En iyi açık kaynak yazılımlar bir arada...

CHIP Online 2009'un en iyi açık kaynak yazılımlarını bir araya getirdi. En iyisini siz seçeceksiniz.

Şık multimedya projeleri: Göz ve kulak için

Stereo müzik setlerine elveda: Multimedya kategorisindeki en açık kaynak yazılım finalistleri PC'nizi bir müzik ve video merkezine dönüştürüyor.

Şık multimedya projeleri: Göz ve kulak içinMediaCoder
MediaCoder tüm yaygın ses ve video codec'lerini beraberinde getiren ve istendiğinde videoları birkaç fare tıklaması ile uygun formata dönüştüren ücretsiz bir araç. Yazılım hem acemiler hem de tecrübeli kullanıcılara gerekli esnekliği sunuyor.

Açık kaynaklı olması sayesinde tüm yaygın ses ve video codec'lerinin yanında en önemli konteynır formatlarını da destekliyor. Paralel işleme (multi-threading) yetisi, çok çekirdekli işlemcilerin nimetlerinden faydalanmasını ve böylece hızlı bir dönüştürme programı olmasını sağlıyor.

Download: MediaCoder

Şık multimedya projeleri: Göz ve kulak içinMediaPortal
Eğer PC'nizin bir TV-kartı varsa (analog, DVB-C, DVB-T veya DVB-S) MediaPortal ile TV yapılandırmanızı rahat bir hepsi-bir-arada çözüme dönüştürebilirsiniz. Açık kaynak kodlu araç medya oynatıcı, video kaydedici, DVD oynatıcı ve resim görüntüleyicinin görevini üstleniyor.

EPG, Time-Shifting, teleteks, HDTV ve AC3, TV-modülünün bazı özellikleri arasında yer alıyor. Bunun dışında internetten güncel hava durumu ve haberler indirilebiliyor.

Download: MediaPortal

Şık multimedya projeleri: Göz ve kulak içinSubsonic
Müzik ve internet bir potada eriyor: Özellikle MP3 çalarınızı veya içinde özel müzik arşivinizin bulunduğu harici diski evde unuttuğunuzda Subsonic'in değeri ortaya çıkıyor. Eğer Java desteği olan bir cep telefonunuz varsa dışarıda bile müzik dinleyebilirsiniz.

Kütüphanenizi internet bağlantınızdaki herhangi bir kanala aktarabilirsiniz. Dosyaları ister oldukları gibi ister akış oranı veya formatlarını değiştirerek yayımlayabilirsiniz. Web-benzeri arabirimi üzerinden müzik arşivinizi yönetebilir ve ayarlamalar yapabilirsiniz.

Subsonic: Subsonic

2009 açık kaynak yazılım seçmelerine buradan oy verebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

beyler oylama bitmiş.

Rigs of Rods oyununu sevdim.chip söylemese haberim olmayacak

"Oyunda karşılıklı savaşan iki takım var: Birisi Cubers Liberations Army (CLA), diğeri ise Cubers Liberations Army (CLA)."

Ayıptır Sorması bu 2 takım birbiriylemi savasıyor :P
isimler aynı geldi bana:P

KeePass programını kullanıyorum, bu programın ücretsiz olması şaşırtıcı, ilk 40 a girmeyi kesinlikle hakediyor

KeePass i çok uzun süredir kullanıyorum. Gerçekten bilgisayarımda olmazsa olmaz programlarım arasında. Kesin kullanın derim. Teşekkürler Chip, açık kaynağı desteklediğin ve böyle güzel bir haber yayınladığın için...

Audacity'i kllaniyorum. Ozellikle harika efektleri var. Fakat eksik kaldigi konu coklu islemci destegi. Ornegin cok sayida farkli dosyayi impor edip belli efektleri uyguluyorum. Cikti olarak ise OGG/Vorbis formatini kullaniyorum. Islem bazen 6-7 dakikayi bulabiliyor. Oysa bilgisayardaki 4 islemciyi kulalnabilseydi 2 dakika icinde islemlerim bitmis olacakti. Henuz bu konuda bir ilerleme saglanamadi. Sabirsizlikla her yeni surumde eklediler mi acaba diye bakiyorum.

Son sayfada AssaultCube oyununun açıklamasında yapılan hata düzeltilmiştir. Bildiriminiz için teşekkürler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir