1500 yıllık ölü yosunu dirilttiler!

1.500 yıl önce donan bir canlının tekrar hayata dönmesi mümkün mü? Görünüşe göre cevap, evet!

1.500 yıl önce donan yosunu canlandırdılar

Antartika'da çalışan bilim insanları bir buz kütlesinin altında, 1.500 yıl önce donmuş bir yosun parçası buldular ve yosunu tekrar hayata döndürerek yeşillenmesini sağladılar.

Yeniden büyümeye başlayan yosun kütlesi böylece donmuş hücrelerin sağlıklı olarak yeniden hayata dönebileceğine dair teorileri destekleyen bir örnek oluşturdu. Bu çalışmadan yola çıkan bilim insanları, uzak yıldızlara yolculuk etmek isteyen insanları uyutmak, hastalıklarına çare bulunana kadar insanların dondurulması gibi "bilim kurgu" çözümleri gerçeğe dönüştürmek için yeni cevaplar bulabilecekler.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Uzak yıldızlara yolculuk mu? Gezegenlere demek istemiş heralde.

@06 Nis 2014 21:20 gezegenlerde ölmüş yıldızlardır

zaten böyle bir şey biliniyordu ki.

yavaş yavaş tanrısal bir olgunun gereksizliği ortaya çıkıyor.

@06 Nis 2014 21:37 ya bu kriyoprezervasyon çalışmalarını tanrısallaşma olarak yorumlayanlara kıl oluyorum arkadaş adamı dondurdun vakti geldiğinde çözmek için birinin olması şart yoksa bizim eleman dondurma olarak kalacak bunun neresinde tanrılık görüyon anlamıyom ayrıca kavanoz kırılırsa ne olur orası ayrı bi muamma

@07 Nis 2014 00:09 Adam ne diyor sen ne diyorsun be kardeşim :)

@06 Nis 2014 21:37 Kendini kandırmak zordur hele böyle bir konuda..

@06 Nis 2014 21:37 Senin gibi adamların cenazesinide Cami'den kaldırıyorlarya daha nasıl bir (senin deyiminle) "tanrısal olgu" olsun

Bitki tamamda donmuş bir hayvan veya insanı şimdiki teknolojiyle asla canlandıramazlar,en az 50 senesi var diye düşünüyorum..

dondurulmuş bir hücre tekrar hayat bulur mu bilemem ama benim iphone 4sin wifi sorunu buzdolabında donduktan sonra düzeldi:)

Saçmalık demek insan-+- YOSUN

Tanrısal olgunun gereksizliği. Fazlaca cahilce bir cümle. Alakayı da iyi kurmuş...

Arkadaşlar saçmalamayın lütfen ya insan dediğimiz varlık sadece bedenden ibaret değil ruh da var ,beden sadece Bi kılıf ,beden üzerinde neler yapılabilir bilemiyorum ancak ruhu olmayan Bi beden cesetten ibarettir ,uykuda ruh bedenden geçici olarak ayrılır uyanınca geri döner ruhun temelli olarak ayrılmasıyla ölûm gerçekleşir.Yeşil bitkilerde,ağaçlarda vs ruh olmadığı için bu olabilir ,ancak Bi hayvan da veya insanda durum böyle değildir.Ama bilim açısından güzel Bi gelişme destekliyorum

@07 Nis 2014 01:23 Evet, beden yaşlanır ancak Ruh yaşlanmaz. Dolayısı ile sağlıklı bir bedende yaşamın daha uzun olması da dinen yanlış bir düşünce değildir. Zaten ilk insanların bin yıldan fazla yaşadıklarını biliyoruz.

@07 Nis 2014 01:23 Mübarek bulundu beyler kaçın !

@07 Nis 2014 03:29 oha!_________________________________

@07 Nis 2014 01:23 Söylediğinizi yorumlayabilmek için ve bu yorumu yapabilmeniz için ruh kavramının ne olduğunu iyi bilmeniz gerekir.

Hacı ben bunu 2 hafta önceki deneme sınavımda öğrendim :D Çok gerilerilerden geliyorsunuz :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir