Bilgisayar Kursu geçerliliği için üye girişi yapın veya kayıt olun

Klavyenin Gizemleri

Özel Tuşlar

ÖZEL TUŞLAR

Esc: İngilizcede "escape" sözcüğünün kısaltması olan ve E-S-C harfleri ile gösterilen bu tuş, bir menüden veya bazı programlardan çıkmaya yarar. Özellikle PC oyunlarından çıkmak için kullanılır.

Enter: Klavye üzerindeki en büyük tuştur ve aşağı doğru bir ok sembolü ile işaretlenmiştir. Pek çok farklı işlevi vardır. Bunların en önemlisi ise bir seçeneği onaylamaktır. Örneğin bir programı çalıştırmak istiyorsunuz... Program simgesi üzerine tıklayıp Enter'a basabilirsiniz.

Kelime işlemcilerde ise yeni paragraf oluşturmaya yarar. Bu konudaki genel inanış Enter'ı her satırdan sonra kullanmak gerektiğidir ve bu son derece yanlıştır. Program cümleleri art arda dizip gerektiğinde bir alt satırdan devam ettirecektir. Enter ise bir paragrafı bitirip yeni bir paragrafa başlamak istediğinizde kullanılır.

Tab: Üzerinde biri sağa diğeri sola doğru yönlendirilmiş iki ok işareti vardır. Pek çok farklı işlevi bulunur. Windows'un pencereleri ya da menülerinde; simgelerin ve dosyaların arasında seçili olanı fare kullanmadan değiştirmeye yarar. Kelime işlemcilerde imleci önceden ayarlanmış bir karakter sayısı kadar ilerletmeyi sağlar. Excel yazılımında ise bir sonraki hücreye geçmek için kullanılır. Ayrıca Windows altında çalışan programlarda, farklı bölümler arasında ilerlemenize yardım eder.

Eğer Tab tuşunu Shift tuşu ile aynı anda kullanırsanız, anlattıklarımızın tümü ters yönde gerçekleşecektir.
DEVAMI:Ctrl - Alt Tuşları
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • bir önceki menüye ya da ekrana dönmek için basın

  Ziyaretçi
  23 Eyl 2014 19:22

 • BENCE COK SACMA

  Ziyaretçi
  10 Haz 2014 17:04

 • bence eksik

  Ziyaretçi
  16 May 2014 23:35

 • sanki biraz eksik...?

  Ziyaretçi
  16 Oca 2014 18:23

 • abicim tablette alt tuşu yokk kii. ?? napıcam ?? Lütfenn yardım edinn .. ? lutfen ..

  Ziyaretçi
  24 May 2013 18:47

Siz de yorumunuzu yazın
Dijital Hayat İpuçları

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar