Apple'ın Android'den ödünç aldığı 8 işlev!

Apple'ın işletim sisteminin yeni sürümü iOS 9'un bu yenilikleri, Android'de zaten vardı!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ın Android'den ödünç aldığı 8 işlev!

Apple, iOS'un bir sonraki sürümü olan iOS 9'un ilk beta sürümünü geçtiğimiz günlerde herkes için yayınladı. Bu, iOS 9'u Eylül - Ekim aylarında yayınlanması beklenen final sürümden önce deneyebileceğiniz anlamına geliyor. iOS 9'da görsel anlamda büyük bir değişiklik yok, ancak bir dizi yeni işlev ve geliştirme var. İşin ilginç yanıysa bu yeniliklerin Android'li telefon ve tabletlerde uzun süredir sunuluyor olması. İşte Apple'ın iOS 9 için Android'den "ilham aldığı" yenilikleri.

1. "Proactive" asistan

iOS 9'u iPhone ve iPad'lere getirdiği en önemli özelliklerden bir tanesi, onları biraz da akıllı hale getirmesi. "Proactive" asistan sayesinde iPhone'unuz, epostalarınız, takviminiz ve kullanım alışkanlıklarınıza göre bilgiler sunabiliyor.

Örneğin takviminizde bir toplantı varsa, cihazınız toplantının saati gelmeden sizi uyarıyor ve trafik bilgisi konusunda sizi bilgilendiriyor. Epostalarınıza göre yeni takvim girdileri oluşturulabiliyor ve telefonunuz, herhangi bir aksesuar bağladığınızda size uygun eylemleri önerebiliyor.

Android'deki Google Now ise bu işlevleri hali hazırda sunuyor. Samsung ve LG gibi üreticiler, kullanım alışkanlıklarınıza göre önerilerde de bulunabiliyorlar.

Düşük güç modu, ekranı ikiye bölme ve fazlası

2. Düşük güç modu

iOS 9'da iPhone'un pil ömrünü 3 saate kadar uzatabilen bir düşük güç modu bulunuyor. Bu mod elbette performansı düşürüyor ve ağ etkinliğini azaltıyor. Android 5.0, stok Android cihazları için benzer bir işlevi geçtiğimiz sene sunmaya başlamıştı. Sony ve Samsung gibi üreticiler ise benzer işlevleri senelerdir sunmaktalar.

3. Ekranı bölme

Apple'ın yeni duyurduğu, uzun süredir beklenen Split View işlevi, iPad Air 2 kullanıcılarının iki uygulamayı aynı anda kullanmalarına izin veriyor. Bu işlevi Samsung Galaxy Tab tabletlerde ve üst seviye LG, Samsung ceplerinde görmüştük. Bununla birlikte işlevi destekleyen uygulamaların sayısı kısıtlıydı.

4. Resim içinde resim

iPad'deki bu işlev, videoları küçük bir pencere içinde çalmanıza, bu sırada diğer uygulamaları kullanmanıza izin veriyor. Samsung, benzer bir işlevi birkaç sene önce "Pop-Up Play" adıyla sunmuştu. Benzer işlev, Android'li telefonlar da bulunuyor.

News uygulaması, gelişmiş arama ve fazlası

5. News uygulaması

Apple, Newsstand uygulamasını ortadan kaldırarak, onun yerine farklı yayıncılardan kişisel içerikler sunan News'u sunuyor. Uygulama şu an sadece ABD kullanıcılarına açık.

Play Store'dan indirilebilen Google Newsstand ise temel olarak aynı işlevleri sunuyor. Kişiselleştirme seçeneklerini ise Flipboard gibi uygulamalarla elde etmeniz mümkün. Samsung ve HTC, haber kaynaklarını giriş ekranlarıyla birleştiriyorlar.

6. Gelişmiş arama

Siri, artık daha geniş bir konu yelpazesine sahip ve daha iyi cevaplar verebiliyor. Yakın yerler, sıkça kullanılan uygulamalar, kişiler ve yerel haberler, Siri'nin kapsadığı konular arasında.

Bu işlevlerin büyük bölümü Google Now'da ve Android'deki Google arama uygulamasında halihazırda mevcut.

