4 güvenlik efsanesi ve gerçekler!

Herkesin doğru sandığı ama aslında o kadar da doğru olmayan, 4 "şehir efsanesi!"

4 güvenlik efsanesi ve gerçekler!

Güvenlik konusunda çoğumuz çok bilgili olduğumuzu düşünüyoruz, ancak aslında çoğumuzun yanlış yaptığı yerler var. Etrafta dolaşan hatta gerçek olmadığı anlatılan güvenlik efsanelerinden bir kitap bile yazmanız mümkün. Farkında olmadan siz de arkadaşlarınıza yanlış bilgi veriyor olabilirsiniz.

Siber güvenlik konusu durağan bir konu olmadığından, aşağıdaki efsanelerden bazıları, bir dönem geçerli olmuş olabilir. Veya bu efsanelerin gelecekte gerçeğe dönüşmesi mümkün olabilir. Ancak şu an hakkında konuşuyorsak, şu 4 efsaneye dikkat etmemiz ve gerçekleri öğrenmemiz gerekiyor.

Efsane: Güvensizlik Windows'un doğasındadır

"Virüsleri seviyorsan Windows kullanabilirsin" gibi cümleleri zaman zaman Windows kullanıcılarından bile duyuyoruz. Windows'un bir zamanlar sorunlu olduğu bir gerçek, ancak bu zamanlar yıllar gerisinde kaldı.

Gerçek

Windows 7 piyasaya sürüldüğünden bu yana virüs sorunu önemli ölçüde azaldı. Windows'a hala virüs bulaşabiliyor, bu doğru. Ancak senelerdir PC'sine virüs bulaşamayan Windows kullanıcıları da var. Sorun çoğunlukla Windows kullanıcılarının gerekli güvenlik güncellemelerini yapmamasından veya güncellenmelerin çalışmadığı korsan Windows'ları kullanmasından kaynaklanıyor.

Efsane: Mac ve Linux'a virüs işlemez

Efsane: Mac ve Linux'a virüs işlemez

Windows'u bırakmanız gerektiğini söyleyenler, genellikle ilk olarak size şu cümleyi sarf ederler: "Güvendeyim, çünkü Mac'im var / Linux kullanıyorum." Mac ve Linux'a virüs bulaşma olasılığı daha düşük olsa da "virüs işlemez" demek doğru bir değerlendirme olmaz.

Gerçek

Yakın zamanda Unix-benzeri sistemlerde ortaya çıkan Shellshock sorununu duymuşsunuzdur. Bu güvenlik açığı, tüm dünyadaki bilgisayarlarda ciddi bir sorun teşkil ediyor. İlginç olan ise 1992'den beri (evet, 22 yıl) keşfedilmeyen sorunun Windows'u etkilemiyor olması.


Efsane: Güvenlik yazılımına ihtiyacınız yoktur

Kibirli bir bilgisayar kullanıcısı "dikkatliyim, bu yüzden antivirüs yazılımına gerek duymuyorum" cümlesini size rahatça söyleyebilir. Ancak virüslerin sadece e-posta ekleri, karanlık web siteleri ve pop-up reklamlarından bulaştığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Gerçek

Zararlı ve virüsleri yazanlar, hiç de aptal insanlar değiller. Virüs geliştiricileri, zararlı kodları yaymak için sürekli yeni yollar arıyorlar, dolayısıyla kullandıkları yöntemler devamlı olarak evrimleşiyor.

Daha da önemlisi hepimiz hata yapma olasılığı olan birer insanız. Günün her saati aynı dikkati ve özeni göstermeyebiliriz. Bilgisayarınıza virüs bulaşması, bir anlık kararınız sonucunda gerçekleşebilir. Antivirüs yazılımınız ise sizi bu tür hatalarınızdan koruyacaktır.

Emniyet kemeri takmadan 10 senedir kaza yüzü görmemiş olabilirsiniz. Ancak bu, elbette yaptığınızın doğru olduğu ve bundan sonra da hiçbir sorun yaşamayacağınız anlamına gelmiyor.

