Apple'ın Mac'leri Dibi Gördü!

Yeni yayınlanan işletim sistemi kullanım verileri, Apple'ın Mac'lerinin tarihin en "dipteki" günlerini geçirdiğini söylüyor!

Mac'lerin Pazar Payı Diplerde!

Yeni ortaya çıkan istatistikler, Apple bilgisayarların satışlarının son beş senenin en düşük seviyelerinde seyrettiğini söylüyor.

Net Applications verilerine göre Mac'ler, Aralık ayında tüm PC'lerin yalnızca yüzde 6,1'ini temsil etti. Mac'lerin oranının Nisan 2016'da yüzde 9,6 olduğuna baktığımızda Apple'ın sert bir düşüş yaşadığını görüyoruz. Burada Net Applications'ın bilgisayar satışlarını ölçmediğini, çevrimiçi bilgisayarların sayısını temel aldığını belirtmek gerekiyor.

Bununla birlikte diğer istatistikler de Net Applications'ın verilerini destekliyor. Örneğin Gartner'ın Ekim 2016 verileri, Mac satışlarında önceki seneye göre yüzde 14,4'lük büyük bir düşüş yaşandığını söylemişti.

Mac'in düşüşü Windows ve Linux'un yükselişi anlamına geliyor. Net Applications'a göre her iki işletim sistemi de geçen seneye kıyasla yüzde 0,5 yükselmiş bulunuyor. Linux'un kullanım oranı yüzde 2,2 seviyesine ulaştığından bu önemli bir başarı.

İşin ilginç yanı Apple, birkaç ay önce MacBook Pro'nun yeni modellerinin şimdiye kadar en iyi satan MacBook Pro'lar olduğunu söylemişti. Bu yüksek satış seviyeleri nedeni bilinmeyen bir biçimde pazar paylarına yansımamış görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bu kadar pahalı satarsanız olacağı budur.

Doğru bir açıklama; Apple bilgisayarlar tasarım ve yazılım olarak mükemmele yakınlar, maalesef fiyatları oldukça pahallı, fiyat çok pahallı olduğundan piyasada erişilmesi ve bulunabilmesi çok zor, böyle devam ettikçe piyasadan yok olup gidecek

bu fiyatlarla daha da düşer windowslu ayni pcler yarı yarıya daha ucuz.

Mac satışının azalması maclerin eski ve defolu olmasından...

Aynı fiyatlara kuracağınız bir Windows PC bir çok anlamda esneklik sağlayabiliyor.

e biraz düşürsünler fiyatı. araba mı laptop mu diye düşünüyor insan!

Apple'in bilişim dünyasında bir geleceği olduğunu düşünmüyorum. Bana göre Apple'in ekosistemi oldukça kırılgan ve boşluklar içeriyor. En son çıkan Mac Mini'lerde RAM modülleri anakarta lehimlenmişti ve artırılamıyordu. :-) Müşteri unutmuyor yani.

@11 Ocak 2017 17:49 üstad bir konuda yanılıyorsunuz. Bilgi işlemci değilim. Direkt son kullanıcıyım. Windows kullanmak istemiyorum. Neden mi? Donuyor, kasıyor, bir çok gereksiz saçmalık var vs ve vs benim gibi sadece office kullanan kişiler için MacBook airler büyük bir nimet. Açıkçası ister lehimlesinler ister bantlansınlar. Bir tane mac Windows'lu PC'lerden uzun süreli dayanıyor. Mac'i mac yapan macostu ;)

Microsoft surface pc notebooklar şaheser iş yapacak insan Amerika avrupada ise mutlaka onları gozonune alır.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir