64-bit - 32-bit: Daha fazlası daha iyi

İnternetten program indirirken 64-bit sürümü mü, yoksa 32-bit sürümü mü tercih etmelisiniz?

  • Zeynel A. Öztürk
64 bit - 32 bit: Daha fazlası genellikle daha iyi

İnternetten program indirirken 64-bit'lik sürümünü mü, yoksa 32-bit'lik sürümünü mü tercih etmelisiniz? Kısa cevap, 64-bit'i tercih etmenizin genellikle daha iyi olacağı. Bu yazımızda ne zaman 64-bit'i, ne zaman 32-bit'i tercih etmeniz gerektiğini size göstermeye çalışacağız.

Günümüzün çoğu yazılımı için 64-bit ve 32-bit arasında seçim yapma olanağınız var. Peki VLC media player, iTunes veya Chrome gibi popüler araçların hangi sürümünü tercih etmelisiniz?

Öncelikle 64-bit programları çalıştırabilmek için 64-bit işletim sistemine ihtiyacınız olduğunu söyleyelim. 64-bit işletim sistemi, 64-bit ve 32-bit programları çalıştırabilir. 32-bit işletim sistemi ise sadece 32-bit programları çalıştırabilir.

İstisnalar

Yedekleme araçları gibi bazı araçlar, sistemle derinden entgrasyon kurduğundan 64-bit sistemde 32-bit sürümü çalıştırmanıza izin vermiyor. Örneğin iTunes'un 32-bit sürümünü 64-bit Windows'ta yükleyemiyorsunuz.

64-bit'te daha fazla RAM

Sisteminizde 4GB veya daha fazlasına sahipseniz, 64-bit Windows kullanmanız gerekiyor. RAM kısıtlaması, programları da etkiliyor. Örneğin 32-bit yazılımlar, işlem başına en fazla 2GB sanal bellek ayırabiliyorlar. 64-bit programlar, bu kısıtlamayı rahatça aşabiliyor.

64-bit araçlar daha iyi

64-bit Windows kullanıcıları için basit bir kural var: Bir aracın 64-bit sürümü varsa, bu sürüm çoğu zaman daha iyidir. Google'ın web tarayıcısı Chrome'da 64-bit ve 32-bit arasında özgürce seçim yapabiliyorsunuz. 64-bit sürümün avantajları arasında iyileştirilmiş performans, daha iyi kararlılık var. VLC ve WinRAR'ın da 64-bit sürümü, 32-bit sürümüne kıyasla avantajlarla geliyor.

İstisna: 32-bit'in 64-bit'i yendiği yerler

Ancak 64-bit programlarla ilgili bazı istisnalar da var. Örneğin Microsoft Office 2016'nın 64-bit sürümü, makro ve eklentilerle ilgili kısıtlamalarla geliyor. Firefox'un 64-bit sürümü henüz tamamlanmadığından henüz kararsız; dolayısıyla 32-bit sürümü daha iyi çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Kısaca Office eklentisi dışında 64bit programlar her zaman daha iyiymiş...

verdigin bu derin ve ulaşilamaz bilgiler icin tesekkurler chip abi

Deneyimlerim 32 bit'in daha uyumlu çalıştığı yönünde. yani 4GB ram varsa 32 bit işletim sistemi kullanmanızı öneririm. Çünkü Yada kurup uyumunu hızını test edin. En uyumlu hangisi ise onu kurun. Ama 8GB ve üzeri ram kullanıyorsanız 64 bit kurmak zorunlu gibi birşey oluyor :)

Apple bir anda Os X'te 32 bit desteğini sonlandırdı tüm programcılar 64 bit yazmak zorunda kaldı. Microsoft'ta böyle anı karar almalı.

@13 Ekim 2015 13:35 Dünyada 64 bit işletim sistemini kaldırmayacak bir sürü bilgisayar var. Micrososft'un yapması gereken yeni işletim sisteminin 32 bit sürümünü çıkarmamak. Gerisi gelir zaten.

64 bit daha avantajlı 32 bit programları da çalıştırabiiyor program filex x86 klasörüne kuruyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play