel olarak esnemeye başlıyor ve bir noktadan sonra adeta tuzla buz oluyordu.

Bu devirde steam türü sistemleri kullanmak, optik sürücü sistemleri kullanmaktan daha maliyetli ve daha da maliyetli olacak. Dolayısı ile en azından çoğu ülkede devam eden bir sistem olur.

@02 Mar 2014 11:28 Bence de steam kullanmak Türkiye gibi pahalı ve kotalı internet kullanılan bir ülkede sorun oluyor.

@03 Mar 2014 16:24 Kota, yasakların yanında daha şirin ve masum görünüyor artık gözümde..

DVD sürücülere hala ihtiyaç var ve hala da kullanıyorum ve kolay kolay modasının geçeceğini de düşünmüyorum. bu mükemmel yazı dizisi içinde teşekkürler...

128 gb lık micro sd kartlar 1 tb lık sd kartlar varken yine 1 tb flash bellekler en kötüsü günümüzde 8 gb dan başlarken 8 gb lık 8 tl ye bulunabiliyorsa aynı dvd 25 30 tl blu ray ise bir dünya para bu gidişle disket gibi yok olacak ama yinede herkesin evinde usb li bir model ilerde olacak eminim buna çünkü usb li modelleri masaüstü dizüstü tabletler tv ler okuyabiliyor o yüzden dahili yerini tek cihaza bırakacak gibi

tabiki gerekli hala mp3 cd si yazıyorum hep istek hep istek :)

DVD'lere gerk var mı sorusuna, oyunları filmleri korsan mı indiriyorsun chip diye sorarak cevap veririm chip editörleri.. herkes illa onlin'dan alacak diye birşey yok.. oyun koleksiyonu, film koleksiyonu yapmak terimleri oldukça dvd-rom gerekli bir sürücü olacaktır.

Verilen bilgilerde hata var; 10 adet çift katman dvd ortalama 30 TL'ye satılıyor. 50'li çift katmanlı dvd paketi ise 100-120 TL arası fiyata sahip.

@04 Mar 2014 14:02 Çift katmanlı 8GB'lık disklerin fiyatları onlar...

Bir insanın CD/DVD arşivi varsa DVD sürücü her zaman lazım. Daha geçenlerde dört tane ASUS DVD yazıcı aldım kasam için...

isletim sistemi akıllı tekefondaki gibi olursa pc nin içinde gelir ve fabrika ayarları geri dön olursa o zaman sürücülere gerek kalmaz ise optik sürücüler tarih olur (dizüstü için söylemedim zaten dizüstün de yapıyorlar)

@07 Mar 2014 20:46 Bu dediğin Windows 8.1'de var zaten...

@07 Mar 2014 20:46 bu dediğini masaüstünde de yapabilirsin, o kadar zor değil... biraz araştır derim... hddye bu iş için bir bölüm yapmakla başlarsın...

Gereksiz bir teknoloji. Zamanında bütün verileri DVD'lere yedeklemiştim geçenlerde ihtiyacım oldu bir bakayım 3 yılda DVD'nin yapısı bozulmuş hiçbir cihazda okunmuyor. Üstüne bozulmasın diye piyasadaki en kaliteli boş DVD'den almıştım yüksek miktarda para dökerek.

@19 Mar 2014 21:04 Kuru, güneş ışığından uzak, loş ortamda kapalı olarak saklanmalıdırlar. Ayrıca, orta ve üstü kalitede markaları kullanmayı tercih edin.

@01 Nis 2014 18:18 teşekkürler tavsiye için, benim tavsiyem de optik disk alınmamalıdır

@19 Mar 2014 21:04 : Çok şaşırdım. Üç senede DVD bozulmaz. sizin saklama koşullarınızda bir sorun olmalı. Ben en ucuz piyasa malı Princo DVD medyaya 2005 te yazdığım verileri hala çatır çatır geri okutuyorum. DVD'ler de ilk günkü gibi pırıl pırıl. Zerre kadar bozulma belirtisi yok.

@19 Mar 2014 21:04 Birader sen DVD medyalarını balkonda mı sakladın? Ben de DVD medyaya yazıp arşiv yapan bir kullanıcıyım, DVD'yi zarfına koy, sonra da jelatin kılıf geçir sakla. Sonra bak bakalım verilerine bir şey oluyor mu? Princo DVD medya kullanıyorum. Hiç bir sorun yaşamadım. Yedi sene öncesinin kayıtlarını zarfından çıkardım okuttum, hiç bir sorun yok.

Optik medya vazgeçilmez bir üründür, ta ki SD kartlar ucuzlar, hacimleri büyük ve üretim maliyeti düşene kadar. Bu olduğunda optik medyaların yerine, oyun/programlar bunların üzerinden satılacak. Ama bunların ömrü, yinede optik medyalardan iyi değil ama eşitlendiğinde optik medya kesinlikle çöpe atılır. Çünkü üretimi yük olarak görülüyor, özellikle müzik ve film sektöründe; boşuna internet temelli hizmetler açmaya çalışmıyorlar.

