ARM'nin yeni yongası Cortex-A35 yolda

ARM sonunda sessizliğini bozarak Cortex-A35 yongası üzerinde çalıştığını açıkladı!

  • Ercan Uğurlu
ARM'nin yeni yongası Cortex-A35 yolda

ARM, uzun süredir sessiz kaldığı 64-bit işlemci noktasında sessizliğini bozuyor. Yeni Cortex-A35 yonga setiyle ortaya çıkan ARM, bu yeni işlemci tasarımıyla üst gömlek performans sunmanın yanı sıra daha düşük güç tüketimini de hedefliyor.

ARM'nin 64-bit mimarisinde yeni akıllı telefon işlemci yol haritası sonunda ortaya çıktı. Buna göre Cortex A35 yongasıyla yeni bir tasarımı benimseyen ARM, yeni Cortex-A35'le beraber daha küçük boyutlar, daha yüksek performans ve daha düşük güç tüketimini hedefliyor. Cortex-A35'le beraber yüzde 25 daha küçük işlemci boyutu sunulurken, yüzde 32 oranında daha düşük güç tüketimi sağlanacak.

Elbette bunun yanı sıra yüzde 25 oranında da daha yüksek performans sunulacak. Son olarak ilk Cortex-A35'li cihazların, 2016'ın sonuna kadar kendini göstermeyeceğini de söyleyelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

O zaman 2.00 Ghz 'lik A35, 2.5 Ghz'lik A53 gucu verip 1.3 Ghz'lik A53 kadar guc tuketecek. Harcadigi enerjiye gore iki kat verim demek. Telefonlarda en az %25 batarya omru uzar. Bir de custom kernel ile telefonu 1.4 Ghz ye filan cekersek aksama kadar acik kalabilir buyuk bataryali bir tel. Supermis.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play