Efsane: Tüm ihtiyacınız olan, bir güvenlik yazılımıdır

Amatör PC kullanıcılarından sıkça duyacağınız bir cümle "antivirüs kullanıyorum, güvendeyim"dir. Ancak yazılımlar, bizi ancak bir yere kadar koruyabilirler.

Gerçek

Zararlı ve virüs geliştiricilerinin PC'lerimize girmek için devamlı yeni yollar aradıklarını söylemiştik. Sorun da burada başlıyor: Antivirüs firmaları, öncelikle virüsü keşfetmek ve üzerinde çalışmak zorunda olduklarından, her zaman bir adım geriden geliyorlar.

Dahası antivirüs yazılımına sahip olsanız bile, PC'nize virüs bulaşmasına neden olabilecek davranışlardan uzak durmanız gerekiyor. Aklı başında sürücüler, emniyet kemerini takınca ölümsüz olmadıklarının farkındalardır. Sonuç olarak güvenlikle ilgili bazı iyi alışkanlıklar edinmeniz ve bunları doğal olarak uygulamanız gerekmektedir. Sadece antivirüs yazılımı, sizi korumaya yetmeyecektir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Her zaman söylemişimdir ; Asla Antivirüs programı kendi başına yetmez , Tarayıcı önlemi , malware , adware , worm , solucanlar vs. gibi zararlılara da dikkat etmek gerek ..

@11 Eki 2014 00:26 Bu konuda en iyi şekilde önlem alabileceğiniz tarayıcı Mozilla Firefox'tur. Ücretsiz ve bağımsızdır İnsanları ilk sıraya koydukları için ilkelerinde kesinlikle verilerinizi satmaya yönelik açık bırakmazlar.Avast ve Comodo'nun ürünleri de tavsiyemdir. Anti Mw&Sw olarak da advanced system c.'ın ayarları doğru yapılmış bir şekilde bilgisayarınıza kurmanız ... bile yeterli olmasa da size yazılımsal olarak yardımcı olur.

Windows a çıkarılan bir virüs çok kısa sürede tespit edilebiliyor. Fakat Mac ve Linux sistemlerde yıllar sonra bulunuyor ve çoğu da henüz bulunmadığı için insanlar güvenli zannediyorlar. Bana göre Windows un virüslere olan bağışıklığı diğer sistemlere göre çok daha yüksek.

@11 Eki 2014 00:40 çarpılmaktan da mı korkmuyorsun?

Antivirüsler macintosh'lar için gerçekten gereksiz ve işe yaramaz araçlardır. Apple verdiği güncellemelerle sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen virüslerle mücaadele ediyor.

@11 Ekim 2014 00:48 o yuzdenmi iphone 5c yi kirdiler

Virüs konusunda güvenli bir Antivirus, sağlam bir Güvenlik Duvarı, hatta yanlarına bir de ücretsiz de olsa güvenilir bir Spyware&Malware programı yükleyip, online ortamda da dikkatli olmak gerekiyor. Bunların hepsini yapsanız bile hala virus bulaşma riski var. Yani ben dikkatliyim benim bilgisayarıma virus bulaşmaz diye bişe yok.

@11 Eki 2014 00:53 Syware Malware yazılımlarını sürekli olarak çalıştımamanız yararınıza olacaktır. Üçünü aynı birden çalıştırabilecek bir bilgisayara sahip değilseniz tabi :) O zamanda sistemin yavaşlamasına göz yummanız gerekiyor. Onun için bir anti virüs ve mümkünse başka anti virüs yazılımının sahibinden başka bir firmanın güvenlik duvarını kullanın. Anti Mw&Sw programını da haftada bir kez çalıştırın yada otomatiğe alın yeter.

12 yıldır sistem uzmanlığı yapıyorum. Bayağı güldüm.

