Apple, bu SIM kartın patentini aldı!

"Kilit ekranı"ndan sonra Apple'ın aldığı bu yeni iPhone patenti, operatörleri çıldırtacak cinsten!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple, "çıkmayan" SIM kartının patentini aldı!
Apple, bu patentiyle operatörleri çileden çıkarabilir

Apple, mobil ağ operatörleri arasında geçiş yapabilen gömülü bir SIM kartının patentini aldı.

Patent, her ağ operatörü için geçerli bilgilere sahip gömülü bir modülden bahsediyor. Kullanıcı, iTunes yoluyla bir ağ operatörü seçiyor ve gerekli bilgiler ağa yansıtılıyor.

GSM ağ güvenliği, SIM ve ağa ait Oturum Açma Merkezi ile arasındaki gizli bir veriye dayanır. Bu veri hiçbir zaman iletilmez ve her SIM farklı bir gizli veriye sahiptir. Ancak bu gizli veriyi telefona yerleştirmek, onları üretim sırasında ön-programlamak ve bu veriyi üreticiyle paylaşmak anlamına geliyor.

Patent, çıkartılabilir SIM gereksiniminin telefonları ağırlaştırdığını ve maliyetini artırdığını da söylüyor. Patente göre bir SIM slotuna sahip olmak, "SIM kartı bulmak kolay olmadığında" kullanıcının seçeneklerini azaltıyor.

Apple'ın gömülü SIM yolunda geçmesi gereken GSMA ve GSM standartları yolları da bulunuyor. Zira Avrupa'daki tüm mobil ağların GSM standardına uyması gerekiyor. Bunun yanında mobil ağ operatörlerinin kendileri için oldukça değerli olan gizli anahtarları kullanıcıya vermesi de göründüğü kadar kolay olmayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

apple da cılkını çıkartı işin....

Bu patentleri bile bile veren Amerikan derin devleti suçlu. Dünyayı böyle adi hileler ile soymaya kararlı gözüküyorlar.

operatörlerin çıldırmasına gerek yok. operatörlerler anlaşmazsa operatör de hizmet sunmaz olur biter. iki taraf ta bunu istemeyeceğinden güzel güzel anlaşırlar aralarında.

ve Kurtlu Elma fiyaskoya hazırlanır... Jobs gidince göçüşte hızlanır... tez zamanda iflas açıklamasınıda yaparlar inşAllah...

operatörlerin çıldırmasına gerek yok... nasıl olsa bu işte de sorun çıkar :)

İyice saçmaladılar artık! Apple da, patentleri veren de!

apple da,patent mahkemelri de sikti artik,biktik yaa.Iflas olsa da bitse bu mahkemeler dedi-kodular.Multi-toucjin patentini umumislek soz diye vermiyorlar,kilik acma ekranin patentini veriyorlar,kimin aklina ne esse onu yapiyor.

yav allah aşkına şu pislik şirketi birileri durdursun

patentini almış olması üreteceği anlamına gelmez. Apple ın taktiği elindeki kartları sağlam tutmak. Zira Yeni birşeyler geliştirmediğin sürece Nokia gibi gerilemeye hatta batmaya mahkumsundur.

pisliğe bulaşma alma malını bunların ama...
almasanda başa bela bu adilerrr.r.r.rrr...!!!

saygılarrr.r.rrr

Alacak tabi dev şirket boş durmayacak. Apple farkı!

O patenti nasıl alabilmiş aceba ? Bana biri analtsında bende ucakların arabların kara yolarının ve erenin patentini alim.Sonucta onlarıda ben buldum.

ve Kurtlu Elma fiyaskoya hazırlanır... Jobs gidince göçüşte hızlanır... tez zamanda iflas açıklamasınıda yaparlar inşAllah...

Sen de kurulur keyfinden köşe olursun. Ulan arkadaş ne zihniyetiniz var anlamak mümkün değil. Keşke güçlü yazılım ve donanım üreticisi üç dört firma daha olsa biz son kullanıcılara rekabet dolayısıyla daha iyi daha ucuz teknolojiler sunsalar.

NEYSE YA BOŞ!!!!

Adamlar patenti alıyor çünkü; başka rakip bir firma onlardan önce alırsa, bilin ki adamlara kullandırtmamak için kırk takla attıracaklar.
Adamlar da bunları düşünüp ilk önce kendileri almak istiyorlar. Onların gözünden bakarsanız doğru.
Ancak bu tip durumlar bize yansıyor. Çünkü bir telefon ya da benzeri bir cihaz aldığımız zaman sırf patent başkasında diye bir özelliği ekleyemiyorlar. Her firma için geçerli bu.

Asıl suç abuk sapuk patent verenler kimse onlarda.

Bu kadar büyük bir saçmalığı sadece Apple yapar, yapsında yakışır.. Neyse ben şimdi bu cihazı alsam sık sık yaptığım sim kart değiştirme işini iTunes ile yapacam. Valla iyi iTunes'e tam olarak bağımlı olacaklar yani..

O patenti nasıl alabilmiş aceba ? Bana biri analtsında bende ucakların arabların kara yolarının ve erenin patentini alim.Sonucta onlarıda ben buldum.
-----------------------------------------------------------------------------
ucak, araba ve kara yollari ile 'SIM within' teknolojisini ayni teraziye nasil koymayi basardin cok merak ediyorum!

Bu zaten Vodafone tarafından tüm telefonlara uygulanan bir sistem. Apple ile ne ilgisi varmış ki Apple patentini almış? Vodafone dava açıp patenti iptal ettirsin.

Patent teknoloji dünyasının olması gerektiği gibi olmasını sağlıyor.

kene epıl'ın batacağı günü görmek herkesin ortak hayali.

Neye göre "çıldırtan" patent anlamadım. Chip mobil ağ şebekesi kuracaksa evet der katılırım da ortada çıldırtacak bir şey yok.

Teknoloji geliştirmeyi yıllarca becerememiş bir millet olduğumuz nasıl da belli oluyor. Bir şey icat ettiğinizde patentini almanız en mantıklı harekettir. Çok abuk-subuk da görünse, patent ilgili teknolojinin sizde kalmasını sağlar. Sadece Apple değil, pek çok şirketin bir dünya patenti var. Ama niyeyse Apple'ın aldığı patentler biraz göze batıyor.

Uçağın, arabanın vs. patentini alamazsınız ama bir uçak yapmaya kalksanız bedelini ödeyeceğiniz o kadar çok patentle karşılaşırsınız ki ağzınız açık kalır. Ya kendi teknolojinizi geliştirirsiniz ya da patente para ödersiniz. Olay bu kadar. Ve teknoloji dünyasında kullanılan patentleri görseniz, emin olun Apple masum bile kalır. Bu nedenle düşünmeden, araştırmadan atlamayınız. Nefret ediyorsanız edin, kimse bir şey demez ama nefretinizin size saçma yorumlar yaptırmasına da izin verip kendinizi gülünç duruma düşürmeyin...

apple yeni birşey icat etmiş ve patentini almış yani mahkeme karar veriyor buna patenti veriyorda sorgulamak sizemi kalmış sizin kadar düşünemiyorlarmı? acaba applenin patent alması sizi nedne bu kadar ilgilendiriyor?

bütün bilgileri çeksinler mınha goy him milletin bilgilerine ne meraklılar şereefsizler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play