Blue-Ray çıkalı kaç sene oldu hala fiyatını düşürmediler ve o yüzden yaygınlaşmadı

Hala tek katmanlı dvd ve cd ile idare ediyorum. Daha çift katmanlıya bile geçemedim. Bu kadar mı pahalı olur yahu?

Optik okuyucular halen bir zaruriyet. Bilgisayarınızda işletim sistemi çöktüğünde tekrar nasıl yüklemeyi düşünüyorsunuz? Flash disklerle mi? Maalesef flash disklerin böyle bir ayrıcalığı yok. Optik okuyucular hala donanıma doğrudan bağlı os gerektirmeyen yapılardır. İşletim sisteminiz çöktüğünde veya hard diskleriniz bozulduğunda illa ki kurtarma disklerine (cd ve dvd) ihtiyaç duyarsınız. Flash disklerle bunu yapamazsınız. yani sıfır veya çöken siyah ekrana düşen bir pc için optik okuyucu olmazsa olmaz.

@09 Eyl 2014 18:18 sen nasıl bir cahilsin. Flash disklerde yapamazmışız :D

@09 Eyl 2014 18:18 şaka mısın sen yahu? eğer şaka değilse, durumun çok vahim.. geçmiş olsun..

@13 Eyl 2014 05:56 Yapılır ama aynı anda 1 flaş belleğe windows ve kurtarma programı yüklenmez. Bir çok flaş bellek almak yedekte tutmak gerekir. Fakat cd veya dvd olunca istediğiniz kadar yedek tutarsınız kenarda. Lazım olunca da takıp kullanırsınız...

@09 Eyl 2014 18:18 bence optik sürücüler gibi arkadaşın da miadı dolmuş :) usb ile kurulamayan işletim sistemi yok, hatta arkadaş çöken bilg. usb işletim sistemleriyle veri kurtarmayı falan da bilmiyor... yazık, çok yazık...

@09 Eyl 2014 18:18 anakartın usb boot destekliyorsa, ki son yıllarda üretilen tüm makinalar bunu destekliyor 4gb flash disk üzerinden boot edebilen live linux sürümleri mevcut, optik medyanın nostalji olduğu kabul ediyorum ama zaruri olduğu doğru değil, 90lı yılların sonlarına doğru disketsiz makinalar gördüğümde bende biraz endişelenmiştim ama bugün disketi görse bomba diye karakola götürecek insanların olması optik medyalar için endişelenmemize gerek olmadığının en büyük kanıtıdır.

Optik okuyucular artık evrimini tamamladı. yeni çıkan tüm PC lerde artık USB den boot özelliği mevcut. Optik Medyaların sonu Disketlerle aynı. Optik medyalar 8-10 sene daha aramızda olacaklar ama kullanım oranları her geçen gün azalıyor. ve çoğu kullanıcı elini bile sürmüyor. ben sadece işletim sistemi kurmak için kullanıyorum. Tembellik den boot USB hazırlamıyorum. ama bilgisayarımda DVD sürücüsü olmasa USB den boot ederdim.

DVD sürücüsüz ve daha ince hafif dizüstü tercih ettim. Memnunum. USB bellek varken gerek duymuyorum, arşivci değilim. Arşivci olsaydım nas kurulumu yapardım.

@03 Eki 2014 22:26 nas kurulumda yaparmış . :D .

optik sürücüler artık tüm notebook bilgisayarlardan kaldırılmalı... böylece daha ince yapılabilirler.

dahil optik sürücüsündense harici daha mantıklı.

kullanmayıpta kendini çok bilmiş ilan edip sözde forum yazılarını ağzında geveleyen insanların durumu çok acı. bluray ler ucuzlasaydı keşke :( .. en sağlam ve günenilir medyalar.

Bence optik depolama teknolojisinin miadı doldu. USB bellekler, USB HDD'lerin maliyetleri optik depolama sistemleriyle kıyaslandığında optik depolamanın ne kadar israf olduğunun farkına varılacaktır.

Gerçek ve kaliteli müzik için lazer teknolojisini hiçbir medya geçemez. Mp3'ler zamanla kalite kaybı yaşarlar. Orjinal bir müzik cd'sini kaliteli bir kulaklıkta dinlediğinizde farkı hissedersiniz. O yüzden optik okuyucular her zaman var olacaklardır.

notebookumu alalı 2 buçuk sene oluyo bikere dahi optik sürücüsünü açıp içine cd-dvd koymuşluğum yokdur :D arada bozulmasın diye tuşuna basıp açıyom sonra gene kapıyom malum paslanmasın :D şu gereksiz aygıttan bizi kurtarsınlar artık ya yok olsun şu meret pc hafiflicek incelecek ne güzel.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir