Almanlardan Facebook'a yeni sınırlama!

Alman mahkemesi, Facebook'un veri toplamasına yeni bir sınırlama getirdi.

  • Levent Öztürk
Almanya'dan Facebook'a yeni yasak

Facebook'a karşı tepkiler sürerken sosyal medya devinin kullanıcıları hakkında topladığı verilerin miktarının sınırlandırılması emredildi.

Bir Alman mahkemesinin aldığı karara göre Facebook'un farklı platformlarda, kullanıcıların özel rızası olmadan veri toplamayı azaltması gerekecek. Alman rekabet düzenleyicisinin (FCO) aldığı karar, Facebook'un piyasa liderliğini kullanarak muazzam miktarlarda kullanıcı verisi topladığı inancının belirtilmesinin ardından alınmış durumda.

Bu karar sadece Facebook'u değil, WhatsApp ve Instagram'ı da etkileyecek. FCO'nun söylediğine göre farklı platformlar veri toplamaya devam edebilecek ancak kullanıcıların izni olmadığı takdirde diğer hizmetlerden ayrı tutulmaları gerekecek.

Benzer bir şekilde Facebook'un da üçüncü parti sitelerden veri toplamasına ve bunları kullanıcıların hesabına bağlamasına sadece kullanıcının rızası olması durumunda izin verilecek.

Firmanın ana sitesi için bunun anlamı, Facebook'un kullanıcıların IP adreslerini, internet tarayıcı tiplerini ve sürümlerin ve Facebook'un kişiyi belirlemesini sağlayan diğer verileri toplamasına izin veren Beğen ve Paylaş tuşlarının yenilenmesi olabilir.

Karar şimdilik sadece Almanya için geçerli olsa da, Facebook'un şu anda inceleme altında olduğu diğer ülkeleri de etkilemesi mümkün olabilir.

Facebook ise bir blog yazısı ile bu karar hakkında hoşnutsuzluğu belirterek, toplanan verilerin, reklamların daha iyi ve doğru bir şekilde sunulmasına ve kötü amaçlı veya sahte hesapların bulunmasına yardımcı olduğuna dikkat çekti...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz