Apple, mobil gelirlerinin yüzde 93'ünü kaptı!

Apple, iPhone'un ekranını büyütmekle iyi mi yaptı? Görünüşe göre "çok iyi" yaptı...

  • Zeynel A. Öztürk
Apple, mobil gelirlerinin yüzde 93'ünü kaptı!

Apple'ın son iPhone'ları, araştırma firması Canaccord Genuity'nin raporuna göre 2014'ün dördüncü çeyreğinde, pazar gelirinin yüzde 93'ünü eline geçirmeyi başardı.

Satılan Android'li telefon sayısı, şu anda iPhone'ların çok üzerinde. Ama iş gelire gelince, Apple için durum herhalde bundan daha iyi olamazdı. Dahası firmanın üst düzey analistlerinden Mike Walkley'e göre Apple, 2018 yılında global akıllı telefon pazarının üçte birini eline geçirecek. Bu tahminler sayılara döküldüğünde dünyadaki iPhone kullanıcısı sayısının 650 milyona ulaşacağı sonucu çıkıyor. Rapor, kısa dönemde Apple'ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'la yakaladığı güçlü ivmenin devam etmesinin beklendiğini söylüyor - bunun nedeni, 404 milyon iPhone kullanıcısının henüz sadece yüzde 15'inin en son modellere yükseltmiş olması.

Walkley, Apple'ın mobil gelirin yüzde 93'ü kapmasının bir ilk olduğunu, iPhone 5S'te bunun yüzde 75'e ulaştığını söylüyor. Walkley'e göre Apple'ın başarısına katkıda bulunan etkenlerden bir tanesi, iPhone 6'ların büyüyen Retina HD ekranları. Walkley, önceki iPhone'lar satışa sunulduğunda müşterilerin yoğunluktan dolayı yeni iPhone'lara ulaşamadığını, bu sırada aynı ücret karşılığında daha büyük ekranlı Android'li cihazlar alabildiklerini söylüyor. Ancak analist, iPhone 6'ların ekranlarının büyümesiyle birlikte bu durumun söz konusu olmaktan çıktığını vurguluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

vay arkadaş dünya nereye koşuyor...

Adeta bir fight club, bir postmodern roman.

Enayi sayısı baya artmış ayos alın kafanız rahat etsin diyen biri gelir şimdi

@13 Şub 2015 22:21 sizin gibilerin çok bilmişliği sayesinde öyle insanlar artık buralarda takılmıyor. hayatında iphone kullanmış olsan bişey demicem.

@14 Şub 2015 14:25 Bilmediği ne biliyorsun? 5 katı odeyip milli serveti USA ya kaptırma dışında ne yaptın? Ne öğrendin 3.000 TL verip ? Guru mu oldun IPhone kullanıp ?

mobil gelir derken neyi kaste diyor?

@14 Şub 2015 00:28 Bende çok merak ettim ;)

@14 Şub 2015 00:28 tüm telefon piyasasında cebe giren para demek

Allahtan mallık bulaşıcı değil :)

hızlı yukselıs bakmıssın kı hızlı dusus

Daha düne kadar Fanboyluk yapan Iphonecular Büyük telefon kullanılmaz diyorlardı şimdi ne oldu Tamamen enayi topluluğu

Bence çok iyi yaptı diğer markalar gibi özelikle samsung gibi s serisi not serisi alfa edge bilmem ne millet neyin nolduğunu şaşırdı o yenimi çıktı onun diğerinden ne farkı var felan diyo İphone bu konuda çok iyi mesela ekranı küçük tablet laptop telefon yapıyo hemde biraz daha büyüğünü yapıyo isteyen küçük alsın isteyen büyük özlliklerinide seçmek size kalsın biz cihazı hazırlıyıp size gönderelim bu kadar sıkıntı yok.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play