Oynat Star Wars nasıl yapıldı? Star Wars serisinin 1977 de çekilen 5. Bölümündeki bilgisayar animasyonları nasıl gerçekleştirildi, bir fikriniz var mı?

Star Wars nasıl yapıldı?

Star Wars serisinin 1977 de çekilen 5. Bölümündeki bilgisayar animasyonları nasıl gerçekleştirildi, bir fikriniz var mı?

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

iğneyle kuyu kazma yöntemi ile yapılıyordu hehe!

müthiş gerçekten. adamların 30 yıl önceki bu fikirleri devrim gibi. helal olsun.

way bee adam ne zekiymiş... o zaman o imkanlarla bunu başaran adam şimdi olsaydı kim bilir ne buluşlar yapardı.

Zaten hep hayal edilir, sonra hayate geçirilir. Film yapımı hiç te yabana atılır bir sektör değil gerçekten.

Sakladıkları hala bır seyler var. 3d grafıklerı yaparken tek cızgının gelmesını bır sure beklıyordu. Yanı o zamankı pc ler cok zorlanıyor demektır. 3d grafıklerı nasıl renderlıyorlar ve renderlenen goruntuler ne kadar performanslı bır sekılde sahneye akıyor? Anımasyonla gercek goruntuyu nasıl bırlestırıyorlar? Bu sorular cogalabılır. Bunları cevaplamıyorlar maalesef.

valla 3D teknolojisi o zamanda varmıs heralde yandan yemişi yani ::)
ama gercektende yani mucize gibi bişi....

sakladıkları çok şey olduğu aşikâr. Ama render olayına gelince;
1 sn'lik görüntünün 24 kare fotoğraftan meydana geldiğini düşünürsek,
elde edilen 3B görüntüler asetat ile yazılan şeffaf naylonlara basıldıktan sonra, üzerleri el ile boyanabilir. Bunların üst üste bindirilmesiyle (1 saniyede 24 kare) render işlemi tamamlanmış olabilir.
Animasyon ile gerçek görüntü olayına gelince;
kalabalık bir ekip ile, eskiden fotoğrafçıların yaptığı analog foto-montaj sayesinde gerçek görüntü ile bilgisayar animasyonunu filmlerini (negatiflerini) birleştirmek mümkün. Negatifler banyo esnasında uygun şekilde kesilip üst üste bindirilirse, gerçek gör. ile anim. da birleşmiş olur.

Ama benim kafama takılan, o zamanın teknolojisiyle o 2B çizimi nasıl fıldır fıldır göndürdüğü. Benim eski celeron bilgisayar bile autocad ile 2B görüntüleri döndürmekte zorlanıyor.

Hayatımı değiştiren ve hayatıma giren herkese aşıladığım bir aşk bu... Star Wars'ı motion çekimini senaryosunu luke ve anakin skywalker'ı R2'yu obivanı yodayı hatta darth vader'ı cok seviyorum. anlatılması güç birşey bu aşk

Sen de yorum yaz