Apple beyaz iPhone davasını kazandı!

Okul masrafları için beyaz iPhone 4 kılıfı sattığını iddia eden gence Apple'dan sert tokat!

  • Gökay Özbudak

Apple logosunu kullanarak iPhone 4'ler için beyaz ön ve arka kapak satan Fei Lam, bu işten yaklaşık 130 bin dolar kazanmıştı. Beyaz iPhone 4'lerin kendisi tarafından piyasaya çıkarılmadan, kapak yardımıyla da olsa kullanıcıların elinde gezmesine oldukça kızan Apple ise Lam'ı dava etmişti.

Dava kısa sürede sonuçlandı ve anlaşmaya varıldı. Lam'in bu işten kazandığı tüm parayı elinden alan Apple, karşılığında Lam hakkında herhangi bir yasal prosedür uygulamadı. Apple dava sırasında Lam'in bu tür aksesuarların satılmasına Apple'ın izin vermediğini biliyor olduğunu da söylemişti.

Üniversiteye gitmek için para bulmaya çalışan ve beyaz kapakları da bu nedenle satan Lam şu an başladığı yere geri dönmüş oldu ancak en azından ceza evinden de uzak kaldı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Yazık ya, bari okul masraflarını karşılasaymış Apple.

Apple'ı kınıyorum çocuğun durumu belli bari yardım edinde biraz,çocuk üniversiteye gitsin.Ben bunu yapmasını beklerdim Apple'ın...

Kapitalizm.. başka bir şey değil.

okumak için bile çocuk yaşta bişiler yapmış ama gel görkü dünyanın acımasız insanları para hırsına bürünmüş insanlar çocuğu hayallerinden etmiş bulunmakta. zengin olmak için değil okumak için satmış...

CHIP sizde bence bu kadar Apple düşmanı olmamalısınız.Dergilerinizi ve sitenizi büyük bir ilgiyle takip ediyorum ama Apple'a hep düşmansınız! Hayal kırıklığı

demekki gerizekalı dünya çapında varmış :)

apple izin verde birazda başkaları kazansın

kalleş kurtlu elma insanları söğüşlemekten beyaz IPHONE 4'ü asla çıkartmıyacak...

çinliler direk telefonunu yapıo ona nıe bısı yapamıon

ben olsam üniversite masraflarını karşılardım en azından bir birey kazandırılmış olurdu...hem kendiside bilmiyormuş zaten

microsoft olsa karşılarmıydı bence karşılardı

Tühh.. reziller satsın n'olmuş yani. Parayıda elinden almışlar. Bunlar neyin kafasını yaşıyo.

Vay ''Lam'' vay :D

yuhhh...kac senelik universite parasi o oyle :))

sonyden sonra sıra apple da çok oldular sonuçta üniversite için paraya ihtiyacı var böyle saçmalık görmedim

bence apple cocugun universite masraflarını karsılamalıydı .

sen cok daha hacklenırsın bu kafayla :D

bir piskurtlu elma kötülüğü daha...!!! kan emici sülük bir marka...!!!
malları dandik, aşırı pahalı ve lüks / zengin kesime hava atmak ve gösteriş amacı ile aptal aletler üreten sahtekar bir yapılanma...!!!

üniversite masrafları için HAYDİ MİCROSOFT...!!! SANA BURADAN ÇAĞRI YAPIYORUM, EĞER TÜRKİYE YETKİLİLERİ OKUYORSA BURALARI...!!! SİZ ÜNİVERSİTE MASRAFLARINI KARŞILAYIN BU ÇOCUĞUN...!!!

üzüntüler...

Bill Gates'e parayı mezara götürecek heralde diyen ve para için bilmem neler yapan steve jobs'a selamlar :)

appleden bunu beklemezdım tamam parasını aldın barı unuversite masraflarını karşıla

apple kendini bişey sanmasın...alt tarafı bi kapak yani...butun ürünlerin onların lisansına sahip olması gerekmiyor..insanlar istedikleri gibi kişiselleştirebilirler aldıkları ürünleri...buna da ne apple ın gücü yeter ne de bir başkasının....iphone fanları böle olayları da görsün ve nasıl bir şirkete para yedirdiklerinin farkına varsınlar..gün gelir size de dava açarsa apple o zaman aklınız başınıza gelir...kendinize program yaparsınız sonra başkalarının kullanımına sunarsınız..sonra bi bakmışsınız mahkemeden zarf gelmiş...

sadece iphone 4 kapağı satarak 130.ooo dolar kazanmak da hiç fena değilmiş hani :)

kapaktan 130bin dolar kazanmış oha diyorum artık yaa

Diger markalarda aynısını yapardı sizin o kapak dediginiz şeyin üstünde Apple logosu var 1kere

Chipin haricinde başka bir forum sitesini daha takip ediyorum. Orda üyenin bir tanesi anlatıyor bunu apple fanları duysun.

Çocuğun Korsan Windows XP işletim sistemi güncelleştirmeyi açınca yakalanıyor ve malum siyah ekran background olarak geliyor. Bizim çocukta kızıyor microsoft Türkiyeye mail atıyor.

Harçlıklarım ile zar zor ikinci el bir toplama bilgisayar aldım ve siz benden 90 küsür dolar para verip işletim sistemi almamı istiyorsunuz. Param olsa alırım ama yok. Ve mecbur korsan kullanıyorum. Bu şekilde korsan kopyaları yakalayacağınıza fiyatını düşürsenize bizde alalım gibisinden bir verip veriştirip gönderiyor maili.

Bir süre sonra cevap dönmüşler, Ücretsiz olarak windows xp göndereceklerini ve adresini vermelerini istemişler. Bizim çocuk korkukmuş kesin beni kandırıyoralr yakalayıp polise verecekler demiş ve küçük bir kurnazlık düşünüp arkadaşının adresini vermiş.

Ve İşletim sistemi gelmiş. Gıcır gıcır kutusunda orjinal Windows XP.
Microsoft fazla birşey kaybetmedi ama o çocuğun gönlünü kazandı.

Bill Gats in ne kadar yardım sever bir insan olduğunu tüm dünya biliyor. Stave denilen herifinde ne kadar küstah biri olduğunu.

Gözünü toprak doyursun.

Bazı kurallar var. Doğruyla yanlışı ayırd etmeyi öğrenin artık amaç önemli değil sonuç önemli. Hırsızlar da boşuna ev soymuyorlar pq gibi paraları olsa herhalde yapmazlardı birçoğu evini çocuğunu doyurmak için yapıyor.

Microsoft'un hackerları işe alması zeki politikadır. Ama yok çocuğun evine WinXp cd'si göndermiş yok şu bu, bunlar rek-lam.

130 bin dolar ne demek beyler bir düşünün yaklaşık 250 milyara yakın para bu paraya üneversitemi okunur. tamam üniversite paranı çıkarmak için yaptın eh be kardeşim bunun b*nu çıkarmasana. 10 bin 20 bin olsa anlayacam ama 250 milyar be kardeşim bi server nerdeyse şahsen ben applenin yerinde olsam üniversite parasını verir geri kalanını alırdım. iyi be ben alın teriyle çalışa çalışa bu markayı bu seviyelere getireyim biri benim üzerimden yasal olmayan yollardan para kazansın. biraz düşünün bu aslında bir korkutma. demek isteniliyorki sizde bu tarz şeyler yaparsanız sonunuz bu. eğer izin verirse bunlar çoğalır işin içinden çıkılmaz bir hal alır apple ipin ucun baştan tutuyor ki bence bu çok zeki bir yaklaşım. sonradan başı ağrımasın. çocuğa gelince kusra bakmayında benim bu yaşta varımı yoğumu satsam 100 milyarı geçmez çocuk 130 bin lira yapmış ki herhangi birşey olmasaydı dahada satacaktı. başkaları ter akıtsın sen kaymağını ye yoköyle efendim.

aslında durum biraz karışık.. apple içinde karışık.. bu çoçuk içinde karışık.. şimdi apple buna göz yumsaydı.. bu emsal teşkil edecekti.. yeni kahramanlara kapı açılacaktı.. bu mümkün müdür?! gayette mümkündür... piyasa kısa yolda köşe dönme hayalleri içinde yüzen nice vatandaşlarla dolu..

ama çoçugun niyetide güzel.. okul için.. bu paraya üniversite mi okunur.. o paraya üniversite bile okunmaz.. aaa olur mu canım demeyin. .harbiden okunmaz.. aslında bu sorunun cevabı hangi ülkede hangi okulda okuyorsunuzda saklı..

mesala türkiyede bir vakıf üniversitesinde okuyacaksanız o para size anca ucu ucuna yetecektir.. mühendislik fakültesi bedeli yurt masraflarıya 30 bintlyi aşıyor..bunda yıllık giderlerin hepsi dahil değil.. yeri geliyor 40 bin tlyi bulanlar var.. dikkat bu okul türkiyedeki bir vakıf okulu.. reklam olmasın diye isim vermiyorum..

apple göz yumsa sorun.. yummasa sorun.. çoçugun niyetide güzel.. keşke apple çoçugun elindeki o imkanı aldıgı gibi ona bambaşka bir kapı göstermiş olsaydı.. bir üniversitede burs gibi..!!

çocuğn amacı güzel ama yanlış sularda yüzmüş. yazık olmuş :((

aksamina steve bu cocugu dovdurmustur :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play