7. Klavye kısayolları

iOS 9'un yeni Quicktype klavyesi, kes, kopyala, yapıştır, dosya ve fotoğraf ekle gibi işlevler için yeni bir araç çubuğu sunuyor. Android'de ise bu işlevleri sunan üçüncü parti klavyeler var. Yani bu işlevlerin Android'li cihazlardan ödünç alındığını söyleyebiliriz.

8. Ulaşım yönergeleri

iOS 9'la birlikte Apple, toplu taşıma bilgileriyle ilgili sorunları ortadan kaldırıyor. Apple Maps, otobüs ve trenlerin geçiş saatlerini sunabiliyor ve "ilgi alanlarını" harita üzerinde bulmanızı sağlıyor.

Google Maps, ülkemizde gerçek zamanlı olmasa da, bu tür bilgileri bir süredir sunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

androidin appledan ödünç aldığı şeyler: işletim sistemi

@14 Temmuz 2015 02:29 uydurma android çıktığında ios yoktu bile... geliştirme süresi yüzünden geç çıkmasa ios taklitte ne derece önde gözükürdü...

@14 Temmuz 2015 03:36 belli ki senin sistemlerle ilgili bilgin ve araştırman yok. en azından bu yorumu yazmadan önce araştırıp yazman zekice olurdu. ios 2007 yılında android 2008 yılında hazır oldu.

@14 Temmuz 2015 03:36 Kardeşim iOS tan sonra android çıktı

@14 Temmuz 2015 02:29 android'in tarihini oku da ne zaman geliştirilmeye başlandığını bir gör bence. ona bakarsan da ios da windows pocket sürümünden kopya aldı o zaman

@14 Temmuz 2015 02:29 bence iOS taklit değil.sadece Androidde bulunan iOS ta bulunmayan Özellikler Yüzünden iOS tan Androide geçenler var.Apple bu Yüzden yapmış olmalı

@14 Temmuz 2015 02:29 İki işletim sisteminin temel taşlarının neredeyse hiçbir benzer yani yok. IOS C, C++ ve swift tabanlı bir işletim sistemine sahip. Android ise Java ve C nin birleşiminden. 2005 yılında Android geliştirilmeye başlandı ki bu tarihte IPhone Sadece bir plandı. IOS söz konusu bile değildi.

@14 Temmuz 2015 13:28 Kardeşim sen de çok bildiğini düşünüyorsun ama iOS'un ilk adının iPhone OS olduğunu biliyorsundur umarım. iPhone planının içinde iOS'da var oluyor bu proje ile birlikte. Dandroid herşeyi java ile yapmaya çalıştığından kaybediyor. Multitasking ve Ram sorunu güncelleme almayan telefonlarda markası düzeltmeseydi çoğunun görürdünüz Dandroid M (5.0) sürümü kaç ay sonra 5.1 çıktı da 5.1.1 ile düzeldi. Siz tabi alamadınız bilmezsiniz güncellemeyi. Önce güncel olun sonra gelin.

@14 Temmuz 2015 02:29 ha haa süperdi ya :)

@15 Temmuz 2015 01:41 Onun Android M değil L yani Lolipop olduğunu biliyorsundur umarım ( My fanboy friend ) Sonuçta herkes birbirinden bir şeyler alıyor... iOS bunları, multitasking vb. alıntılarken Android ise başta Blackberry tarzı telefonlar için geliştirilmişken iPhone sonrası dokunmatik için geliştirildi. Ama sonuçta bunlar rekabet sonucu oluyor. Rekabet olmasa NFC'yi felan siz iPhone 6'da değil iPhone 10'da görürdünüz herhalde. Şimdi çıkan akıllı telefonlarında yarısı tuşlu olurdu...

Android iOS'e göre isviçre çakısı gibi olduğu için gelen yeni özelliklerin Android'te daha önceden var olması çok normal :)

Apple ile androidi karşılaştırmak kadar saçmalık yok. Android tırnağı olamaz Apple'nin

Ah ah, şu cahil iphonecular!!!

önemli olan bunlarmı..önemli olan hangisi kasılmadan devam ediyor..androide küfür etmekten cehennemi garantiledim vallaha artık..almayın arkadaş almayın vallaha..herkese söylüyorum yakında billboard falan bastırcam imza toplatıcam..o kadar parayı kasılsın diye vermeyelim

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play