@11 Eki 2014 00:58 Evet de bu yazi uzman kullanicilara degil gunluk normal kullanicilara hitap ediyor ve %100 dogru, yani sen uzmansin da sana bisey olmaz(!) belki fakat cok fazla acemi yada dikkatsiz kullanici internet sayfasinda cikan sahte antivirus bannerlari ile kendi elleriyle bilgisayarlarina virus bulastiriyor yani 12 senelik uzmanlik hayatinda heralde pentagonla falan calistigin icin bizim gibi alayli uzmanlarin ugrastigi siradan kullanici bilgisayarlari ve sorunlariyla pek bir bilgiye sahip degilsin yani demek ki bu baska bir uzmanlik alani oluyor ki bu da su demeye gelir, guldugun seyin ne oldugunu anlamadan gulmus oldun.

@11 Eki 2014 00:58 doğruyu anlatta bizde gülek bilader

@11 Eki 2014 00:58 demek ki sen daha tam olmamışsın :) bi 12 sene daha sistem uzmanlığı yaparsan belki portakalda vitamin olmaktan çıkarsın....

Windows 8 tecrübem iki yıla yaklaştı, qiho gibi hafif ama güvenirlik olarak üst seviyelere oynayan yazılımlar ve virustotal kullandım. Virustotalde bikaç av nin zararlı dediği bazı keygenleri de çalıştırdım. Ama antivirüslerin tespit ettiği zorluklu bir virüs olayı yaşamadım. Tabi farkında olmadığım trejon olabilir. Ama xp de olaylar çok çok daha dramatikti.

00:58 microsoft'ta staj yaparken çok gördük o uzmanları. Türkiye'de bir konuda 2 satır bir şey öğrenen kendini o konunun uzmanı sanıyor, heleki bilişim güvenliği ile ilgili danışmanlık yapan firmaların internet sitelerinde ve sunucularında komik ve basit açıkların olması tam komedi.

Linux Mac Windows... hepsinde vardır. Asıl sorun yönetici hakları ile bilgisayar kullanmaktır. Mac Linux yönetici hakları için esiden beri onay isterken, Windowsa Vista ile geldi.İyi yapılandırılmış ayarlarla antivirüse de gerek yok. Uzun yıllar (8-9 yıl) sınırlı kullanıcı olarak kullandığım Windows XP hiç virüs bulaşmadı...

Windowsla ve linux ile mac osu karşılaştırmak yanlış. Piyasada çok fazla kullanımı olan bir işletim sisteminin virüslere daha açık olması normaldir çünkü insanlar az olanla değil çok olanla uğraşmak ister. Lİnuxtaki shellshock açığı ise çok komik bi açık lakin buna benzer açık windowsta da vardı. Macte böyle bi sorun yok çünkü kişisel bilgisayarlarda kullanıldığı için çok fazla bu işlerle uğraşanların dikkatini çekmiyor. Bu tür açkları kullananların ilk hedefleri sunucular ve hiç bir sunucuda da mac os kullanılmıyor. O yüzden aslında en güvende olanlar her zaman mac kullanıcıları oluyor doğal olarak.

Yazı çok doğru ama bilmeyen veya yanlış bilen aynı hataları yağmaya devam edecek :) Kalıplaşmış düşünceleri yeniden biçimlendirmek çok uzun zaman ister. Ayrıca başarılı olamayabilir veya ortaya başka biçimler çıkarabilirsiniz.

Chip; dünyada kaç insanın, şirketin veya kurumun Windows'a bulaşan ve Windows'a giren bir hacker yüzünden hayatının mahvolduğunu da yazar mısın? Kaç şirket bir hacker yüzünden battı, kaç insan sistemine bulaşan bir virüs yüzünden banka hesapları boşalınca veya verileri çalınınca kalp krizi geçirdi? Dünyada böyle şeyler de var, Chip! Windows kullanacaksan, güvenlik ile ilgili belli bir eğitimin olmalı! Eğitimli değilsen, başına çok büyük işler açılabilir. İşte Windows'un güvenlik açısından durumu bu!... <Cleverman>

@11 Eki 2014 12:18 Yalnız bahsettiğiniz olayların büyük çoğunluğu kullanıcı hatası, yani kullanıcıların doğal hareketleri nedeniyle bulaşmalar değil. Kullanıcı artık eskisinden daha fazla dikkatli olması gerekiyor. Burada bahsedilen şey, doğal hareketler sonucunda olan bulaşmaların azaldığıdır. Pishing vb. aktiviteler kullanıcının daha çok göstere göstere ben trajanım, solucanım, bak ben pishing yapıyorum dediği halde kullanıcının takip etmesinden kaynaklanan aktivitelerdir. Temel güvenlik önlemlerini almamak ya da aldığı halde, şüphelenilmesine rağme ekstra güvenlik önlemlerini almamak tamamen kullanıcı hatasıdır. Bun kimse önleyemez.

yalnızca internet security yazılımlarını kullanmanız güvenliğiniz için alabileceğiniz en iyi tedbirdir. tabii virüs ve truva atları dışındaki zararlılarında nasıl çalıştığını ve mantığını anlarsanız, sisteminizde başka bir zararlının olduğunu anlayabilir (virüsleri ve trojanlarıda saptayabilirsiniz) ve müdahale etmeniz gerektiğinde malware adware worms vb. yazılımları tanıyan bir program kullanmanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Yıllardır eset smart security ve ihtiyacım olursa malwarebytes programlarını kullanıyorum ve en son 4 sene kadar önce bir solucan saptadım ve malwarebytes ile tanıştım. ayrıca dikkatli dikkatli olmaktanda zarar gelmez.

yazı çok doğru...

interneti facebook dan ibaret sananların savunduğu acı gerçekler...

windows 8 le antivirüse vedaa ettik hepsi aynı boşuna uğraşmayın ben tek tek denedim hiç bir fark yok

@12 Eki 2014 13:55 ne içiyon doğru söyle bende içecem

@14 Eki 2014 21:50 Yav ne içecek, içtiğide kesin microsoft markalıdır. Öyle bir içecek yoksa kesin içtiğine de bilgisayar kasalarındaki microsoft etiketlerini söküp yapıştırıyordur. Yazık işte. Napıcan... Toplum içinde kabul edicez, dışlayacak halimiz yok....

Virüslerin büyük kısmını reklam firmaları(gizlice reklam yerleştirmek için) ve anti-virüs firmaları (rakip firmayı zor durumda bırakmak için) üretiyor. Bunu anlamışsınız. >>By Makro<<

Yazıyı ilk yazan baştan sona reklam olsun diye yazmış. Realiteden uzak olmuş. Şu soruyu microsofta bir sorun. Windows yıl içinde kaç tane yama çıkartıyor ? Yaptığı her sistemin kaçar tane açığı ortaya çıkıyor ? Çıkardığı her sistem bir-iki yılda yamalıklı yorgan oluyor. Birde hala güvenli diyorlarsa kesin yalan... Hele de güvensiz değilmişmiş diyorlarsa bu da yalanın kuyruklusu oluyor...Wİndowsun root açıklarına ulaşmak Linuxun, Mac in root açıklarına ulaşmaktan 10 kat daha kolay...

@16 Eki 2014 11:05 10 katı az olmuş şöyleki jandarma komutanlığı virüsünü araştırın milletten 100 tl para koparma peşinde olan adamlar bile Windows 7`yi maymuna çevirebiliyor. birde burada microsoft`un savunmasını papağan gibi taklit edenler benim sinirlerimi zıplatıyor. Microsoft virüste çaresizliğini kullanıcı hatası der, bu konuda bütün yükü kullanıcının üstüne yıkarak kurtulmaya çalışır, öyle her siteye girmeyin der; sanki o sitede "bu sitede virüs vardır" uyarısı var! millet çok güvenli sağlam zannettiği akla hayaline gelmeyecek internet sitelerinden bile virüs trojan yiyorlar haberleri bile yok.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir