10 yaşındaki minik kaşif!

O sadece 10 yaşında ama yaptığı keşif, hiç de yaşı kadar küçük değil!

10 yaşındaki minik kaşif!

10 yaşındaki uzay tutkunu küçük Nathan Gray'ın keşfi, bilim dünyasında şaşkınlık yarattı. Kanada Abbey Ridge gözlem evinin internette yayınladığı uzay fotoğraflarını inceleyen küçük Nathan, daha önce fark edilmemiş bir süpernova bularak bunu gözlemevine bildirdi. Böylece dünyanın en küçük uzay kaşifi ünvanını aldı.

Nathan'ın keşfi, bilimsel otoriteler tarafından da onaylandı ve bulduğu süpernova kayıtlara geçti. İşin ilginci Nathan'ın ablası da 2011 yılında aynı yöntemle bir başka süpernova keşfetmiş ve en genç kaşif olarak kayıtlara geçmişti.

Ancak ablasının başarısı Nathan'ı kıskandırmış olacak ki, o da kendini uzay fotoğrafları arasında süpernova aramaya vakfedince, ablasının rekorunu elinden alarak, en genç kaşif olarak anılmaya başladı çünkü Nathan süpernova keşfi yaptığında ablasının keşif yaptığı yaştan 33 gün daha gençti.

Uluslararası Astronomi Birliği şimdi bu süpernova avcısı küçük kardeşleri konuşuyor. Bakalım iki küçük rakip, ileride başka ne keşifler yapacaklar? 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bizim(Türkiye) 10 yaşındaki çocuklarda yeni küfür öğrenmenin peşinde..

@07 Kas 2013 12:47 kesinlikle

@07 Kas 2013 12:47 sen ne öğretirsen çocuk onu öğrenir. meraklı oldukları şey 'öğrenmek'tir, 'küfür! değil! küfür bildiği ve öğretebileceği tek şey olanlar tarafından yetiştirilen zavallı çocuklardan bırakın bugünü, büyüdüklerinde bile iyi haberler duyamayacağımız kesin..

ablasının suçu sokmuş çocuğun aklına bunları.. yok aslında ana-baba nın suçu evlendirselermiş erkenden kızı süpernova-mova karın mı doyurur bunlar ))

yine ablası bulmuştur ama bu sefer kardeşi adına bildirmiştir ablası uzmanlaşmış bu konuda benim fikrimce :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir