Apple, iPhone 14 Serisinde Bekleneni Yapıp USB-C'ye Geçebilir!

Apple'dan yıllardır beklenen değişiklik sonunda yapılacak gibi görünüyor. ABD'li şirketin, iPhone 14 serisi ile Lightning yerine USB-C'yi kullanacağı iddia ediliyor.

  • Ercan Uğurlu
Apple, iPhone 14 Serisi ile USB-C'ye Geçebilir

iPhone serisiyle ilgili süregelen şikayetlerden biri USB-C yerine Apple'ın kendi Lightning portunu kullanması olurken, geçtiğimiz günlerde bir kullanıcının bunu değiştirmesi büyük ilgi görmüştü. iPhone X'in Lightning girişini USB-C'ye dönüştüren ve böylece dünyanın ilk USB-C'li iPhone'una imza atan İsviçreli robotik öğrencisi Ken Pilloner, bu iPhone'u 86 bin dolardan eBay'de satmayı başarmıştı. Şimdi gelen haberlere göreyse, Apple da benzer bir hamlede bulunabilir.

Gelen bilgilere göre Apple, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerini Lightning yerine USB-C portunu kullanacak. Elbette bu kesin bir bilgi değil, ancak Apple'ın şu sıralar bu değişiklik üzerinde ciddi ciddi düşünüldüğü söyleniyor. Peki, bunun sebebi ne?

Eğer Apple bu bağlantı noktasını değiştirirse, bunun 3 ana sebepten dolayı olacağı düşünülüyor. Bunlardan ilki, Apple'ın ProRes video özelliği ile oluşturulan büyük boyutlu dosyaları USB-C ile daha hızlı aktarmak istemesi. Bir diğer sebep ise USB-C'nin artık gerçekten cihazların büyük bölümünde kullanılıyor olması. Böylece iPhone sahiplerinin oluşturulan içerikleri diğer cihazlarla rahatlıkla paylaşabilmelerine önayak olmak isteniyor. Geçiş için gösterilen diğer bir sebebin de AB'nin baskısı olduğu açık. AB, USB-C'yi akıllı telefon standardı olmaya zorluyor ve bu da Apple'ı bu değişikliğe iten bir diğer sebep olarak gösteriliyor.Bunların hepsi Apple'ın gerçekten de bu değişikliği yapmasına neden olacak güçlü argümanlar olurken, elbette şirketin, günün sonunda nasıl bir karar vereceğini kestirmek hayli zor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz